Jak wybrać salę weselną krok po kroku?

Jeżeli organizujemy ślub z tradycyjnym weselem, sala jest naszym priorytetem. Po pierwsze, ponieważ musimy ją wybrać na początku naszych poszukiwań, po drugie bo generuje najwyższe koszty, a po trzecie, od jej klimatu, oferty, czy obsługi, zależy to, czy będziemy zadowoleni. 


Fot. Ibrahim Asad

1. Nasze oczekiwania

Bo od tego zależy wszystko! Po zaręczynach, to właśnie sala weselna powinna być naszym must have. Po pierwsze ustalmy listę gości (więcej na ten temat w poście Lista gości) ona będzie determinować wielkość sali weselnej, nie możemy decydować się ani na za małą, ani na za dużą salę, musi być po prostu w sam raz. Po drugie, Para Młoda powinna ustalić między sobą swoje oczekiwania. Co chce, aby znalazło się na ich ślubie, w jakim stylu on ma być, czy w nowoczesnym, czy może tak teraz modnym rustykalnym. Para Młoda idąc do sali weselnej, powinna mniej więcej wiedzieć czego chce, aby nie marnować czasu i jeździć wiele kilometrów do sal, które nie odpowiadają jej założeniom.

2. Rodzaj sali weselnej

Jeżeli już wiemy, ile mniej więcej zaprosimy gości, a także czego oczekujemy po naszym weselu, przejdźmy do kolejnego punktu, a mianowicie rodzaju sali weselnej. Jest ich kilka - możemy zorganizować wesele w restauracji, w sali w hotelu, w domu weselnym, czy np. na łonie natury. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Gdy my wybieraliśmy naszą salę weselną, od początku wiedziałam, że przy sali potrzebuję miejsc noclegowych i raczej rozglądałam się wśród hoteli. Na wstępie z bólem serca, ze względu na brak bazy noclegowej, musiałam odrzucić kilka pięknych restauracji, a także ze względu na moje ciągłe obawy przed złą pogodą, wesele plenerowe (więcej o weselach w plenerze w moim poście Wesele w plenerze). W końcu, stanęło na restauracji hotelowej nad jeziorem :) Wy także musicie zrobić analizę i zdecydować czego na pewno potrzebujecie, a w jakich aspektach dotyczących sali weselnej, możecie pójść na ustępstwa.

3. Lokalizacja

Kolejny bardzo ważny punkt. Jeżeli nie chcecie, aby wasi goście długo jechali z kościoła lub USC do sali weselnej, wybierajcie miejsca, które są niedaleko. Np. gdy kościół lub USC znajduję się parę minut od sali, pozwoli to na zaoszczędzenie na kosztach transportu, zarówno dla Pary Młodej, jak i gości weselnych, które uwierzcie mi nie są małe. Moje założenia apropo lokalizacji były dość proste, chciałam, aby sala znajdowała się "blisko natury", raczej pod miastem, w odległości do 45 minut jazdy samochodem. Wszystkie moje założenia zostały spełnione, ale przyznaje, że nie było łatwo! Pamiętajcie również, aby iść na pewne ustępstwa i też nie przerażać się, że odległość jest bardzo duża. Według mnie, lepiej przejechać 20/30km do pięknej sali, która w pełni odpowiada potrzebom Pary Młodej niż zorganizować wesele w średniej sali, ale blisko kościoła lub USC.

4. Gdzie szukać?

Jeżeli wiemy już jaka lokalizacja jest dla nas do zaakceptowania, a także jaki rodzaj sali jest dla nas najlepszy, pora na wybór konkretnych miejsc. Sposobów na to jest kilka, przede wszystkim wyszukiwarka Google, poza tym portale takie jak Gdzie Wesele, czy Sale Weselne. W przypadku hoteli lub domów z miejscami noclegowymi, idealnie sprawdza się Booking. Dobrą alternatywą jest także przejrzenie Fanpagów konsultantów ślubnych działających w danym regionie, czy ślubnych fotografów lub filmowców, którzy często podają lokalizację miejsc, a przy okazji możemy obejrzeć na fotorelacji wnętrza danej sali. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby popytać również wśród znajomych lub rodziny, może oni znają fajne miejsca na wesele. Pary Młode, które stoją przed wyborem swojej sali weselnej, mogą również udać się na targi ślubne, które odbywają się niedaleko  ich miejsca zamieszkania, tam także wystawia się dużo hoteli oraz sal weselnych.

4. Oferta

Znaleźliśmy już miejsca, które spełniają nasze oczekiwania, pora na przejrzenie ich Oferty weselnej. Moja rada, napiszmy do każdej z sal maila, z prośbą o przesłanie aktualnej oferty weselnej, bo często się zdarza, że ta dostępna na stronie internetowej, jest już nieaktualna (szczególnie gdy szukamy sali, na ponad rok wcześniej). Poza tym, w mailu poprośmy o listę z dostępnymi terminami w miesiącach, które nas interesują, ponieważ sobotnie terminy w miesiącach letnich, rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Czytajmy bardzo dokładnie oferty i róbmy kalkulacje (ja dla każdej z sal, którą mieliśmy odwiedzić, taką przygotowałam, aby wiedzieć jakie są różnice cenowe). Pamiętajcie również o korkowym (więcej na ten temat TUTAJ), o które należy pytać, gdy nie ma o nim wzmianki w Ofercie, poza tym czy tort, napoje bezalkoholowe, a także dekoracje są w cenie (duża oszczędność). Dowiedzmy się też, w jakiej formie serwowane są przystawki, ponieważ często się zdarza, że za wstawienie przystawek w stół, sala pobiera dodatkowe opłaty, w mojej jest to aż 30zł od osoby (zdecydowaliśmy się na szwedzki stół). Zapoznajmy się również z przykładowym menu, które z reguły zawarte jest w Ofercie, może ono odbiegać od waszych oczekiwań (na tej podstawie odrzuciłam parę miejsc). 

5. Wizyta

Jeżeli już przeprowadziliście analizę Ofert weselnych i wiecie jakie sale weselne są godne uwagi, koniecznie je odwiedźcie! My poświęciliśmy na to trzy weekendy, podczas których udało nam się odwiedzić 9 sal, ale znam Pary, które zwiedziły około 40! Najlepiej odwiedzać salę, przed weselem, które się w niej odbywa danego dnia, ponieważ wtedy widzimy jak sala wygląda w pełnej okazałości i jak są ustawione stoły. Więcej na temat pytań do sali weselnej, które trzeba zadać podczas wizty, napiszę w kolejnym poście, ale pamiętajcie, aby nie bać się pytać, kto pyta nie błądzi! Jeżeli boicie się o to, że wasze pytania są głupie, pamiętajcie nie ma głupich pytań, zostawiacie w potencjalnej sali weselnej dużo pieniędzy, dlatego też musicie wszystko wiedzieć.

6. Kalkulacja

Tak jak już pisałam w punkcie o Ofercie weselnej, powinniśmy przeprowadzić wstępną kalkulację kosztów. O ile przed wizytą w salach, może ona być bardzo pobieżna, to już po wizycie i otrzymaniu pełnej Oferty, powinniśmy dokładnie określić koszty wesela w danej sali. Przede wszystkim, policzmy ile zapłacimy łącznie za tzw. telerzyk, doliczmy do tego inne koszty takie jak korkowe, koszt wynajmu sali, bufety tematyczne, pokrowce na krzesła, koszt poprawin i inne, oczywiście o ile występują. Po kalkulacji, różnice pomiędzy niektórami salami, które brałam pod uwagę, były rzędu 10.000zł, więc dużo, dlatego też kwestie finansowe są bardzo ważnne, przy wyborze miejsca na wesele i mogą być głównym czynnikiem za lub przeciw. 

7. Ostateczny wybór

I tu dochodzimy do najwązniejszego, a mianowicie ostatecznego wyboru! Szczerze powiedziawszy, ja po wizycie (nomen omen przypadkowej) w sali weselnej, którą wybraliśmy, wiedziałam, że to właśnie to! Pamiętajcie, aby nie podejmować tej decyzji pochopnie. Dokładnie przeanalizujcie ofertę weselną, koszty, a także wasze odczucia, co do sali. Jeżeli nie byliście na weselu w danym miejscu, ani nie słyszeliście o nim żadnych opinii, zjedźcie w nim obiad lub kolacje, pozwoli to na chodź wstępną ocenę jakości jedzenia (niestety podczas wesela nie we wszystkich miejscach standard potraw jest taki sam jak na kolacji). Sale weselne odrzucaliśmy z różnych powodów, a to dlatego, że w rzeczywistości otoczenie sali okazywało się dalece odbiegające od zdjęć, a to dlatego, że menager sali był niekomepetentyny i nie wyobrażałam sobie z nim współpracy, czy dlatego, że w jednej z sal, śmierdziało szmabem i niestety mnie to dorzuciło :) Powodów może być wiele, ale trzymam kciuki, żebyście znaleźli tą wymarzoną salę, która zarówno będzie odpowiadała waszym oczekiwaniom, jak i budżetowi weselnemu!

I na koniec odwieczne pytanie: Kiedy trzeba zacząć szukać sali weselnej?

Odpowiedź jest prosta, jak najwcześniej! Jak tylko się zaręczycie, jednym z pierwszych kroków w organizacji wesela, powinno być szukanie sali weselnej. Pozwoli to na uchronienie się przed rozczarowaniami, zawiązanymi z zajętymi terminami w wymarzonej sali :)
Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger