Jak wybrać motyw przewodni wesela?

Motyw przewodni wesela, czy inaczej mówiąc styl w jakim zostanie ono zorganizowane, to wbrew pozorom jedna z ważniejszych decyzji, jakie podejmujemy przy organizacji ślubu. Możecie mi wierzyć lub nie, ale zdecydowanie się na konkretny motyw taki jak np. podróże, czy konkretny kolor, zdecydowanie ułatwi organizacje wesela. Nie będziecie dobierać wszystkich elementów na "czuja", a dzięki temu wszystko będzie spójne. Ale ja to zrobić krok po kroku?


Fot. Photo by Derek Thomson on Unsplash

Motyw a sala weselna

Jeżeli zdecydowaliśmy się na konkretną salę weselną i podpisaliśmy z nią umowę, teraz musimy odpowiednio dobrać styl wesela (romantyczny, królewski, wiejski, rustykalny itp.) do danego miejsca. Możecie mi wierzyć, że źle będzie wyglądało rustykalne wesele w pałacu "ociekającym" złotem. Dlatego też trzeba podchodzić do tego punktu z głową, ponieważ ze stylem wesela, nieodłącznie związany jest też jego motyw.
pałac/dworek - w przypadku wnętrz pałacowych, niezwykle eleganckich, mamy szerokie pole do popisu. Ostatnio panuje moda na wesela w klimatach The Great Gatsby (złoto, diamenty, brokat, czerń), a temat ten bardzo pasuje do takich wnętrz, inna opcja to wesele w bardzo modnych w tym sezonie kolorach złotym lub srebrnym.
- stodoła - typowe wesele w stylu rustykalnym, można o nim pisać godzinami, w tym przypadku postawmy na polne kwiaty, czy gipsówkę, drewno i niezobowiązujący styl, polecam także motyw przewodni Lasu.
- dom weselny - niekiedy domy weselne to zwykłe sale bez wyrazu, z białymi ścianami i białą podłogą, wtedy mamy szerokie pole do popisu, na pewno nasze dekoracje, w tym przypadku, mogą być bardziej rozbudowane i urozmaicone niż w pałacu, czy stodole, ponieważ musimy nadać sali charakteru, generalnie w takiej sali sprawdzi się większość motywów przewodnich. Jednak sprawa się komplikuje, gdy w sali są już obecne konkretne kolory, do których musimy dopasować nasze dekoracje.
namiot - namiot, to tak na prawdę białe płótno, w którym możemy zaaranżować dowolny motyw przewodni. Zamienimy go zarówno w pałac jak i w tło dla wesela rustykalnego, więc w tym przypadku, motyw przewodni zależy jedynie od naszej wyobraźni.

Termin

Może was zaskoczę, ale data naszego wesela jest również ważna przy wybieraniu motywu przewodniego. Wesela nie odbywają się jedynie w miesiącach letnich, ale przez cały rok, a wraz z porą roku związane są np. ceny kwatów, które w przypadku motywu z określonym ich rodzajem są bardzo ważne. To samo dotyczy wesel z motywem danego owocu, rzadziej warzywa. Trzeba pamiętać, że np. wesele z tematem dyni w lipcu, będzie kosztowne. Tak samo, gdy chcemy zorganizować wesele z tematem zimowej gwiazdki w sierpniu, nie będzie ono spójne z aurą za oknem. 

Budżet

Kolejny bardzo ważny punkt. Zastanówmy, czy dekoracje to dla nas istotny punkt i ile pieniędzy chcemy na nie przeznaczyć. Łatwiej i taniej dobrać wszystkie elementy do określonego koloru, ale trudniej i drożej znaleźć wszystkie niezbędne akcesoria do motywu np. pawiego oczka. Pamiętajmy, że im bardziej skomplikowany motyw przewodni, tym dekoracje i wszystkie niezbędne elementy droższe. 

Podział motywów

Gdy wiemy już, jaki chcemy mieć styl wesela, dopasujemy go do naszej sali weselnej, przemyślimy porę roku i zweryfikujemy budżet, możemy przejść do najważniejszego, czyli do wyboru konkretnego motywu przewodniego.

Umownie, motywy przewodnie można podzielić następująco:

związane z kolorami - może to być zarówno jeden kolor, dwa, albo trzy, więcej nie polecam, ponieważ co za dużo to nie zdrowo, lepiej skupić się na maksymalnie 3 kolorach,
związane z kwiatami - ile kwiatów, tyle motywów przewodnich, najpopularniejsze to chyba motywy lawendy,  słoneczników, czy gipsówki,
- związane z fakturami, materiałami - np. motyw kryształków, diamentów, brokatu, cekinów, drewna, czy serc, opcji jak widzicie jest wiele. W tym sezonie niekwestionowanie będzie królował brokat oraz drewno.
związane z warzywami lub owocami - kiedy bardzo lubimy np. zielone jabłuszka, albo "podoba" nam się cytryna, to właśnie one mogą być naszym motywem przewodnim, ale pamiętajmy o tym, żeby dobierać je odpowiednio do pory roku, aby nie nadwyrężyć budżetu weselnego.
związane z określonym krajem - jeden z popularniejszych motywów, a mianowicie motyw związany z podróżami, możemy zawęzić go do konkretnego kraju lub kilku, które Para Młoda wyjątkowo wspomina. 
wspólna pasja przyszłych małżonków - jeden z częściej wybieranych motywów, bo to własnie to co kochamy i czym się zajmujemy, powinno być naszym motywem, który chcemy przedstawić gościom np. dla miłośników żeglowania motyw marynistyczny, czy dla miłośników astronomii rozgwiażdżone niebo.
związane z ukochanym pupilem, zwierzakiem - kiedy nasz ukochany pies, kot, czy królik, jest naszym całym światem, właśnie on może stać się bohaterem motywu przewodniego. Z tego co obserwuje  Pary Młode często decydują się na wykorzystanie motywu motyli na swoim weselu, natomiast jeżeli chodzi o psy, to królują niekwestionowanie buldożki francuskie.
związane z ulubionym filmem, sztuką teatralną lub serialem - jak już wcześniej wspominałam, bardzo popularny jest motyw The Great Gatsby, inne pomysły to Romeo i Julia, niezwykle popularny obecnie motyw Star Wars, czy serial Friends, który ma rzesze fanów. Gdy po prostu kochamy kino i nie chcemy ograniczać się do konkretnego tytułu, motyw filmowy również jest coraz częściej wybierany przez Pary Młode.
związane z określoną epokę - np. lata 20/30, lata 50/60, epoka średniowiecza, czy starożytność, to także świetne pomysły na motywy przewodnie.

Elementy 

Gdy wybraliśmy już motyw przewodni, skupmy się na dobraniu do niego wszystkich weselnych elementów, tak aby wesele było spójne, a motyw odpowiednio wyeksponowany. 

kolor: jeżeli nie wybraliśmy konkretnego koloru na nasz motyw przewodni, ale np. motyw filmowy, musimy określić jaką gamę kolorystyczną będziemy brali pod uwagę,
kwiaty: to samo dotyczy kwiatów, wiadomo gdy motywem jest kolor różowy, kwiaty będą w kolorach różowych, nie będzie to już tak oczywiste, gdy wybraliśmy motyw rozgwieżdżonego nieba i musimy dobrać do tego kwiaty,
papeteria: odpowiednie zaproszenia, winietki, tablica rozsadzenia gości, numery na stołach, wzór menu, we wszystkich tych elementach musi być obecny nasz motyw przewodni,
księga gości: np. przy motywie serca, księga gości może być w postaci drewnianych serc, na których goście będą mogli zapisywać swoje życzenia, więcej pomysłów TUTAJ,
strój Pary Młodej
prezenciki dla gości: nie zawsze musimy wręczać naszym gościom draże lub migdały, możemy wymyślić coś spójnego z motywem przewodnim np. może to być własnoręcznie robiony dżemy, idealny przy motywie rustykalnym, czy zawieszki na bagaż w motywie podróży,
atrakcje weselne: kolejny element, który powinien być spójny z motywem, np. wesele w stylu pałacowym z motywem przewodnim złota i kryształów, nie pasuje do pokazu iluzjonisty.

Podsumowując, pamiętajcie, aby we wszystkim zachować umiar. Jeżeli nie przesadzimy z dekoracjami, ale sprawimy, że wszystko będzie spójne, nasze wesele będzie przepiękne. 
A Wy jaki motyw przewodni wybraliście na swoje wesele?

Po więcej inspiracji zapraszam na mojego bloga oraz Pinteresta.
Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger