10 ślubnych pytań, których możesz zapomnieć zadać

Planowanie wesela to duża operacja logistyczna, w której to Panna Młoda jest głównym dowodzącym. Gdy jest się odpowiedzialnym za tak wiele spraw, bardzo łatwo zapomnieć o paru szczegółach, które mogą być powodem niezręcznych sytuacji w trakcie wesela. Dlatego, czemu nie poznać ich wcześniej?


Fot. Photo by Soroush Karimi on Unsplash

1. Kiedy będę mogła zdjąć welon po ceremonii w kościele?

Każda dziewczyna, kobieta, babcia, czy ciocia powie Ci, że koniecznie musisz mieć welon, zapomni jednak wspomnieć kiedy możesz go zdjąć. Są dwie sytuacje podczas których niezauważenie może zdjąć welon: pierwsza, kiedy po ceremonii w kościele, przed wejściem na salę pójdziecie z Mężem do Waszego apartamentu odświeżyć się, wtedy druhna może pomóc Ci w tej skomplikowanej operacji, drugą opcją jest "pozbycie się" welonu po pierwszym tańcu, kiedy goście zaczną jeść posiłek. A gdzie trzymać welon? Albo w apartamencie, albo na oparciu krzesła Panny Młodej.

2. Jak goście przejadą z kościoła do sali weselnej?

Każda Panna Młoda planuje wcześniej, czym przyjedzie do kościoła, czy będzie to nowoczesna limuzyna, czy samochód retro. Zapomina się czasami, że goście też jakoś muszą dojechać na salę weselną i może być to dla nich duży problem logistyczny. Coraz częściej Pary Młode decydują się na wynajem autokarów do przewozu gości, nie jest to duży wydatek, a na pewno będzie bardzo miło wspominane. Jeżeli chcemy być oryginalni, możemy zdecydować się na wynajem autobusu miejskiego, tramwaju, ogórka, a nawet czerwonego angielskiego double deckera. Transport gości weselnych może stać się atrakcją! Poinformujmy jednak o tym gości w zaproszeniach, aby wiedzieli, że nie muszą korzystać ze swojego transportu.

3. Jak będę korzystać z toalety w sukni ślubnej?

To zależy od rodzaju sukni. Jeżeli mamy na sobie obszerną suknię balową, będziemy musiały poprosić o pomoc mamę, siostrę, czy świadkową. Ale jeżeli nasza suknia ślubna jest prosta i bardziej przypomina suknię wieczorową, poradzimy sobie same. Można też wyposażyć się w specjalne majtki z dziurką w odpowiednim miejscu, które na pewno przyspieszą nam wizytę w toalecie :)

4. Jak ma wyglądać pocałunek w czasie ślubu w kościele, aby nie zgorszyć naszych gości?

Pamiętasz Wasz pierwszy, namiętny pocałunek podczas którego się zapomnieliście? Tak, nie może wyglądać Wasz pierwszy pocałunek jako Męża i Żony. Oczywiście nie musi to być tylko lekkie muśnięcie w policzek, ale nie pisany zwyczaj to pocałunek do 10 sekund, bez używania języka :)

5. Jak powinniśmy kroić tort weselny?

Tort weselny pojawia się na weselu z reguły koło 24, po zaanonsowaniu go przez DJa lub zespół. Natomiast, jeżeli na weselu obecnych jest dużo dzieci lub osób starszych, Pary decydują się na tort w pierwszej części wesela, po pierwszym tańcu. Podczas krojenia tortu Pan Młody, kładzie rękę, na ręce Panny Młodej i "prowadzi" nóż, kolejny kawałek kroi sam Małżonek i karmi nim Żonę, potem Panna Młoda robi to samo (oczywiście Pary mogą odstąpić od zwyczaju wspólnego karmienia się:)

6. Co należy zrobić z pierścionkiem zaręczynowym, po założeniu obrączki?

Przed ceremonią, możemy zdjąć pierścionek, aby w czasie ślubu nie tracić czasu na jego przekładanie i żeby wszystko wyglądało ładnie na zdjęciach. Generalnie obrączkę nosimy na serdecznym palcu prawej dłoni, dokładnie na tym samym palcu co wcześniej pierścionek zaręczynowy. Co mamy więc zrobić z pierścionkiem zaręczynowym? Albo go nie nosimy, albo wybieramy sobie dowolny palec, na którym nam jest wygodnie, albo nosimy go na tym samym palcu co obrączkę. Wybór należy do nas!

7. Kto podnosi welon podczas ceremonii?

Coraz więcej Panien Młodych, nie zasłania już twarzy welonem i przez całą ceremonię ma ją odsłoniętą. Ale klasyczna Panna Młoda z twarzą zakrytą welonem, wygląda zjawiskowo (choć to niepraktyczne). Jeżeli decydujemy się na opcję tradycyjną, welon może podnieść nasz tata, który prowadzi nas do ołtarza, podczas "przekazania" Panu Młodemu. Inną opcją jest podniesienie welonu przez Pana Młodego, dopiero podczas pierwszego pocałunku.

8. Po której stronie, podczas ceremonii, stoi Panna Młoda, a po której Pan Młody?

Patrząc twarzą w stronę ołtarza, Panna Młoda powinna stać po lewej stronie, a Pan Młody po prawej. Goście teoretycznie powinni siedzieć po stronie małżonka, z którym są bardziej związani, ale nie jest to wymagane. W tradycji żydowskiej jest natomiast odwrotnie.

9. Jak najlepiej powitać gości, gdy chcemy zrobić to krótko?

Dziękowanie gościom za przybycie to bardzo miły gest. Można to zrobić podczas serwowania posiłków, gdy są przestoje między nimi, podchodzimy do stolika i krótko zamieniamy kilka słów z każdym z gości. Ponadto, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas krótkiego przemówienia, podziękować gościom za przybycie i życzyć im miłej zabawy.

10. Czy Panna Młoda może zdjąć buty podczas wesela?

Myślę, że każdy był na weselu, na którym na parkiecie było więcej kobiet bez butów, niż w butach:) Jednak to, co przystoi gościom, nie przystoi Pannie Młodej. Na wesele musimy wybrać buty, które przede wszystkim są wygodne (pod suknią dużo nie widać:), a potem ładne. Na wszelki wypadek, musimy przygotować się na ewentualność, że nawet nasze wygodne buty nas zawiodą i musimy zabrać ze sobą parę baletek.
Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger