Jak uhonorować zmarłych na weselu?

Mimo, że dzień ślubu i wesela to jeden ze szczęśliwszych dni w życiu, nie sposób nie pamiętać w nim o naszych bliskich, których nie ma już wśród nas. Na pewno jest to bardzo delikatna sprawa i każdy sam musi zdecydować, czy chce w jakiś sposób uhonorować ich nieobecność. 


Fot. Photo by James Schultz on Unsplash

Stolik wspomnień

Jeżeli w waszej rodzinie odeszło już kilkoro ukochanych osób, które chcielibyście uhonorować w tym ważnym dniu, dobrym pomysłem będzie przygotowanie tzw. stolika wspomnień. Niedaleko księgi gości, możecie zaaranżować stół, na którym postawicie fotografie osób które odeszły, z tabliczką np. "Zawsze będziemy o Was pamiętać".

Zarezerwowane miejsca

Nie raz już słyszałam o przykrych sytuacjach, w których to na kilka dni, czy miesięcy przed ślubem, jeden z rodziców, czy dziadków Państwa Młodych umiera. Nawet nie chce myśleć, jak można się czuć w takiej sytuacji i dziękuje, że ja nie byłam postawiona przed dylematem, czy decydować się na ślub, czy przekładać go na inny termin. Jednak gdy ktoś zdecyduje się na ślub, dobrym pomysłem (o ile jakikolwiek pomysł w tej sytuacji jest dobry) na uhonorowanie zmarłej osoby, będzie "zarezerwowanie" miejsca w kościele i sali weselnej, na którym położymy np. kwiaty wraz ze zdjęciem zmarłej osoby.

Modlitwa wiernych

Modlitwa wiernych, o ile zdecydowaliśmy się na ślub kościelny jest chyba najpopularniejszym sposobem okazania pamięci zmarłym osobom. Pary, na kilka dni przed ślubem, podają Księdzu imiona zmarłych osób, za które chcą się modlić podczas mszy ślubnej. 

Coś pełnego wspomnień

Otrzymaliście od waszej zmarłej mamy lub babci coś, co do tej pory wam je przypomina? Załóżcie to lub zabierzcie ze sobą na ślub. Przez całą ceremonię będziecie czuli bliskość ukochanej osoby.

Świeczka

Inną odmianą stolika wspomnień, jest mały stoliczek, na którym postawicie zdjęcie zmarłej osoby wraz ze świecą, np. z podpisem "Ta świeczka jest ku pamięci…". Dobrym pomysłem (o ile jest taka możliwość) jest również zapalenie świeczki w kościele podczas mszy.

Toast

Będzie to na pewno jeden z bardziej wzruszających momentów podczas waszego ślubu i wesela, ale uważam, że toast za zmarłą osobę, którą chcecie uhonorować na swoim weselu, jest dobrym pomysłem. Oczywiście, jeżeli wiecie że taki toast, może wyprowadzić was z równowagi, nie decydujcie się na niego.

Coś ulubionego

Wasza babcia lub mama miała ulubione kwiaty, które nieodłącznie wam się z nimi kojarzą? A może tata lub dziadek, uwielbiali konkretny rodzaj alkoholu albo palili cygara? Pomyślcie, czy nie możecie uhonorować osób, które odeszły np. wybierając ich ulubione kwiaty, serwując ich sztandarowe ciasto, czy alkohol.

Datek

Myślę, że niezwykle hojnym gestem, będzie przekazanie datku na konkretną fundacją np. wspierającą osoby chore na przypadłość, na którą umarła wasza ukochana osoba. 

Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger