Jak łatwo zmniejszyć listę gości weselnych?

Lista gości weselnych to zawsze trudny temat przy organizacji ślubu. Niekiedy przez naciski Rodziny, jesteśmy zmuszeni do rozbudowania jej do rozmiarów daleko odbiegających od naszych założeń. Co prawda ja w tej kwestii nie mam dużych problemów, ponieważ nie posiadam dużej Rodziny, ani nikt na mnie nie naciska, ale z doświadczenia koleżanek wiem, że jest to trudny orzech do zgryzienia. Dlatego też, często gdy skompletujemy listę jesteśmy przerażeni skąd zamiast 150 osób zrobiło się 250? Wtedy przychodzi czas na zmniejszanie listy gości, przy którym mam nadzieje, pomoże mój post.

Fot. Photo by Andrew Neel on Unsplash

1. Budżet to podstawa

Tak naprawdę, cięcie listy gości jest spowodowane dwoma czynnikami: albo po prostu nie stać nas na tak liczne wesele albo w wymarzonej sali weselnej nie ma na tylu gości miejsca. Zdecydowanie częściej przeważa jednak czynnik budżetowy i dlatego to on powinien być podstawą przy redukowaniu listy gości. Ustalcie limit gości na który macie pieniądze, uwzględniając to, że zawsze około 10-20% zaproszonych, nie pojawia się na weselu. W tak prosty sposób obliczycie, o ile musicie zredukować listę gości.

2. Podział gości

Tak jak pisałam w poście Lista gości weselnych - jak ją tworzyć i nią zarządzać, gości powinno się podzielić na 4 kategorię. W takim przypadku  wszystkie "cięcia" będziemy przeprowadzać z tzw. listy D (rezerwowej). Jeżeli tego nie zrobiliście, podzielcie gości na kilka kategorii np. dalsza rodzina, współpracownicy, znajomi ze szkoły itp. Są to grupy z których najczęściej Pary Młode dokonują cięć.

3. Bądź szczery co do waszych relacji

Jest pewna niepisana zasada, przy zapraszaniu gości weselnych: jeżeli nie widzieliście lub nie rozmawialiście z daną osobą od co najmniej roku, nie zapraszajcie jej na swoje wesele. I to, że dana osoba polubiła wasze zdjęcie na Facebooku albo złożyła wam urodzinowe życzenia, nie obliguje do niczego. Oczywiście tą zasadę trudno jest zastosować do rodziny, kiedy to często nie widzimy niektórych jej członków latami, a i tak mama, czy tata chcą abyśmy zaprosili ich na wesele.

4. Dzieci

Tak jak już wielokrotnie pisałam, zapraszanie rodziców wraz z dziećmi, to indywidualna sprawa każdej Pary Młodej. Natomiast jeżeli chcecie dokonać cięć, brak dzieci na weselu to na pewno jeden z pomysłów na tego dokonanie.

5. Brak osoby towarzyszącej

Kolejna forma cięć weselnej listy gości. Jeżeli wasi znajomi nie są w związku, możecie wręczyć im zaproszenie bez osoby towarzyszącej. Oczywiście nie możecie tego uczynić z osobami w długoletnich związkach, czy już zaręczonych, będzie to po prostu niekulturalne.

6. Współpracownicy

Grupa gości weselnych nad którymi trzeba się zastanowić. Obowiązuje tu prosta zasada, zastanówcie się, czy jeżeli zmienicie pracę, będziecie nadal utrzymywać kontakt z daną osobą. Jeżeli tak i blisko się przyjaźnicie, oczywiście zaproście taką osobę na wesele, jeżeli nie, po prostu tego nie róbcie.

7. Nie kieruj się wyrzutami sumienia

Pamiętajcie, że jest to wasza uroczystość i to wy decydujecie kto się na niej pojawi. Dlatego też, gdy parę lat temu otrzymaliście zaproszenie od kolegi z pracy, czy dalekiego kuzyna na jego wesele, na prawdę nie jesteście zobligowani robić tego samego. Natomiast jeżeli jesteście naciskani przez waszą Rodzinę, aby zaprosić dalekich kuzynów, których nigdy nie poznaliście, postawcie sprawę jasno, że wy za nich po prostu nie zapłacicie.
Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger