Rodzaje garniturów

Parę lat temu, gdy "poszukiwałam swojej drogi w życiu" zapisałam się na kurs stylizacji. Co prawda, nie zostałam po tym kursie światowej sławy stylistką, ale trzeba przyznać, że wyniosłam z niego parę cennych rad, które obecnie mi się przydają. Jednym z tematów poruszanych na kursie, były męskie garnitury.
W związku z tym zapraszam was na cykl wpisów dotyczących męskiej stylizacji ślubnej. Co prawda mojego bloga czyta 95% kobiet, ale jak wiadomo kobieta jest z reguły stylistką swojego mężczyzny :)

Fot. Photo by Charisse Kenion on Unsplash

Klasyfikacja według ilości elementów

1. Garnitury dwuczęściowe

Jest to najpopularniejszy rodzaj garnituru, składający się ze spodni i marynarki. Marynarka może zapinać się na dwa guziki, wtedy ma dwa rozcięcia po bokach albo na trzy guziki z jednym rozcięciem z tyłu lub dwoma rozcięciami po bokach. Spodnie natomiast mogą być z mankietem lub bez. 

2. Garnitury trzyczęściowe

Klasyczny garnitur składający się z marynarki, kamizelki i spodni. Wszystkie części garnituru wykonane są z tego samego materiału. Ten rodzaj garnituru, popularny jest na ważne uroczystości, takie jak np. śluby.

Klasyfikacja ze względu na przeznaczenie

1. Garnitur wizytowy (klasyczny)

Zwany także garniturem wieczorowym. Zakłada się go jak sama nazwa wskazuje wieczorem, na ważne uroczystości, w tym właśnie na śluby. Ma on zamknięte klapy z prostymi kieszeniami bez patek. Nosi się go z białymi koszulami, ma proste spodnie bez mankietu, często zakłada się do niego kamizelkę.

2. Garnitur roboczy

Garnitur zakładany do pracy, z otwartymi klapami, zapinany na dwa lub trzy guziki. Najczęściej występuje w kolorze granatowym, szarym i brązowym. Czarny nie jest polecany jako garnitur do pracy.

3. Garnitur sportowy

Sportowy, czyli nieformalny, można go nosić na imprezę lub na randkę. Przypomina garnitur klasyczny, ale może mieć np. większe kieszenie, czy mankiet w spodniach. Natomiast w doborze koszul obowiązuje pełna dowolność.

Alternatywy dla garnituru

1. Smoking

Smoking, jest to bardziej elegancki rodzaj męskiego ubioru od garnituru wieczorowego, ale nie tak oficjalny jak frak. Gdy mężczyzna wkłada smoking, jego partnerka powinna mieć na sobie długą suknię wieczorową. Marynarka w smokingu jest taliowana, dopasowana do sylwetki, zapinana na 1 guzik, z jednym rozcięciem z tyłu. Spodnie natomiast mają proste nogawki, dół nogawki wzmocniony jest tasiemką, wyższe lub niższe w stanie, z lampasem lub bez. Dodatkami do smokingu jest pas, mucha najczęściej w kolorze czarnym oraz biała chusteczka w górnej kieszonce.

2. Frak

Niezwykle klasyczny ubiór męski, dawniej noszony jako ubiór dzienny, obecnie jest jedynie strojem wieczorowym. Marynarka fraka ma dwie długie poły z tyłu, z przodu jest krótka z guzikami, taliowana. Spodnie natomiast mają nogawki proste, z satynowym lampasem, wyższe lub niższe w stanie. Obowiązkowym elementem jest biała usztywniana z przodu koszula z zagiętymi rożkami kołnierzyka oraz biała kamizelka. Całość dopełnia się białą muszką, zegarkiem na łańcuszku oraz lakierkami.

3. Żakiet angielski

Żakiet angielski jest często mylony z frakiem, ze względu na wydłużone poły marynarki, które w przypadku żakietu są ukośnie ścięte z przodu. Marynarka może być w kolorze czarnym lub ciemnoszarym z zaokrąglonymi połami zapinanymi na jeden guzik. Spodnie muszą być sztuczkowe, czyli zwężane i pręgowane. Obowiązkowymi dodatkami są jasnoszara kamizelka, biała koszula z łamanym kołnierzykiem, fular (jedwabna chusta), szary filcowy cylinder, szare rękawiczki, laseczka oraz nielakierowane buty.

4. Surdut

Surdut składa się z dłuższej, delikatnie taliowanej, zapinanej na 1 guzik marynarki, z 1 rozcięciem z tyłu. Spodnie natomiast powinny być sztuczkowe. Dodatkami do surdutu są kamizelka, biała koszula, oraz ozdobny fular.

Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger