Jak usadzić gości na weselu?

Usadzenie gości na weselu, może być jedną z najtrudniejszych rzeczy podczas planowania ślubu i wesela. Często Pary Młode nie mogą dojść do porozumienia i przez to powstają kłótnie, zarówno między małżonkami, jak i między ich rodzinami. Co więcej, usadzenie gości i przydzielenie ich do odpowiednich stolików, może zaważyć na tym, czy będą się dobrze bawić na naszym weselu. Dlatego też, na zaplanowanie usadzenia gości trzeba przeznaczyć trochę czasu i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.


Fot. Photo by Ibrahim Boran on Unsplash

Kiedy należy ustalić schemat rozsadzenia gości?

Plan usadzenia gości ustalamy na ostatnim etapie planowania wesela, czyli po potwierdzeniu przybycia gości, na miesiąc/dwa miesiące przed ślubem. Na pewno nie można tego obowiązku zrzucić na świadkową, czy konsultantkę ślubną, ponieważ to Para Młoda najlepiej wie, jakie stosunki panują w ich rodzinach, czy wśród przyjaciół i kto koło kogo powinien siedzieć, a kto nie.

Jakie stoły są w sali?

To, jakie stoły są w naszej sali weselnej jest najważniejszym punktem przy planowaniu usadzenia gości. Bardzo popularne są stoły okrągłe, najczęściej 10 osobowe, mogą się także zdarzyć 8 i 6 osobowe. Jednak do łask coraz częściej wracają długie prostokątne stoły, ustawione w rzędach albo w podkowę. Nowością są pojedyncze stoły prostokątne - 6 lub 8 osobowe, które powoli zaczynają być hitem na zachodzie. 

Jak dobrać gości do stolików?

Wbrew pozorom jest to najtrudniejszy punkt przy planowaniu rozsadzenia gości. Ustalając plan, powinno się spełnić większość poniższych punktów:
  • upewnij się, że określony gość zna i dogaduje się z chociaż jedną osobą przy stole 
  • umieść gości przy stole, zgodnie z ich zainteresowaniami - dotyczy to przede wszystkim gości, którzy na weselu nie znają zbyt wielu osób, ani nie są z rodziny, należy usadzić ich przy stoliku z osobami w podobnym wieku, którzy mogą mieć wspólne zainteresowania lub pasje
  • usadź grupy znajomych i rodzinę razem - jeżeli masz grupy przyjaciół posadź ich razem, to samo dotyczy rodziny, nie rozdzielaj ich na siłę, aby np. zintegrowali się z innymi, mogą to zrobić podczas wspólnych zabawa, a przy stoliku powinni czuć się swobodnie
  • pomóż przełamać lody pomiędzy gośćmi - jeżeli masz gości, których nie udało ci się dobrać do innych stolików posadź ich razem, stwórz stolik osób, które się nie znają, na pewno łatwiej się zintegrują, niż gdybyście przydzielili ich do stolika z dobrze znającą się grupą znajomych
  • usadzaj starszych gości ostrożnie - pamiętaj, że starsi goście nie są już pierwszej młodości i nie sadzaj ich obok głośnika albo parkietu, powinni mieć także stolik niedaleko łazienki, ale za to w dalszej odległości od stolika przeznaczonego dla dzieci
  • uwzględnij potrzeby gości - jeżeli wśród twoich gości są osoby na wózkach lub kobiety w ciąży, pamiętaj o tym przy ustalaniu planu usadzenia gości, potrzebują oni więcej miejsca przy stole, a także nie powinni być w dużej odległości od łazienki, czy bufetu

Jak usadzić dzieci na weselu?

Jeżeli zdecydowaliście się na zapraszanie rodziców wraz z dziećmi, macie dwie opcje ich usadzenia: albo będą siedzieć razem z rodzicami albo zaaranżujecie dla nich osobny stół. Według mnie najlepszym rozwiązaniem będzie usadzenie młodszych dzieci, które jeszcze nie do końca jedzą samodzielnie z rodzicami. Aby się nie nudziły, w formie prezenciku dla gości, możecie sprezentować im małą zabawkę, którą będą się  mogły zająć podczas, gdy ich rodzice będą jeść. Natomiast większe dzieci i młodzież będą się czuły komfortowo przy osobnym stoliku, zintegrują się i nie będą musiały nudzić się przy rodzicach.

Tablica rozsadzenia gości - jak ją przygotować?

Teraz przechodzimy do ostatniego etapu, czyli przygotowania tablicy usadzenia gości. Możemy to zrobić na dwa sposoby albo na komputerze albo przygotujemy do tego celu specjalną tablicę.

- na komputerze, jeżeli decydujemy się na formę elektroniczną, idealną do tego celu będzie strona Goście przy stole, gdzie w łatwy i szybki sposób zaaranżujemy w specjalnym programie naszą sale wraz ze stołami i do każdego z nich dobierzemy gości, a to wszystko za darmo!

- samodzielnie, inną opcją jest przygotowanie tablicy w formie kartonu A3, na którym narysujemy schemat rozmieszczenia stołów na sali i "dokleimy" do każdego z nich, na małych karteczkach samoprzylepnych imię i nazwisko każdego gościa.

Jeżeli mamy już gotowy plan rozsadzenia gości, wysyłamy go do firmy, która profesjonalnie przygotuje go dla nas, z reguły tej samej, która projektowała zaproszenia. Ceny wahają się od 80 do 300 zł, w zależności od rozmiaru tablicy, a także tego czy ma być ona umieszczona w ramie, czy na płycie PCV. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby tablicę wykonać samodzielnie.
Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger