Jak zaplanować podróż poślubną?

Masz już zaplanowany ślub i wesele, rozpisałaś krok po kroku plan działania i uważasz, że nic cię już nie zaskoczy? Świetnie! A przypadkiem nie zapomniałaś o czymś? Zaplanowałaś już podróż poślubną? Pamiętajcie, aby podróż poślubną zaplanować przed ślubem, nie bierzcie ze mnie przykładu i nie zostawiajcie tego po ślubie. Obecnie przekładamy podróż poślubną z miesiąca na miesiąc i nie możemy zdecydować się na konkretny kierunek, a tak wszystko byłoby już za nami. Dlatego też, przygotowałam dla was harmonogram, dzięki któremu szybko zaplanujecie swoją wymarzoną podróż poślubną :)

Fot. Photo by Mira Bozhko on Unsplash

8-12 miesięcy przed wyjazdem

-> ustalcie czego oczekujecie - zastanówcie się, jak chcecie spędzić podróż poślubną. Czy to ma być 2 tygodnie wylegiwania się na plaży, czy np. w grę wchodzi również zwiedzanie? Może chcecie się również czegoś nauczyć, np. nurkowania, czy surfowania. Ustalcie swoje priorytety.
-> budżet - nie będę ukrywać, jeden z ważniejszych punktów przy planowaniu podróży poślubnej. To on decyduję o tym gdzie pojedziecie. Nie macie wystarczającej sumy pieniędzy, aby pojechać w wymarzone miejsce? Nie ma się czego zrażać, w Polsce lub w Europie są piękne i magiczne miejsca, które na pewno was zauroczą.
-> wybierzcie kierunek - budżet ustalony? Teraz czas na ostateczną decyzję - gdzie? Przejrzyjcie oferty wszystkich biur podróży, zapoznajcie się z cenami biletów lotniczych, bo może się okazać, że wyjazd na własną rękę, będzie bardziej opłacalny niż z grupą turystów. Decydujecie się na jedną z rajskich wysp? Zobaczcie pogodę i ustalcie kiedy w danym miejscu jest np. pora deszczowa lub monsunowa.
-> zabookujcie bilety lotnicze - jak wiadomo, obowiązuje zasada im wcześniej tym lepiej. Dotyczy to zarówno rezerwowania wycieczek z biura, jak i rezerwowania samych biletów lotniczych.  Rezerwując bilety na własną rękę, nie zapominajcie również o lotach czarterowych. Często są tańsze od liniowych, a do tego latają bezpośrednio w miejsca, w które nie można dolecieć bez przesiadek tradycyjną linią.
-> zarezerwujcie hotel - organizujecie wyjazd na własną rękę? Hotel to pierwsza rzecz, którą musicie zarezerwować po zakupie biletu. Nie zapomnijcie podać w rezerwacji, że jest to wasza podróż poślubna, a na pewno coś miłego spotka was w pokoju :)
-> zarezerwujcie samochód - planujecie wyjazd objazdowy, zarezerwujcie wcześniej samochód. Im wcześniej, tym ceny są niższe, no i wybór samochodów jest większy!

6 miesięcy przed wyjazdem

-> sprawdźcie paszporty - jeżeli kraj do którego się udajcie, nie leży w Europie, upewnijcie się jak długo ważny jest wasz paszport, a także jakie wymogi co do ważności paszportów ma dany kraj. Kolejna ważna sprawa to wiza! Jeżeli jedziecie z biurem podróży to ono powinno się nimi zająć. Natomiast gdy udajcie się na własną rękę, to wasze zadanie!
-> szczepienia - oczywiście, szczepienia nie są wymagane do większości państw, ale nie zaszkodzi się upewnić, w szczególności gdy wyjeżdżacie w bardzo egzotyczne miejsce!

2-3 miesiące przed wyjazdem

-> zaplanujcie atrakcje - kupcie przewodnik lub poczytajcie w internecie na temat kraju, do którego się udajecie. Nie samym leżeniem na plaży żyje człowiek i miło zawsze jest coś zobaczyć :) Zapoznajcie się również z ofertą wycieczek fakultatywnych, bo często, nawet w egzotycznych krajach są polskie biura, które oferują wycieczki z polskim przewodnikiem.
-> zatroszczcie się o akcesoria - nie macie odpowiednich walizek albo sprzętu do nurkowania, kupcie je wcześniej, żeby nie biegać za nim na dzień przed wyjazdem.

2 tygodnie przed wyjazdem

-> potwierdźcie rezerwacje - skontaktujcie się z biurem podróży lub hotelem i upewnijcie się, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik i nie nastąpiły żadne zmiany.
-> zróbcie zakupy - jako, że jedziecie w podróż poślubną, możecie zaszaleć i kupić np. nowy kostium kąpielowy.
-> wymieńcie pieniądze - mimo, że żyjemy w XXIw. i prawie wszędzie można płacić kartą, zawsze wychodzę z założenia, że lepiej jest zabrać ze sobą trochę lokalnej gotówki, a jeżeli nie lokalnej, to takiej, która jest uznawana w danym kraju.

2-3 dni przed wyjazdem

-> spakujcie się - zawsze wychodzę z założenia, że im wcześniej zaczniemy się pakować, tym mniej rzeczy zapomnimy. Jeżeli jesteście zapominalscy, zróbcie listę rzeczy do zabrania, na pewno wam to ułatwi pakowanie.
-> jak dojechać - jeżeli podróżujecie na własną rękę, ustalcie, jak dojedziecie z lotniska do hotelu, często opłaca się wcześniej wynająć transport.
-> sprawdźcie pogodę - mimo, że niektóre kraje słyną z tego, że jest w nich bardzo ciepło, sprawdźcie pogodę. Może się okazać, że np. noce w danym miejscu są zimne i będzie potrzebować swetra.

Życzę Wam niezapomnianych podróży poślubnych :)
Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger