Jak zorganizować ślub w plenerze krok po kroku?

Po zmianie przepisów, która nastąpiła 1 marca 2015r.,  coraz więcej Par Młodych, decyduje się na ślub w plenerze. Jak wynika z badań, ponad 30% Par, jako preferowane miejsce zawarcia małżeństwa, wybiera właśnie plener. Na pewno ślub w plenerze, bez względu na to, czy będzie to ślub cywilny, kościelny, czy humanistyczny, może być piękny! Jednak mimo zmian w prawie i wprowadzeniu uproszeń, nadal musimy pamiętać o kilku rzeczach.

Fot. Photo by Sweet Ice Cream Photography on Unsplash

Wybór miejsca

Naszą przygodę ze ślubem w plenerze, powinniśmy zacząć od wyboru miejsca. Nie każde miejsce nadaje się do tego celu, gdyż jak możemy wyczytać z przepisów, urzędnicy będą zobligowani do udzielania ślubu jedynie w takim miejscu, które gwarantuje powagę wydarzenia, a także w takim, które gwarantuje bezpieczeństwo wszystkich uczestników uroczystości. Jak wynika z badań, wymarzonym miejscem na ślub w plenerze są plaża, a tuż za nią uplasowały się góry. Jednak najczęściej Pary Młode decydują się na śluby w plenerze w ogrodach lub otoczeniu wybranej sali weselnej.

Rodzaj ślubu a formalności

Tak jak pisałam powyżej, mimo zmian jakie nastąpiły w prawie, nadal obowiązują nas pewne formalności. Stopień trudności ich załatwienia, zależy od wybranego rodzaju ślubu. I tak najtrudniej będzie nam załatwić zgodę na ślub kościelny w plenerze, zdecydowanie łatwiej będzie w przypadku ślubu cywilnego, a żadnych trudności nie będzie przy ślubie humanistycznym. 
  • ślub kościelny - jest to ogromne wyzwanie, ponieważ według Kodeksu Prawa Kanonicznego, ślub kościelny powinien być zawierany w kościele, jednak dzięki zapisowi "o wyjątkowych okolicznościach", możemy to obejść. Naszą przygodę z załatwianiem formalności, powinniśmy zacząć od rozmowy z księdzem, który ma nam udzielić ślubu  Jeżeli nam odmówi, pozostaje napisanie prośby o dyspensę do Biskupa, gdzie często na odpowiedź czeka się nawet rok. Sprawa może być łatwiejsza, gdy mamy w rodzinie księdza lub z jakimś się przyjaźnimy. Parom Młodym z Warszawy, polecam Pałac Rozalin, gdzie bez przeszkód możemy wziąć ślub kościelny w plenerze.
  • ślub cywilny - uzyskanie zgody na ślub cywilny w plenerze, to bułka z masłem, w porównaniu ze ślubem kościelnym. Musicie udać się do USC, w gminie, w której chcecie zawrzeć ślub cywilny w plenerze. Do USC oprócz dowodów osobistych, musimy zabrać ze sobą Wniosek o udzielenie ślubu poza USC. Powinniśmy wskazać w nim miejsce, w którym chcemy zawrzeć małżeństwo, wskazując w nim, że wybrane przez nas miejsce gwarantuję powagę wydarzenia i zapewnia bezpieczeństwo dla wszystkich gości. Tak jak zapewne wiecie, ślub cywilny w plenerze od marca 2015r. kosztuje 1000zł, które musimy uiścić w kasie USC.
  • ślub humanistyczny - jest to ślub, który nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji prawnych. Jest to dobra alternatywa dla Par, które nie uzyskały zgody ani na ślub cywilny, ani kościelny w plenerze, a bardzo chcą go zawrzeć na łonie natury. Z reguły Para Młoda np. rano zawiera związek w USC, czy w kościele, a później następuje uroczystość prowadzona przez celebransa na łonie natury.

Aranżacja przestrzeni

Załatwienie formalności i uzsyaknie zgody na ślub w plenerze to nie wszystko. Wraz z firmą dekoratorską, musimy ustalić aranżację przestrzeni, w której odbędzie się nasz ślub w plenerze. Jako organizator musimy zapewnić stół, biurko lub inny mebel, na którym podpisywane będą dokumenty, nagłośnienie dla dobrej słyszalności przebiegu całego wydarzenia, czy pomieszczenie, w którym urzędnik będzie mógł się przygotować. Aby naszym gościom było wygodnie, zapewnijmy im krzesła, ławki lub inne meble/przedmioty, na których będą mogli usiąść.

Jeżeli Wy braliście śluby poza USC, w plenerze lub innym ciekawym miejscu, zachęcam Was do przesyłania zdjęć :)

Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger