Rodzaje winietek

poniedziałek, 20 sierpnia 2018
Karteczki z imieniem i nazwiskiem gości, inaczej mówiąc winietki, są bardzo popularne na weselach, a do tego niezwykle przydatne. Nie chcemy przecież, aby nasi goście zamiast czekać na Parę Młodą przed wejściem do sali, biegli do niej, aby zająć dogodne miejsce przy stole :) 


Fot. Clem Onojeghuo from Pexels

Składane poziomo

Klasyczne papierowe winietki, które występują w najróżniejszych wzorach i kolorach. Z drugiej strony winietki, możemy dodać napis taki jak imię i nazwisko Pary Młodej z datą ślubu, czy podziękowania za przybycie z życzeniami dobrej zabawy (pozwoli to zaoszczędzić na karteczkach z podziękowaniami dołączanymi do prezencików dla gości).


Rodzaje winietek
Fot. KG Design

Składane pionowo

Podobne do klasycznych winietek, ale nie do końca. Winietki składane pionowo na pewno nie są tak popularne jak te składane poziomo, ale trzeba przyznać, że według mnie mogą być praktyczniejsze, ponieważ lepiej je widać z daleka, kiedy goście poszukują swojego miejsca.


Rodzaje winietek
Fot. KG Design

Winietki na druciku

Winietki na drucikach z roku na rok stają się coraz popularniejsze i zdobywają coraz więcej zwolenników. Mogą być one zarówno prostokątne, kwadratowe, a nawet okrągłe, opcji jest wiele.  Drucik, to koszt około 0,40 gr za sztukę, dostępne są one w większości firm projektujących zaproszenia. Można je wbić w dosłownie wszystko, najczęściej do tego celu wybierane są prezenciki dla gości takie jak Ferrero Rocher, czy muffinki, ale często Pary Młode wbijają je w owoce typu jabłka.


Rodzaje winietek
Fot. KG Design

Winietki w ramkach

Rzadko spotykane na polskich weselach, ze względu na wysoki koszt ramek i ich małą dostępność w polskich sklepach. Trzeba przyznać, że winietki w małych, ozdobnych ramkach wyglądają niezwykle elegancko i oryginalnie. Niestety koszt ramek nie jest mały. Do kupienia np. TUTAJ.

Winietki połączone z prezencikami dla gości

Jeżeli chcemy zaoszczędzić na papeterii ślubnej, idealne do tego celu będzie połączenie winietek z pudełeczkami na prezenciki dla gości. Imię i nazwisko gościa może być napisane na pudełeczku lub do niego przywiązane albo przytwierdzone.


Rodzaje winietek
Fot. KG Design

Winietki na różnych przedmiotach

Winietki można umieszczać na różnych przedmiotach, zgodnie z motywem przewodnim: na drewienkach, na korku, na szyszkach (do zrobienia samemu lub do kupienia TUTAJ), na Wieży Eiffla (do kupienia np. TUTAJ), na latarniach (do kupienia np. TUTAJ), na słonikach (do kupienia np. TUTAJ), na mini drzewkach (do kupienia np. TUTAJ),  czy na mini babeczkach (do kupienia np. TUTAJ). Opcji jest na prawdę wiele, możemy je tworzyć sami, albo kupić gotowe (w tym celu polecam zakupy na Aliexpress, gdzie dostaniemy je najtaniej).

Winietki na tablicach kredowych

Bardzo oryginalne i niezwykle praktyczne. Winietki na małych tablicach kredowych na wysokiej nóżce, na pewno będą dobrze widoczne przez gości, z odległych zakątków sali. Do ich wypisania będziemy potrzebować specjalnego długopisu kredowego, który jest już dostępny w większości sklepów papierniczych. Tabliczki do kupienia np. TUTAJ

Winietki wycinane laserowo

Chcesz, aby twoje winietki miały kształt motyla, ptaszka, czy gwiazdki. A może życzysz sobie, aby do złudzenia przypominały koronkę? W tym celu zamów wycinane laserowo winietki (np. TUTAJ), na których odręcznie napiszesz imiona i nazwiska gości, albo poprosisz o ich wydrukowanie. 

9 komentarzy

 1. Fajne zestawienie. Zastanawiałam się, co jeszcze można wymyślić i czy są jeszcze jakieś inne typy, ale z pewnością te są najbardziej popularne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie najlepsze winietki to te ze słodyczami i takie drewniane (http://plastry-drewna.pl/winietki-weselne/) proste, a wpasowują się np. w drewniane dekoracje i efekt robi robotę! Chociaż nie am co ukrywać, na bardziej nowoczesnych imprezach się nie przyjmą, ale chyba nie ma takich uniwersalnych :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Winietka w muffince lub czymś małym słodkim na druciku to bardzo fajny pomysł. W owocach też oryginalny pomysł, teraz ludzie dużo ciekawych rzeczy wymyślają jeśli chodzi o winietki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam pojęcia że winietki można w tak ciekawy sposób wykorzystać. Zawsze kojarzyły mi się z tandetą, a okazuje się że jest jakby zupełnie odwrotnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pomysł ze szyszką pasuje na takie wesele w klimacie brązu, najlepiej jeszcze takie na klimatycznej, drewnianej sali. Bardzo dużo pomysłów i pewnie wykorzystam te inspiracje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne pomysły, bardzo podoba mi się winietka z szyszką :) Naprawdę oryginalne , teraz ludzie są naprawdę kreatywni i ciągle wymyślają coś nowego.

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie winietki z małymi drobiazgami dla gości to bardzo fajny pomysł, dużo jest tych możliwości i poradników w internecie jak takie coś może wyglądać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nawet takie najprostsze bez żadnych efektów również wyglądają fajnie, tak schludnie. Osobiście właśnie postawiłbym na takie rozwiązanie. Prostota zawsze dobrze wyjdzie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Winietki to dobry patent na wesele, zawsze miło zabrać do domu ze swoim nazwiskiem po weselu do domu. Mam w domu pare sztuk i służą mi za miłą przypominajkę minionej ceremonii

  OdpowiedzUsuń