O co pytać w kościele przed ślubem?

Po moim ślubie nauczyłam się jednego, jeżeli bierzecie ślub kościelny, musicie dopytać się o dosłownie wszystkie jego szczegóły, bo w przeciwnym razie, w tym najważniejszym dniu, możecie być niemiło rozczarowani. Oczywiście nie chce generalizować, bo wszystko zależy od kościoła i Proboszcza, ale przezorny zawsze ubezpieczony. Jeżeli chodzi o osobę "władną" w kościele do ustalania szczegółów, jest to najczęściej Proboszcz albo osoba zajmująca się kancelarią. 

Fot. Ania Górajka

1. Dekoracje

Kość niezgody podczas mojego ślubu. I tak np. nie mieliśmy pozwolenia na umieszczenie tiulu przy ławkach, ponieważ jak to argumentował kościół, nie mamy swojego strażaka…Dlatego też pamiętajcie, że gdy wynajmujecie firmę zewnętrzną do ozdobienia kościoła, a nie np. siostrę zakonną, która przygotowuje dekoracje w danym kościele od lat, ustalcie z kościołem WSZYSTKIE szczegóły dekoracji. Począwszy od tiulu przy ławkach, skończywszy na dekoracjach krzeseł. Myślę, że dekoracja kościoła, która od zawsze była dla mnie bardzo ważna, to największe rozczarowanie mojego wesela, dlatego też nie popełnijcie tego samego błędu.

2. Oprawa muzyczna

Kolejny ważny szczegół, który okazał się problemem w dniu ślubu. Na długo przed ślubem uzyskaliśmy zgodę naszego Proboszcza na oprawę muzyczną z poza kościoła, w tym na Organistę, o czym Proboszcz zapomniał w dniu ślubu… Na szczęście wszystko się udało i nasz zespół zagrał na weselu, ale Organista z poza kościoła to najczęstszy problem przy planowaniu wesela w kościele.

3. Ile to co łaska

Jeden z bardziej kontrowersyjnych punktów przy organizacji ślubu w kościele. Oczywiście, z reguły, za mszę powinniśmy zapłacić "co łaska", jednak coraz częściej się zdarza (tak też było w moim przypadku), że jest to "co łaska", ale nie mniej niż… Nie mnie to oceniać, ale słyszałam już o kosmicznych kwotach, które życzyli sobie księża, co według mnie zdecydowanie nie jest w porządku.

4. Czytania

Tak jak pisałam w poście Oprawa ślubu w kościele, możemy wybrać jakie czytania, Ewangelia, czy pieśni, zostaną odczytane, czy zagrane podczas naszego ślubu. Oczywiście zachęcam was również do tego, aby do Czytań, czy Psalmu angażować rodzinę, czy przyjaciół, jednak na wszystkie te rzeczy musi wyrazić zgodę kościół. Myślę jednak, że akurat w tym punkcie, żaden Proboszcz nie powinien robić problemów.

5. Czym można sypać pod kościołem?

My już podczas spisywania protokołu przedślubnego, dostaliśmy informację od Proboszcza, że możemy być obrzucani jedynie świeżymi płatkami kwiatów, zakazane są wyrzutnie ze sztucznymi kwiatami, monety, czy ryż. Co prawda, od początku zakładaliśmy płatki świeżych kwiatów, więc nie zmieniło to naszych planów, ale pamiętajcie aby pytać o to w kościele. Może się też zdarzyć, że Proboszcz nie pozwoli wam używać czegokolwiek, wtedy najlepszym wyjściem z sytuacji jest opłacenie kościelnego, który posprząta płatki kwiatów, czy ryż, a Proboszcz nawet się nie zorientuje :)

6. Gdzie życzenia?

Może wydawać się to wam śmieszne, ale podczas naszego ślubu, ze względu na oprawę muzyczną życzeń i mszę tuż po naszym ślubie, miejsce, w którym będą składane życzenia, stało się problemem. Co prawda, rozwiązaliśmy to w miarę sprawnie, ale przedyskutujcie ten temat z Proboszczem, bo po was może mieć np. ślub inna Para i składanie życzeń tuż pod wejściem do kościoła, może być problemem.

7. Kiedy donieść dokumenty?

Chodzi tu oczywiście o dokumenty, które donosimy w tzw. ostatniej chwili, czyli np. zaświadczenie o dwóch spowiedziach, czy o odbyciu Poradni. Z reguły nie powinno być problemu, aby donieść je np. dzień przed ślubem, ale zawsze lepiej się dopytać.

8. Kiedy składamy podpisy?

Jest tu mowa oczywiście o podpisach na Akcie ślubu, czyli o tzw. części cywilnej ślubu konkordatowego. Opcji na to są 4 - albo podpisy możemy złożyć dzień wcześniej, albo bezpośrednio przed mszą, w trakcie mszy albo po niej. Wszystko tak na prawdę zależy od was i oczywiście od księdza, który będzie udzielał wam ślubu.

9. Podawanie obrączek

Co prawda, my nie mieliśmy tego "problemu", ale coraz częściej zdarza się, że Pary decydują się na dziecko, które będzie podawało im obrączki. Myślę, że nie powinno być z tym problemu, ale należy poprosić o pozwolenie i najlepiej wszystko przećwiczyć, aby dziecko w dniu ślubu się nie przestraszyło i wiedziało, co ma robić.

10. Czy tata może prowadzić do ołtarza?

Są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy prowadzenia Panny Młodej do ołtarza przez tatę, ja jestem zdecydowanym zwolennikiem, dlatego też to właśnie tata prowadził mnie do ołtarza. Jednak przedyskutujcie ten temat z Proboszczem, bo już wielokrotnie słyszałam o kościołach, w których księża robili problemy z tego powodu.

11. Czy tego dnia są inne śluby?

Dość ważny punkt, zarówno ze względów logistycznych, jak i finansowych. Jeżeli bezpośrednio przed waszym ślubem, jak i po nim, inna Par również bierze ślub, pamiętajcie, aby tak ustawić wszystko pod względem logistycznym, aby nie wchodzić sobie w drogę. Dobrym rozwiązaniem tej sytuacji, będzie także skontaktowanie się z pozostałymi Parami i np. ustalenie wspólnych dekoracji, dzięki czemu będziecie mogli ich koszty podzielić np. na 3 i zaoszczędzić.

12. Kazanie

Byłam już albo słyszałam o kilku ślubach, na których kazanie zapadło w pamięci gości, niestety w tym negatywnych sensie. Co prawda, my nie mieliśmy tego problemu, bo nasz Ksiądz wygłosił rewelacyjne kazanie, ale niestety nie zawsze jest tak kolorowo. Dlatego też, przedyskutujcie kwestię kazania z księdzem, który będzie odprawiał  mszę i zapytajcie się go, czy nie może użyć w nim np. kilku historii z waszego życia.

13. Modlitwa wiernych

Nie zapomnijcie o tym, aby przed mszą przedstawić księdzu wasze propozycję Modlitwy wiernych. Przede wszystkich chodzi mi tu o podanie imion osób, które niestety już odeszły, a za które chcielibyście się modlić podczas waszego ślubu.

Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger