Jak rozmawiać z Narzeczonym o budżecie weselnym?

Ślub, a co za tym idzie wesele to skarbonka bez dna. Zrozumie to każda Panna Młoda, która z reguły odpowiedzialna jest za budżet weselny i to ona najlepiej wie, ile kosztują poszczególne elementy wesela. Niestety, większość mężczyzn nie ma rozeznania w cenach na rynku usług weselnych i nie zdaje sobie sprawy, ile co kosztuję. Dlatego też, kwestie finansowe i weselny budżet jest jednym z głównym powodów kłótni Pary Młodej podczas przygotowań ślubnych. 
Mój kalkulator budżetu weselnego znajdziecie TUTAJ.

Fot. Photo by Fabian Blank on Unsplash

1. Wybierzcie odpowiedni czas

Nie każdy dzień i nie każdy moment jest odpowiedni na rozmowę o budżecie weselnym. Nie podejmujcie tego tematu, gdy jesteście zestresowani, pokłóceni, albo po prostu macie gorszy dzień. Ma to być szczera rozmowa, podczas której w spokoju ustalicie swój budżet weselny, a nie kolejna kłótnia!

2. Ustalcie priorytety

Przedyskutujcie co dla was jest najważniejsze i na czym nie chcecie oszczędzać. Niech każda ze stron wybierze trzy najważniejsze dla niej elementy wesela, które są dla niej priorytetowe.

3. Zachowajcie spokój

Kłótnia i krzyki nie pomogą wam w ustaleniu budżetu weselnego. Wiem, że może to być bardzo trudne, ale tylko konstruktywna rozmowa i dyskusja, w której np. zaprezentujemy Narzeczonemu oferty cenowe od podwykonawców, może doprowadzić nas do konsensusu.  

4. Bądźcie przygotowani

Nie można podejmować rozmowy o budżecie weselnym, bez odpowiedniego przygotowania. Zgromadź wszystkie oferty, jakie otrzymałaś od podwykonawców i z sal weselnych i wylicz średni koszt każdej z pozycji. Pomoże wam to w dyskusji, ponieważ będziecie mogli rozmawiać o konkretnych sumach.

5. Sprawdźcie swoje finanse

Ustalcie maksymalną sumę pieniędzy, jaką możecie przeznaczyć na organizację wesela. Nie polecam doliczania do tej sumy, pieniędzy z kopert weselnych, ponieważ nigdy nie wiemy ile goście podarują nam w kopertach. Zróbcie także rozeznanie, czy możecie liczyć na pomoc ze strony Rodziców.

6. Porozmawiajcie o przyszłości

Jest to coś, co może zaważyć na waszym budżecie weselnym. Jeżeli po ślubie planujecie wziąć kredyt i kupić mieszkanie, czy samochód, nie powinniście przesadzić z wydatkami na ślub i wesele. Podstawą jest rozmowa, podczas której ustalicie co jest dla was ważniejsze, czy przeznaczenie większej kwoty pieniędzy na wesele, czy większy wkład własny na kredyt hipoteczny.

7. Kompromis

Kompromis to najważniejszy punkt podczas rozmowy o budżecie weselnym. Jeżeli Narzeczony pójdzie ci na rękę w ważnych dla ciebie aspektach, nie zapominaj o jego potrzebach! Sztuka kompromisu jest właśnie kluczem do udanego małżeństwa, której możecie się nauczyć już podczas planowania ślubu.
Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger