Ślubny alfabet

Temat ślubnych alfabetów został już przerobiony przez większość polskich, jak i zagranicznych blogów ślubnych. Mimo tego, postanowiłam stworzyć swoją wersję, która może stanowić dobry zestaw dla Pana Młodego, który nie jest specjalnie zaangażowany w przygotowania ślubne, a chciałby poznać kilka fachowych, ślubnych pojęć :)

Fot. Photo by Diomari Madulara on Unsplash

A Atrakcje weselne

Podobno najczęściej wyszukiwaną ślubną frazą, związaną w wyszukiwarce Google, są właśnie atrakcje weselne. Pary Młode prześcigają się w najróżniejszych pomysłach na to jak zadziwić swoich gości. Jestem zdania, że najpierw musimy mieć solidne podstawy (DJa/Zespół), a potem stawiać na inne rozrywki. Pamiętajcie, żeby nie przesadzać z ilością atrakcji weselnych, dwie góra trzy wystarczą, na prawdę!

B Budżet weselny

Budżet to podstawa planowania ślubu. To on determinuje to jaką salę weselną zarezerwujemy, a także za jaką kwotę kupimy suknię ślubną. Wstępny budżet musimy ustalić już na początku, a w czasie planowanie go kontrolować. Więcej na temat budżetu weselnego, w moim poście Kalkulator budżetu weselnego

C Candy Bar

Candy Bary, inaczej Słodkie Stoły są największym weselnym hitem ostatnich lat. Szczerze powiedziawszy, nie widziałam jeszcze w tym sezonie zdjęć ze ślubu, na którym nie pojawiłby się właśnie Candy Bar. Ale czy na prawdę każdy musi go mieć na swoim weselu? Oczywiście, że nie! Jeżeli nie lubicie słodyczy, albo po prostu według was Candy Bar jest już przereklamowany, nie decydujcie się na niego :) Więcej o Candy Barach w postach: Jak samodzielnie zrobić Candy Bar? oraz Słodycze do Candy Baru

D Dekoracje ślubne

Według mnie dekoracje sali weselnej, a także kościoła, są bardzo ważne, ponieważ nadają uroczystości niepowtarzalny klimat. Właśnie dzięki dekoracjom, możemy się wyróżnić spośród innych ślubów, a także wprowadzić na nasze wesele określony motyw przewodni. Jeżeli nasz budżet nie jest duży, pamiętajmy, że dekoracje można zrobić samodzielnie, pozwoli to zaoszczędzić, a i tak sala będzie wyglądać pięknie. Więcej o dekoracjach ślubnych TUTAJ.

E Ecru

Coraz więcej Panien Młodych nie decyduje się na klasyczne białe suknie, ale wybiera spośród tych w kolorze ecru oraz ivory. Ecru to najpopularniejsza alternatywa dla bieli, kolor ten nazywany jest również śmietankowym lub waniliowym. Natomiast ivory (kość słoniowa), ma nieco cieplejsze zabarwienie od bieli i polecany jest Pannom Młodym o jasnej karnacji. Muszę przyznać, że zdecydowałam się właśnie na suknię ślubną w kolorze ivory, ponieważ niestety ze względu na moją bardzo jasno karnację, źle wyglądałam w śnieżnobiałej sukni.

F Fotobudka

Kolejny, po Candy Barze, ślubny hit ostatnich lat. Niestety gdy jestem na weselach, gdzie jest fotobudka, nie jestem jej częstym gościem, ze względu na to, że źle wychodzę na zdjęciach, ale na pewno może to być dobra rozrywka dla gości. Więcej o tym jak samodzielnie zorganizować Fotobudkę, albo jakie są dla niej alternatywy w poście Foto Atrakcje

G Gry i zabawy weselne

Jestem zdania, że nawet gdy ktoś jest dużym przeciwnikiem zabaw weselnych i uważa, że nie sprawdzą się one na jego weselu, powinien dwa razy przemyśleć tą decyzję. Oczywiście rozumiem osoby, które są zdania, że zabawy weselne są z reguły zboczone albo po prostu głupie, ale według mnie powinni się oni zapoznać z moją listą Zabaw weselnych, na której na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. 

H Harmonogram ślubny

Nie wiem jak wy, ale ja lubię wszystko planować. Lubię pisać co mam do zrobienia, a także zaznaczać to co już wykonałam. Ze sprawami ślubnymi nie jest inaczej. Moja organizatorka ślubna, przygotowała dedykowany dla nas Harmonogram ślubny, który i tak już wyprzedzamy o dobre parę miesięcy, ze względu na to, że wszystko lubię robić wcześniej :) Więcej na ten temat w moim poście Harmonogram ślubny.

I Intercyza

Jeden z bardziej kontrowersyjnych tematów związanych ze ślubem. Intercyza, czyli małżeńska umowa majątkowa, podpisywana coraz częściej przez Pary Młode w Polsce. Więcej na ten temat w moim poście Intercyza - co to jest?

J Jedzenie na weselu

Jedzenie na weselu spędza sen z powiek większości Par Młodych. Obawiają się one, czy zaproponowane przez nich menu będzie odpowiadało większości gości. Jest to bardzo dyskusyjny temat, bo nigdy nie podpasujemy wszystkim gościom. Jestem zdania, że powinniśmy decydować się na uniwersalne potrawy, nie zapominając oczywiście o gościach na różnych dietach wegetariańskiej, czy bezglutenowej oraz o menu dla dzieci.

K Korkowe

Pamiętam jak jakiś czas temu mówiłam moim znajomym, że w naszej sali obowiązuje korkowe, a oni z wielkim zdziwieniem pytali co to jest. Więcej na ten temat znajdziecie w moim poście Korkowe.

L Lista gości

Lista gości jest jedną z bardziej problematycznych kwestii podczas planowania wesela. Może być punktem spornym między Parą Młodą a Rodzicami, albo dalszą rodziną. Więcej na ten temat w moim poście Lista gości weselnych - jak ją tworzyć i nią zarządzać

Ł Łzy

Łzy są nieodłączną częścią wesela. Muszę przyznać, że z reguły nie jestem osobą, która często się wzrusza, ale śluby i wesela wyzwalają we mnie pokłady łez :)

M Motyw przewodni

Motyw przewodni to kolejny gorący, ślubny temat. Pary Młode prześcigają się w pomysłach na motywy przewodnie. Generalnie zakłada się, że powinien on być jakkolwiek związany z zainteresowaniami Pary Młodej lub z kolorami, które lubią. Mój motyw przewodni będę ujawniać krok po kroku, ale myślę, że już po moich zaproszeniach domyślacie się jaki on jest. Więcej moich propozycji na motywy przewodnie TUTAJ.

N Nauki przedmałżeńskie

Nauki przedmałżeńskie są dobrze znane wszystkim Parom Młodym, które biorą ślub kościelny. Nie wiem jak w innych miastach, ale w Warszawie zapisanie się na nauki przedmałżeńskie nie jest najłatwiejsze i trzeba je planować długo przed. My jesteśmy jeszcze przed nimi, ale gdy je odbędziemy napiszę z nich relacje :)

O Obrączki

Obrączki, czyli najbardziej namacalna poślubna pamiątka. Występują w najróżniejszych wzorach i kolorach i to od Pary Młodej zależy na jaki wzór się zdecyduje. Więcej na ten temat w moim poście Obrączki w 5 krokach

P Podróż poślubna

Podróż poślubna to pierwsza wspólna wycieczka Pary, jako Mąż i Żona. Szczerze powiedziawszy ja nie jestem wielkim podróżnikiem, mimo, że już w parę miejsc na świecie zwiedziła, lubię raczej leżeć na plaży i sączyć drinki z palemką niż wycieczki objazdowe :) Natomiast Narzeczony jest moim przeciwieństwem i codziennie mógłby jechać w inne miejsce na świecie. Co do samej podróży poślubnej, możemy udać się w nią kilka dni po ślubie, a nawet kilka miesięcy po, wszystko zależy od Pary Młodej. Więcej o podróży poślubnej TUTAJ

R RSVP

RSVP czyli wzmianka o potwierdzeniu przybycia przez gości, która może znajdować się w treści zaproszenia albo na osobnej kartce. Powinniśmy w niej podać numery kontaktowe/adresy e-mailowe Pary Młodej, a także datę do której należy potwierdzić przybycie. 

S Suknia ślubna

Chyba nie muszę wyjaśniać tego punktu :) Często mówi się, że suknia ślubna jest najważniejszą suknią w życiu kobiety, nie do końca się z tym zgadzam, ale na pewno jest ważna. Więcej na temat sukien ślubnych TUTAJ

T Tort weselny

Tort weselny jest jedną z tych rzeczy, na której goście wyczekują podczas wesela. Komentują jego smak, wygląd, czy wielkość. Tort jest bardzo ważną, ale i drogą ślubną słodkością. Więcej na ten temat TUTAJ.

U Umowy

Umowy z podwykonawcami, to podstawa w przygotowaniach ślubnych. Pamiętajmy, aby nie umawiać się z nikim na "gębę", musimy mieć podpisaną umowę z salą weselną, fotografem, filmowcem, czy zespołem/DJem. Tylko ona chroni nasze prawa, dlatego koniecznie podpisujmy Umowy i pamiętajmy, że możemy je negocjować.

W Wnietki

Winietki to kolejna ślubna rzecz, której nazwa jest jeszcze mało znana, przynajmniej wśród moich znajomych. Ta karteczka z imieniem i nazwiskiem, może być naszym wybawieniem gdy chcemy np. rozsadzić skłóconych członków rodziny. Więcej na ten temat w poście Rodzaje winietek.

Z Zaproszenia

Nie wiem jak wy, ale ja uważam, że zaproszenia są jednym z ważniejszych punktów podczas planowania wesela. Według mnie zaproszenia są wstępem do uroczystości, pokazują gościom co ich czeka na naszym weselu, w przypadku Par, która zdecydowały się na motyw przewodni, jasno go pokazują. Oczywiście nie uważam, że powinniśmy płacić za zaproszenia wysokich kwot, ale na pewno musimy przyłożyć się do ich wyboru, a nie brać "byle jakie" Więcej na ten temat TUTAJ.

Ż Życzenia

Para Młoda w dniu ślubu, a potem podczas wesela jest dosłownie zasypywana najróżniejszymi życzeniami. Co prawda, ja nie jestem wielką fanką składania życzeń, dlatego też nie wiem ja przetrwam w tym aspekcie wesele :)
Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger