Wszystko o pierścionku zaręczynowym

piątek, 6 lipca 2018
Z reguły każda Panna Młoda, jest tak pochłonięta swoim ślubem, że zapomina od czego to wszystko, zaczęło się od zaręczyn i tego magicznego pierścionka zaręczynowego :) To właśnie on ma być symbolem naszej miłości i to właśnie z jego wyborem Panowie mają duże problemy.


Fot. Photo by Austin Pacheco on Unsplash

Podział

pierścioneki z diamentem - najpopularniejsze, trwałość diamentu ma symbolizować trwałość uczucia, cena zależy od jego masy (podawanej w karatach, jeden karat ma masę 0,2 grama, najmniejsze kamienie mają 0,02-0,03 karata, ciekawostka największy kamień na świecie Cullinan ma 3106 karata, czyli 600g), czystości, barwy (im bliższy bieli, tym droższy) i szlifu kamienia, diament może być osadzony w tzw. łapkach lub koszyczku, ceny u polskich jubilerów wahają się już od 350zł (Apart) tak na prawdę do nieskończoności :)

pierścionki z szafirem - wg mnie idealne pierścionki :), szafir jest symbolem niezmienności i stałości, przeważnie kojarzy się z kolorem niebieskim, ale może występować w kolorach żółtym, fioletowym, czy czarnym, polecany dla pań noszących ubrania w zimnych barwach (zielony, niebieski,biały), ceny od 630zł (Apart) do 21.000zł (zawsze można dołożyć diamenty wtedy będzie dużo droższy)

pierścionki z rubinem - mniej popularne niż szafir, występują w formie małych kamieni, przez swoją czerwoną barwę symbolizują namiętność, polecany dla pań noszących ubrania w kolorach krwistej czerwieni z dodatkami w ciepłych kolorach (żółty, pomarańczowy), cena od 630zł (Apart) do 6300zł

pierścionki ze szmaragdem - mają głęboką, niesamowitą barwę, polecane paniom lubiącym ubrania w kolorze niebieskim, zielonym, pomarańczowym, czerwonym, czy żółtym, ceny od 629zł (Apart) do 22.000zł 

pierścionki z ametystem - ametyst to symbol czystości i duchowości, ma barwę fioletową, mieni się od jasnego odcienia wrzosowego do głębokiego fioletu, ma symbolizować trwałość uczucia i wierność, polecany dla pań podążających za nowymi trendami i lubiących kolor fioletowy, ceny od 599zł (Kruk) do 4490zł

pierścionki z tanzanitem - tanzanit to jeden z najdroższych kamieni szlachetnych, występuje jedynie w Tanzanii, mieni się różnymi kolorami od niebieskiej do jasnożółtej, polecany dla pań lubiących oryginalną biżuterie, doceniających jej wartość, ceny od 899zł (Apart) do 12590zł

Oprawa

białe złoto - inaczej pierścionek z białego złota z brylantem, ma imitować droższą i szlachetniejszą platynę, może powodować alergie, zawiera nikiel, gdy narzeczona uczulona jest na złoto, można kupić jej pierścionek z tytanu

żółte złoto - pan młody wybierając taki pierścionek musi upewnić się, czy jego narzeczona lubi taki rodzaj złota, białe złoto w porównaniu do złotego, jest bardziej uniwersalne i mniej rzuca się w oczy, można także wybrać pierścionki z dwóch rodzajów złota białego i żółtego, pierścionki wykonuje się ze złota próby 585.


Rada dla osób z ograniczonym budżetem: polecam kupno pierścionka z cyrkonią, zamiast brylantu, cyrkonia to kamień syntetyczny, który blaskiem i estetyką dorównuje brylantowi.

Jak dobrać rozmiar?

To zdecydowanie trudniejsze zadanie, niż wybranie samego pierścionka. Musi on pasować na palec serdeczny lewej ręki. Mamy kilka opcji:
- najmniej romatyczna, czyli wybranie się z wybranką do jubilera i zmierzenie palca
- "kradzież" ulubionego pierścionka przyszłej panny młodej i zaniesienie go do jubilera w celu zdjęcia miary
- wykorzystanie poradnika dot. miar znajdującego się na stronach internetowych większości firm jubilerskich
- wykorzystanie koleżanek panny młodej, aby to one pod określonym pretekstem zdjęły miarę z palca narzeczonej

Na pierścionku można wygrawerować inicjały państwa młodych, datę zaręczyn, czy jakąś sentencje lub cytat bliski parze młodej. Można wykazać się tutaj inwencją twórczą.

Co do producentów, ścisła trójka to Apart, W.Kruk i YES. Można także wykorzystać sprawdzone sklepy internetowe takie jak www.swiatzlota.pl, www.zareczyny.pl, czy www.sklepjubilerski.pl.   Pan młody musi trzymać ręke na pulsie, gdyż często pojawią się różne promocje tak jak np. promocja w W.Kruk - 10% na obrączki, w przypadku zakupu pierścionka zaręczynowego.


3 komentarze

  1. Kochana pierscionek zareczynowy w Polsce nosi sie na PRAWEJ rece , łatwo taką informację można znaleść np tutaj http://yes.pl/pierscionek_zareczynowy

    OdpowiedzUsuń
  2. Pierścionek zaręczynowy wcale nie tak łatwo wybrać, teraz jest tyle możliwości że masakra, do tego cenowo też jest duży wybór, zawsze jednak można prosić o pomoc jubilera, który na pewno odpowiednio doradzi, co będzie odpowiednim wyborem, zawsze warto sprawdzić ofertę kilku jubilerów i potem dopiero na coś się decydować niż od razu kupować u pierwszego lepszego.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pierścionek zaręczynowy powinien być za tyle, na ile stać Pana młodego, kobieta na pewno będzie cieszyć się z pierścionka za 300 zł. Według mnie ważniejsze są same zaręczyny , a taki pierścionek to tylko taki "dowód" . Wartość pierścionka to według mnie tylko szczegół. Poradnik bardzo dobry i myślę że z taką wiedzą już nie będzie problemu kupić czegoś swojej wybrance.

    OdpowiedzUsuń