Jak przygotować weselny toast?

Co prawda, wznoszenie weselnych toastów nie jest w Polsce tak popularne, jak na zachodzie, ale według mnie to ważny element wesela. Krótkie przemówienia rodziców Państwa Młodych, czy Świadków, powinno znaleźć się na każdym weselu. Jednak nie dla każdego publiczne przemówienia, przed dużą grupą osób są łatwe, wiele osób może się tym bardzo stresować. Dlatego też, lepiej się do tego przygotować i zapoznać się z kilkoma poradami.


Fot. Photo by Scott Warman on Unsplash

1. Zacznij wcześniej

Pamiętaj, aby przygotowanie przemowy nie zostawiać na ostatnią chwilę. Twoje przemówienie musi być przemyślane, a nie tworzone na pięć minut przed weselem, na kolanie. 

2. Nakreśl zarys przemowy

Przygotuj krótką rozpiskę z punktami, które na pewno chcesz umieścić w przemówieniu. Mogą to być wasze wspólne historie, wspomnienia z pierwszego spotkania, czy inne pochlebne opowieści. Będą one podstawą do stworzenia przemówienia. Nie chcesz przecież, aby było ono chaotyczne i składało się z przypadkowych myśli. 

3. Pamiętaj, że musi być krótka

Jedną z podstawowych zasad tworzenia przemowy jest to, że powinno ono być krótkie. Idealnie, aby trwało ono do trzech minut, czyli powinno zawierać między 350, a 400 słów. Dłuższe przemówienie jest zbędne i zanudzi wszystkich gości.

4. Zacznij mocno

Ważne jest, aby zacząć swoją przemowę od tego jak się nazywa mówca i skąd zna Parę Młodą. Inną opcją jest rozpoczęcie od krótkiego żartu, który na pewno spodoba się gościom w każdym wieku.

5. Bądź szczery

Spróbuj tak stworzyć twoje przemówienie, aby nie składało się z tradycyjnych formułek i oklepanych frazesów. Pomyśl, dlaczego tak na prawdę cieszysz się z tego, że Para Młoda wzięła ślub i co tak na prawdę życzysz im na nowej drodze życia. 

6. Skieruj przemowę do Panny Młodej i Pana Młodego

Nawet jeżeli jesteś przyjaciółką Panny Młodej i nie znasz tak dobrze Pana Młodego, swoje przemówienie skieruj do obojga. Pamiętaj także, że jest to wesele dwojga osób, dlatego też w przemówienia nie mów 3 minuty o swojej przyjaźni z Panną Młodą tylko mów o ich wspólnej przyszłości.

7. Nie poruszaj kontrowersyjnych tematów

Są sprawy o których nie powinno się mówić podczas toastu, pamiętaj aby nie wspominać o byłych partnerach Państwa Młodych, zawstydzających sytuacjach, nie powinno się także opowiadać sprośnych żartów, a także takich, które możemy podejrzewać, że nie spodobają się części gości. 

8. Przećwicz przemowę

I tu dochodzimy do najważniejszego punktu. Pamiętaj, że przemowę należy przećwiczyć. Jestem zdania, że powinno się ją spisać na kartce i mieć przy sobie podczas toastu, aby w razie potrzeby przypomnieć sobie niektóre wątki. Oczywiście nie powinno się czytać całego przemówienia z kartki, po to ćwiczenia, ale można ją mieć na wszelki wypadek, pamiętajmy, że to nie egzamin i nikt za naszą przemowę nie będzie stawiał ocen :)
Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger