Obowiązki świadkowej

Bycie świadkiem lub świadkową to duże wyróżnienie. Pary Młode wybierają kandydata lub kandydatkę spośród najbliższych znajomych lub rodziny. Jednak bycie świadkiem, czy świadkową oprócz wyróżnienia niesie za sobą pewne obowiązki. Generalnie wydaje mi się, że to jednak świadkowa ma więcej obowiązków niż świadek, ponieważ pomaga ona Pannie Młodej, która to jak bardzo często się zdarza (tak też jest w moim przypadku) jest głównym dowodzącym ślubnych przygotowań :) 

Fot. Photo by rawpixel.com on Unsplash

PRZED ŚLUBEM:

 • bądź oparciem dla Panny Młodej - nawet gdy Panna Młoda dzwoni do ciebie o 12 w nocy z płaczem, że kolor serwetek jest inny niż zamawiała albo, że jest za gruba i nie pokaże się na swoim weselu :) nie denerwuj się i ze spokojem jej wysłuchaj i pomóż rozwiązać problem.
 • chodź z Panną Młodą na spotkania - jeżeli Panna Młoda poprosiła cię, abyś pomogła jej w wyborze sali weselnej, smaku tortu, czy chce abyś towarzyszyła jej na targach ślubnych, zrób to! Oczywiście nie jest to przymus i z reguły Pary Młode same wybierają sale weselną, ale bądź chętna, gdy cię o to poproszą.
 • pomóż przy wyborze sukni ślubnej - jak wiadomo wybór sukni ślubnej to jedna z najważniejszych rzeczy przy organizacji wesela, dlatego też uczestnicz w tym ważnym dniu, ale nie narzucaj swojego zdania, gdy Panna Młoda zakocha się w sukni ślubnej która ci się nie podoba nie krytykuj jej (chyba, że wygląda na prawdę źle).
 • pomóż przy wyborze sukienek dla druhen - wbrew pozorom wybór sukienek dla druhen może być nawet trudniejszy niż wybór sukni ślubnej, ponieważ w tym przypadku trzeba do nich przekonać więcej niż jedną osobę, w związku z tym świadkowa musi być rozjemcą w "sukienkowym" sporze pomiędzy Panną Młodą, a druhnami.
 • bądź pomocna - jeżeli Panna Młoda prosi cię o coś, albo pyta o zdanie pomóż jej, okaż zainteresowanie i nie zbywaj jej, że zobaczysz to później. Panna Młoda żyje przygotowaniami do ślubu i zależy jej na twojej opinii, poza tym jeżeli zostaniesz poproszona o układanie winietek na stołach, przygotowywanie prezencików dla gości, czy inne robótki ręczne, mimo, że jest to żmudna praca, zrób to jesteś przecież prawą ręką!
 • zorganizuj wieczór panieński - oczywiście to świadkowa jest odpowiedzialna za organizacje wieczoru panieńskiego, ale pamiętaj, że możesz prosić o pomoc koleżanki Panny Młodej, one także ją dobrze znają i mogą mieć dobre pomysły, o których ty mogłaś zapomnieć. Przy organizacji wieczoru panieńskiego może powstać także dużo sporów i kłótni (dużo kobiet=dużo kłótni:) dlatego też bądź rozjemcą, nie zaogniaj sporów i gdy powstaną jakieś problemy spróbuj je rozwiązać. To ty jesteś gospodarzem tej imprezy, dlatego też musisz sprawić, żeby każda z dziewczyn czuła się na niej dobrze.
 • pomóż przy wysyłaniu zaproszeń - Panna Młoda może poprosić cię o pomoc np. przy adresowaniu kopert z zaproszeniami albo będzie chciała abyś poszła z nią je wręczyć waszym wspólnym znajomym.

W DNIU ŚLUBU

 • zażegnaj kryzys - jeżeli w dniu ślubu powstanie jakiś problem, upewnij się, że Panna Młoda się o nim nie dowie, a ty się nim zajmiesz i go rozwiążesz.
 • wspieraj Pannę Młodą - jeżeli Panna Młoda będzie chciała abyś noc przed ślubem spędziła u niej w domu zrób to, wspieraj ją jak możesz i uspokajaj gdy zacznie panikować.
 • nadzoruj druhny - daj im kontakt do siebie i poproś, aby ze wszystkimi problemami dzwoniły właśnie do ciebie, a nie do Panny Młodej, upewnij się, że będą miały jak dojechać do kościoła lub USC, a także wiedzą od kogo mają wsiąść swoje bukiety.
 • pomóż ubrać się Pannie Młodej - wbrew pozorom ubranie sukni ślubnej nie należy do najłatwiejszych dlatego też, zaoferuj swoją pomoc.
 • przygotuj tzw. zestaw ratunkowy - jego zawartość opiszę dokładnie w kolejnych postach, ale generalnie jest on bardzo ważny, ponieważ ratuje Pannę Młodą a przy okazji świadkową w nieprzewidzianych sytuacjach np. gdy powstanie oczko w rajstopach albo złamiemy paznokieć.  
 • nadzoruj wszystko - jeżeli będziesz na miejscu ceremonii przed Panną Młodą, nadzoruj czy druhny i drużbowie mają bukiety i butonierki, upewnij się także czy wszyscy wiedzą co mają robić.
 • pomagaj Pannie Młodej w trakcie ceremonii - dbaj o to, aby tren się dobrze układał, gdy Panna Młoda ma z nim problem pomóż jej, a także potrzymaj bukiet ślubny gdy zajdzie taka potrzeba.
 • pilnuj prezentów - podczas składania życzeń pod kościołem albo USC, goście wręczają Parze Młodej prezenty jak i koperty, zadbaj ze świadkiem o to, aby koperty jak i ich zawartość były bezpieczne, a także aby prezenty dojechały do sali weselnej.
 • bądź miła dla gości - bądź uśmiechnięta i uprzejma, jeżeli goście weselni cię o coś zapytają miło im odpowiadaj.
 • pozuj do zdjęć - pamiętaj, że podczas wesela będziesz bardzo często fotografowana, dlatego też przygotuj się na to i nie uciekaj, gdy fotograf będzie chciał zrobić ci zdjęcie.
 • zachęcaj gości do zabawy - jeżeli zauważysz, że goście siedzą przy swoich stolikach i się nie bawią, zachęć ich do zabawy, to samo dotyczy wpisywania się do księgi gości, zachęcaj ich do wpisów.
 • wznieś toast - jeżeli Para Młoda poprosi cię abyś na weselu wzniosła toast i powiedziała krótkie przemówienie zrób to, oczywiście wcześniej się do tego przygotuj, możesz mieć nawet małą ściągawkę na kartce.
 • upewnij się czy Panna Młoda się dobrze bawi - nie opuszczaj Panny Młodej na długo podczas wesela i upewniaj się co jakiś czas, czy nic jej nie brakuje i czy się dobrze bawi.
 • upewnij się czy goście zabrali swoje prezenciki - przypominaj gościom, aby na koniec wesela zabrali swoje prezenciki, które specjalnie dla nich przygotowała Para Młoda.
 • zostań do końca - nie opuszczaj Pary Młodej w trakcie wesela i nie idź spać, tej nocy musisz być wytrzymała i dotrwać do końca. 
 • upewnij się czy wszystko zostało zabrane - gdy wesele się kończy i Para Młoda opuszcza sale, upewnij się wraz ze świadkiem, że wszystko zostało zabrane, a przede wszystkim najcenniejsze przedmioty.
Moje rada dla Panien Młodych: Świadkowa to twoja prawa ręka, ale nie popychadło! :) Pamiętaj, aby w ferworze ślubnych przygotowań nie stać się Bridezillą i nie wyżywać się za wszystkie niepowodzenia na świadkowej. Ona też może mieć gorszy dzień i nie mieć siły i ochoty ci w czymś pomóc. Oczywiście to, że wybrałaś ją na świadkową to duże wyróżnienie, ale gdy zaistnieje taka potrzeba, proś ją o pomoc, a nie jej żądaj. :)
Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger