8 błędów przy tworzeniu listy gości

Lista gości to najważniejszy "dokument" wesela. To na jej podstawie możemy określić jak dużą salę potrzebujemy, czy możemy wstępnie oszacować koszty wesela. Jednak często jest ona powodem wielu konfliktów i kłótni. Dlatego też przygotowałam dla was listę błędów popełnianych przez Pary Młode, przy tworzeniu listy gości, których wy możecie uniknąć :) Zapraszam również do zapoznania się z postem Lista gości weselnych - jak ją tworzyć i nią zarządzać.

8 błędów przy tworzeniu listy gości
Fot. Word Templates

1. Poddanie się naciskom rodziców

Często się zdarza, że rodzice chcą przejąć kontrolę nad listą gości i umieścić na niej osoby, których Para Młoda nawet nie zna. Pamiętajcie, aby od początku postawić granicę. Już na początku ślubnych przygotowań, oznajmijcie rodzicom, że to jest wasze wesele i to wy macie ostatnie zdanie co do listy gości. Nawet jeżeli to rodzice płacą za wesele, postawcie sprawę jasno, to wasze święta i to z wami muszą konsultować gości, których zapraszają.

2. Zaproszenia dla wszystkich

Spisaliście listę gości weselnych i jest na niej 300 osób? Zastanówcie się, czy każda osoba jest dla was w jakimś stopniu bliska i chcecie, aby była świadkiem tak dla was ważnego dnia. Niekoniecznie musicie zapraszać wszystkich pracowników firmy, czy kolegów z podstawówki, z którymi nie mieliście kontaktu od zakończenia szkoły. Każdy gość to dodatkowy koszt, który można przeznaczyć na inny element wesela.

3. Brak Osoby towarzyszącej

Pary Młode często zastanawiają się, czy zapraszać swoich gości z osobą towarzyszącą. Według mnie powinniśmy zapraszać gości z osobami towarzyszącymi, chyba, że ktoś wyraźnie powiedział nam, że przyjdzie sam. Oczywiście dużym nietaktem będzie nie zaproszenie gościa z osobą towarzyszącą, jeżeli jest on zaręczony lub po ślubie. 

4. Najpierw sala, potem lista

Zarezerwowaliście najpierw salę weselną, a potem spisaliście listę gości weselnych? Duży błąd! Teraz musicie dopasować listę gości weselnych do rozmiarów sali. Jeżeli sala jest stosunkowo mała, a waszych gości jest za dużo, stwórzcie listę rezerwową.

5. Brak konsultacji

Umówiliście się, że robicie małe wesele, a rodzice Panny Młodej chcą zaprosić 150 osób? A może za wesele płaci rodzina Panny Młodej, a Pan Młody zaprasza 200 osób? Pamiętajcie, że rozmowa to podstawa! Przed spisaniem listy gości, poinformujcie wszystkie zainteresowane strony o waszych oczekiwaniach i możliwościach, co do listy gości.

6. Zapraszanie byłych partnerów

Według mnie, zapraszanie na wesele byłych mężów, chłopaków, kochanków, nie jest dobrym pomysłem. Nawet jeżeli jesteście w dobrych stosunkach, to dość niezręczna sytuacja i nasz przyszły mąż, czy żona na pewno nie będzie dobrze się czuł w takiej sytuacji. 
Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger