Lista gości weselnych - jak ją tworzyć i nią zarządzać?

Lista gości, to tak na prawdę najważniejszy ślubny "dokument".  Jest to także jedna z pierwszych rzeczy, którą należy stworzyć po ogłoszeniu zaręczyn, a przed szukaniem sali weselnej. A z własnego doświadczenia wiem, że jej tworzenie może być drogą przez mękę!

1. Ustalcie szacunkową liczbę gości

Po pierwsze, musicie ustalić jaką liczbę gości przewidujecie na weselu. Oczywiście, zależy to od wielu czynników, przede wszystkim od tego jakim budżetem dysponujecie, kto płaci za wesele (gdy rodzice, mogą chcieć zaprosić również swoich znajomych), a także jak liczne rodziny posiadacie. 

2. Podzielcie listę na 4 części

Jeżeli wiecie już ile mniej więcej osób chcecie zaprosić, stwórzcie 4 listy. Pierwsza tzw. lista A są to wasi najbliżsi znajomi, bez których nie wyobrażacie sobie wesela. Lista B to rodzina Panny Młodej, która powinna również zostać zaproszona. Lista C to analogicznie, najbliższa rodzina Pana Młodego. Natomiast lista D są to osoby z którymi dawniej mieliście dobry kontakt, ale już go nie utrzymujecie, albo dalsza rodzina. Lista D może stanowić waszą listę rezerwową, nad którą jeszcze musicie się zastanowić. 

3. Skonsultujcie listę gości z rodzicami

Tak jak kiedyś wspominałam, jestem członkiem forum ślubnego, na którym przyszłe Panny Młode opowiadają o swoich ślubnych problemach. To co na nim zaobserwowałam to to, że dziewczyny mają największe problemy właśnie z rodzicami i listą gości! Wielokrotnie rodzice i teściowie wtrącają się do tego, kogo Para Młoda powinna zaprosić. Jest to bardzo delikatny temat, ponieważ wszystko zależy od tego, kto płaci za ślub. Jeżeli płaci za niego Para Młoda, najlepszym rozwiązaniem jest podzielenie listy na 3 - 1/3 to rodzina Panny Młodej, 1/3 rodzina Pana Młodego i 1/3 to znajomi. Wszystko się komplikuje, gdy za ślub płacą rodzice. Niestety już wielokrotnie słyszałam o sytuacjach, gdy śluby były odwoływane właśnie z powodu zaborczych rodziców i sporów o listę gości, trzeba przyznać, że jest to bardzo smutne.

4. Czy zapraszać gości z osobami towarzyszącymi?

Wszystko zależy od tego, jak duże wesele planujecie i jakim budżetem dysponujecie. Jeżeli nie chcecie przeznaczać na wesele fortuny, możecie zaprosić waszych samotnych znajomych bez osoby towarzyszącej. Nie ma sensu, aby samotna koleżanka, czy kolega, szukali na siłę kogoś na wesele. Oczywiście sytuacja zmienia się, gdy wasi znajomi są w stałych związkach i wiecie, że nie są to przelotne znajomości. Uważam, że w takich przypadkach należy zapraszać gościa z osobą towarzyszącą.

5. Czy zapraszać dzieci?

Odpowiedź jest tylko jedna - decyduje o tym Para Młoda. Są Pary, które po prostu nie chcą maluchów na swoim weselu. W tym przypadku, trzeba o tym wspomnieć w zaproszeniach. Dzieci na weselu mogą ubarwnić uroczystość, ale jako, że szybko się nudzą i męczą, mogą też na nasze wesele sprowadzić kłopoty :) Więcej na temat dzieci na weselu znajdziecie w innych moich postach - Dzieci na weselu - za i przeciw oraz Weselne atrakcje dla dzieci.

6. Lista w Excelu

Jeżeli już wiecie, kogo chcecie zaprosić, a kogo nie, pora stworzyć listę w Excelu (albo ściągnąć gotową, którą dla was przygotowałam). Możecie mi wierzyć lub nie, ale lista w Excelu bardzo wam pomoże! Będziecie mieli wszystko pod kontrolą i w łatwy sposób będziecie mogli nią zarządzać. 
Moja lista gości w Excelu składa się z 13 kolumn, począwszy od liczby porządkowej, przez imię i nazwisko gościa, po e-mail i telefon. Kolejną sekcję stanowią dzieci i to w jakim są wieku. Następnie, czy dany gość korzysta z noclegu oraz czy jest zaproszony jedynie na ślub, czy także na wesele. Często się zdarza, że goście są na dietach np. bezglutenowej czy wegetariańskiej, o czym mówi kolumna 9. Ważnym punktem listy gości jest Potwierdzenie przybycia - kolumna 10, a także to czy goście mają własny transport, czy korzystają z waszego. Ten punkt jest bardzo istotny, gdy organizujemy międzynarodowe wesela i dużo gości potrzebuje transportu z lotniska do hotelu. Ostatnia kolumna 12 i 13 to sposób dostarczania zaproszeń, czy będziecie wręczać je osobiście, czy za pośrednictwem poczty.

Lista gości do ściągnięcia TUTAJ.


Moja Rada na koniec: Pamiętajcie, aby na listę gości najpierw wpisywać kobietę, a później mężczyznę (gdy są parą lub rodziną), ułatwi to sprawę przy wysyłaniu pliku do drukarni. Natomiast w kolumnach takich jak Dzieci, Nocleg, Tylko Ślub, Potwierdzenie, czy Transport, posługujcie się cyframi 0 lub 1, pozwoli to w łatwy sposób zliczyć np. ile osób korzysta z noclegu. 
Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger