Jak stworzyć idealny budżet weselny?

Budżet weselny to najważniejszy weselny "dokument". To na jego podstawie rezerwujemy salę weselną, decydujemy się na konkretnych podwykonawców, czy zamawiamy weselne dekoracje. Jego stworzenie jest jednym z trudniejszych zadań przy organizacji wesela, bo jak wiadomo o pieniądzach nie rozmawia się łatwo. Jednak gdy nie będziemy pilnować budżetu weselnego i potraktujemy go jako nic nieznaczący papierek, możemy doprowadzić do niemałej ślubnej i finansowej katastrofy.

Fot. Photo by Artem Beliaikin on Unsplash

1. Skąd wezmę pieniądze?

Zasadnicze pytanie, od którego powinniśmy zacząć planowanie budżetu. Czy sami płacimy za wesele, czy pomagają nam w tym rodzice lub dziadkowie, a może bierzemy kredyt. Pamiętajmy tylko o tym, aby z góry nie zakładać, że rodzice dołożą się nam do wesela. Przeprowadźmy z nimi rozmowę i ustalmy na jaką dokładnie kwotę możemy liczyć. Nie planujemy nic na podstawie domysłów.

2. Rozdysponuj budżet

Podzielmy mniej więcej nasz budżet na konkretne elementy wesela, takie jak sala (która z reguły pochłania około 50-60% budżetu), podwykonawcy, dekoracje itp. Oczywiście kwoty te można potem zmieniać w granicach budżetu, ale ustalmy sobie określone granice. 

3. Ustal priorytety

Każda Para jest inna i dla każdej Pary, inne elementy wesela są ważne. Dlatego też, podzielcie tak budżet weselny, aby nie zapomnieć co dla was jest podstawą. 

4. Zorientuj się w rynku

Określenie kwoty, którą chcecie rozdysponować na dane elementy wesela to jedno, a skonfrontowanie jej z rynkiem to drugie. Może się okazać, że kwoty przez was wyliczone są po prostu nierealne. W szczególności panowie często nie są w stanie pojąć, że niektóre elementy wesela mogą tyle kosztować. Oczywiście widełki cenowe pomiędzy najdroższą, a najtańszą propozycją np. wśród fotografów mogą być znaczne, ale po paru przesłanych ofertach z łatwością określicie średnią cenę.

5. Spisz budżet

Przenieście wasze spostrzeżenia i obliczenia do Excela. Nie zapomnijcie wpisać na listę choćby najdrobniejszego elementu, na który wydacie złotówkę. Budżet weselny to skarbonka bez dna, dlatego też łatwo jest o czymś zapomnieć, pomocne może być moje zestawienie Kosztów ślubnych, o których często zapominamy. Może wam również pomóc mój Kalkulator budżetu weselnego.

6. Wprowadź oszczędności

Podczas spisywania budżetu, powstaje wiele elementów wesela, z których można łatwo zrezygnować, wykonać samemu lub znaleźć tańszą alternatywę. Jeżeli wasz budżet się po prostu nie domyka,  nie zapominając o priorytetach z punktu 3, przeanalizujcie każdy element budżetu weselnego, z punktu widzenia oszczędności. Może wam w tym pomóc moje 25 sposobów na obniżenie kosztów wesela.

7. Aktualizuj budżet

Ustaliliście ostateczną wersję budżetu? Świetnie! Ale nie zapominajcie go aktualizować. Nawet idealny budżet, na każdym etapie planowanie wymaga pewnych zmian. Oczywiście trzymajcie się budżetu weselnego  na jego podstawie podejmujcie wszystkie decyzje, ale niestety wszystkiego nie da się przewidzieć. Dlatego też, każdą zmianę, zarówno na plus jaki na minus, wpisujcie do budżetu.

Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger