Depresja poślubna

Nie wiem czy wiecie, ale naukowcy udowodnili, że istnieje takie pojęcie jak Depresja poślubna. Przyznam szczerze, że obecnie, ponad tydzień po ślubie, trochę odczuwam jej skutki. Po dwóch latach planowania, czekania na ten dzień, rozmowach i kłótniach, już go nie ma, przeminął i nigdy nie wróci. Teraz czas na nowe rzeczy, nowe cele i na podróż poślubną. Jako, że po ślubie się przeziębiłam i mam za dużo wolnego czasu, przechodzą mi przez myśl rzeczy w stylu "co mogłam zorganizować lepiej", "a może trzeba było wybrać inny motyw przewodni", czy "może trzeba było zorganizować wesele w innym miesiącu". Jednak już jest za późno i trzeba czekać na zdjęcia i film ze ślubu, żeby można było razem powspominać :)

Fot. Photo by Xavier Sotomayor on Unsplash

Co to jest Depresja poślubna?

Jaka sama nazwa wskazuje, Depresja poślubna pojawia się po ślubie, gdy przechodzimy przez tzw. okres rozczarowania po podnieceniu, jakim było planowanie ślubu. Jest to przygnębienie, które pojawia się, gdy dochodzimy do wniosku, że jest już za nami dzień, który przez wielu osławiony jest najważniejszym/najlepszym dniem w życiu. Oczywiście, jest to normalne uczucie, które przychodzi po dniu ekscytacji, na który bardzo długo czekaliśmy, nie ma czym się martwić :)

Czemu ludzie przechodzą przez nią?

Istnieje wiele powodów, dlaczego ludzie odczuwają Depresję poślubną. Najczęściej przechodzą przez nią Panny Młode, które na organizację ślubu i wesele poświęciły tyle energii i czasu, że po prostu nie mogą przeżyć faktu, że ten wielki dzień jest już za nimi. Innym, trochę głębszym powodem jest smutek spowodowany tym, że już na zawsze "odchodzimy" z domu rodzinnego i stajemy się żoną lub mężem. Trzeci najbardziej pragmatyczny powód, to depresja po tym, ile pieniędzy wydało się na ślub i że nigdy nam ich nie zwróci :)

Jakie są symptomy?

Jeżeli po ślubie odczuwasz smutek, rozczarowanie, nudę, samotność i izolację, pewnie przechodzisz przez Depresję poślubną :)

Jak sobie z nią radzić?

Przede wszystkim, zrozum, że smutek i żal po weselu jest czymś normalnym. Na pewno po jakimś czasie otrząśniesz się z tego i zaczniesz normalnie żyć :) A jak sobie z tym radzić?
-> poszukaj nowych pasji, może jest coś, na co do tej pory nie miałeś czasu? Jeżeli tak zacznij to robić!
-> zacznij się udzielać na forach ślubnych, na pewno twoje poślubne rady będą pomocne dla przyszłym Panien Młodych,  a ty nadal pozostaniesz w tematyce ślubnej,
-> zaplanuj podróż poślubną, jeżeli odkładaliście planowanie podróży poślubnej po weselu, świetnym pomysłem na odwrócenie uwagi od depresji poślubnej, jest planowanie wakacji,
-> zjedz coś dobrego, pewnie przed ślubem, tak jak większość Panien Młodych, byłaś na diecie i nie jadłaś żadnych kalorycznych produktów, teraz jest dobry czas, żeby zrobić tzw. dzień grubaska i zjeść coś dobrego :)
-> wychodźcie z domu, zaplanujcie z Mężem jakieś ciekawe wyjścia, spotkania ze znajomymi itp.
-> zróbcie remont, jeżeli odkładaliście remont po ślubie, możecie być pewni, że jak go zaczniecie, bardzo szybko zapomnicie o ślubie:)
Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger