Jak zorganizować wieczór panieński krok po kroku?

Idea wieczoru panieńskiego staje się coraz popularniejsza wśród przyszłych Panien Młodych. Wiele dziewczyn nie wyobraża sobie okresu ślubnych przygotowań, bez tej "ostatniej nocy" świętowania porzucenia stanu wolnego. 
No dobrze, ale kto jest odpowiedzialny za wyprawienie wieczoru panieńskiego? Nasza prawa ręka - Świadkowa! To ona jest jego gospodynią i odpowiada za organizacje wszystkich elementów. Ale jak zorganizować wieczór panieński krok po kroku, aby Panna Młodego tego dnia była najszczęśliwsza na świecie? :)


1. Przeprowadź wywiad z Panną Młodą

To chyba najważniejszy punkt w tym zestawieniu. Świadkowa musi dowiedzieć się od Panny Młodej, co chce, a czego na pewno nie chce na swoim wieczorze panieńskim Panna Młoda. Oczywiście nie będzie ona planować swojego wieczoru panieńskiego krok po kroku, ale powinna podać bez czego nie może się obejść np. bez tortu, a czego na pewno nie chce np. striptizera. Bez tej rozmowy, w dniu wieczoru panieńskiego, Panna Młoda może być bardzo rozczarowana. W moim przypadku, gdyby moje koleżanki wynajęłyby dla mnie striptizera, zabiłabym je za to, ponieważ nie jest to dla mnie dobra atrakcja :) Trzeba także zapytać Pannę Młodą, czy chce partycypować w wieczorze na przykład poprzez użyczenie swojego mieszkania, ponieważ zdarzają się Panny Młode, które bardzo aktywnie chcą uczestniczyć w jego organizacji.

2. Zdefiniuj listę gości

Lista gości powinna pochodzić od Panny Młodej, ponieważ to ona wie kogo chce, a kogo nie chce na swoim wieczorze panieńskim. Świadkowa nie może sama, bez wiedzy Panny Młodej, zapraszać gości na wieczór panieński, ponieważ może to stworzyć niekomfortową atmosferę. Najlepszą drogą poinformowania dziewczyn, o wieczorze panieńskim jest utworzenie na parę miesięcy przed, wydarzenia na Facebooku. W łatwy sposób wszystkie zaproszone osoby, będą mogły wymieniać między sobą pomysły i dyskutować na temat wieczoru. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysłać gościom papierowe Save the Date albo klasyczne zaproszenia.

3. Wyznacz datę

Przy ustalaniu daty wieczoru panieńskiego, musimy poznać zdanie dwóch stron - Panny Młodej oraz zaproszonych dziewczyn. Według mnie najlepszą opcją będzie najpierw przedyskutowanie daty z Panną Młodą, poznanie jej preferencji co do niej, a potem zaproponowanie jej gościom. Jakby nie było Panna Młoda jest najważniejsza :)

4. Określ miejsce 

Wieczór panieński może odbyć się zarówno w miejscu zamieszkania Panny Młodej, a także może być to tzw. wyjazdowy wieczór panieński. Druga opcja jest na pewno bardziej efektowna, ale zarazem droższa. Wyjazd kilku dziewczyn na weekend, aby uczcić ostatnie dni w stanie panieńskim swojej przyjaciółki, może pozostać w pamięci. W Polsce najpopularniejszymi kierunkami są Sopot i Kraków, co do za granicznych Praga. Jeżeli dziewczyny decydują się jednak pozostać w miejscu zamieszkania, muszą ustalić, gdzie odbędzie się wieczór. Można wyprawić go w domu Panny Młodej, w domu Świadkowej, w restauracji, czy w klubie, mamy do wyboru wiele opcji. Jeżeli nie mamy tzw. warunków lokalowych, istnieje możliwość wynajęcia mieszkania w systemie tzw. wynajmu krótkoterminowego lub po prostu apartamentu w hotelu.

5. Uzgodnij budżet

Budżet to jedna z ważniejszych spraw na wieczorze panieńskim. Może być on powodem wielu sporów i kłótni pomiędzy Świadkową, a gośćmi. Według mnie Świadkowa planując wieczór panieński przed zarezerwowaniem pewnych atrakcji, powinna zrobić burzę mózgów wśród gości i ustalić jakim budżetem dysponują. Oczywiście nie muszą oni podawać konkretnych kwot, ale powinni podać maksimum, którym dysponują. Jeżeli świadkowa nie skonsultuje budżetu z pozostałymi, a potem poda wygórowaną składkę, może zostać dosadnie skrytykowana, co jest zrozumiałe, ponieważ trzeba zrozumieć, że nie wszystkich stać, aby wydać na wieczór panieński np. 200zł.

6. Z tematem przewodnim, czy bez

Nie tylko wesele może mieć temat przewodni, wieczór panieński także! Wbrew pozorem, tematyczny wieczór panieński, może być łatwiejszy do zorganizowania, niż ten bez niego. Oczywiście temat powinien jakoś nawiązywać do zainteresowań Panny Młodej, albo może być przez nią narzucony. Z tego co widzę na wielu zdjęciach z wieczorów panieńskich, często się zdarza, że nieuchronnie tematem przewodnim, staje się męskie przyrodzenie. Nie każdemu się to podoba, dlatego też, skonsultujmy się z Panną Młodą, czy nie przeszkadzają jej takie dekoracje, ponieważ w sklepach z dekoracjami na wieczór panieński, falusowe ozdoby zdecydowanie dominują :)

7. Zaprojektuj atrakcję

W dzisiejszych czasach mamy tyle możliwości atrakcji na wieczór panieński, że możemy nimi zadowolić każdą Pannę Młodą. Nie musimy decydować się na oklepane atrakcje jak striptizer, czy limuzyna, możemy zamiast tego wybrać się do Spa, czy pojechać na biwak. Wszystko zależy od tego, czy wybraliśmy określony motyw przewodni, od preferencji Panny Młodej, a także od budżetu. Według mnie nie powinno rezerwować się zbyt wielu atrakcji, ponieważ nie chcemy, aby wieczór panieński przerodził się w wyścig. Skupmy się na 2-3 najważniejszych, które na pewno zadowolą Pannę Młodą. Oprócz atrakcji w postaci wyjścia do klubu, czy limuzyny, należy zaplanować gry i zabawy, które na pewno zbliżą do siebie dziewczyny na wieczorze panieńskim i rozbawią Pannę Młodą. Ciekawym pomysłem jest stworzenie koszulek specjalnie dedykowanych na wieczór panieński. Dobrą opcją dla zapracowanych Świadkowych są także firmy, które krok po kroku organizują wieczory panieńskie lub konkretne atrakcje, w różnych miastach w Polsce, jedna z nich TUTAJ. Zapraszam was także na kolejne posty, w których opiszę gry i zabawy na wieczór panieński oraz atrakcje, te już znane, jak i te oryginalne.

8. Ustal menu

Wbrew pozorom, jedzenie jest jednym z ważniejszych punktów na wieczorze panieńskim. Ja na przykład, bardzo lubię sączyć wino z przyjaciółkami i sięgać przy tym po jakieś dobre przekąski. W przypadku jedzenia na wieczór panieński mamy kilka sposób na zaaranżowanie bufetu. Albo Świadkowa może sama przygotować jedzenie, albo każda z dziewczyn przyniesie jedną potrawę albo po prostu wynajmiecie profesjonalny catering (może to być także pizza lub sushi z dowozem w zależności od preferencji). Dobrą opcją dla Panien Młodych lubiących drinki są barmani. Nie można również zapomnieć o torcie na wieczór panieński, który będzie idealnym dopełnieniem posiłku.

9. Zarezerwuj wszystko

Gdy zostanie ustalone miejsce wieczoru panieńskiego, jego atrakcje i menu, należy wszystko zarezerwować. Nie można zostawiać tego na ostatnią chwilę, ponieważ obowiązują tu te same zasady, jak przy ślubie, czyli im szybciej tym lepiej!

10. Poinformuj wszystkich zainteresowanych

Jeżeli ustaliłaś już wszystkie szczegóły, pora poinformować o nich gości jak i Pannę Młodą. Potwierdź datę, podaj konkretną godzinę, dress code (jeżeli będzie obowiązywać, często dziewczyny decydują się na czarne sukienki), a także poinformuj, czy goście mają przynieść jakieś małe prezenciki dla Panny Młodej. Teraz tylko musicie się już tylko dobrze bawić ! :)

Rada na koniec: Pamiętaj, że jako Świadkowa, możesz prosić o pomoc inne dziewczyny, zaproszone na wieczór panieński. Nie bierz wszystkiego na swoją głowę, wyznacz zadania, popytaj gości, czy nie mają np. zaprzyjaźnionego cukiernika, który upiecze tort taniej niż w cukierni.

Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger