Ślubne tradycje

Wesela organizowane są od zarania dziejów, przez co urosło wokół nich wiele tradycji. O większości z nich, słyszała każda Para Młoda, która decyduje się na ślub. Jednak są takie, które nie są aż tak popularne, a które miło byłoby zastosować na swoim ślubie. 

Fot. Photo by Caroline Veronez on Unsplash

1. Coś nowego, coś pożyczonego…

Chyba każda Panna Młoda słyszała, że w dniu swojego ślubu musi mieć przy sobie coś nowego, coś starego, coś niebieskiego i coś pożyczonego. Jest to przesąd, który przywędrował do nas z Anglii. I tak coś starego oznacza szacunek do tradycji, coś nowego to symbol nowej drogi życia, coś niebieskiego to symbol niewinności, a coś pożyczonego, że możemy liczyć na innych.

2. Migdały

Według tradycji, przyjęło się, że gościom weselnym powinno się wręczać 5 migdałów w lukrze. Migdały mają słodko gorzki smak, który symbolizuje trudy życia, a cukrowa polewa daje nadzieje, że życie Nowożeńców będzie bardziej słodkie niż gorzkie. 5 migdałów symbolizuje zdrowie, dobrobyt, szczęście, płodność i długie życie.

3. Obrzucanie Pary Młodej

Tradycja obrzucania Pary Młodej, sięga starożytności, kiedy to Nowożeńców obrzucano nasionami zbóż. Było to symbolem, tego, aby małżeństwo było tak obfite, owocne i tak płodne jak nasiona, którymi są obrzucani. Natomiast obsypywanie Pary Młodej ryżem, ma zapewnić Parze Młodej szczęście w miłości i w życiu, a drobne monety dostatek. Para ma je wyzbierać co do ostatniego grosza, a ten z małżonków, który uzbiera ich więcej, będzie zarządzał finansami.

4. Obrączka na odpowiednim palcu

Obrączkę powinno się nosić na czwartym palcu lewej ręki, ponieważ starożytni grecy uważali, że na tym palcu znajduje się żyła, która łączy ten palec bezpośrednio z sercem.

5. Błogosławieństwo

Błogosławieństwo Młodej Pary, to tradycja, która jest kultywowana od bardzo dawna. Generalnie od zarania wieków, jej sens jest taki sam, a mianowicie, Rodzice błogosławią Parę Młodą przed wyjściem do kościoła, życząc jej szczęścia na nowej drodze życia. Kiedyś zwyczaj ten dotyczył tylko Panny Młodej, teraz obejmuje również Pana Młodego.

6. Przenoszenie przez próg

Tradycja ta, jak większość tu wymienionych, ma swoje korzenie w czasach rzymskich. Powstała ona z dość prozaicznego powodu, a mianowicie wierzono, że gdy Panna Młoda przechodząc przez próg się potknie, będzie wróżyło to ogromne nieszczęście. Dlatego też, Pan Młody ma za zadanie, przenieść swoją wybrankę przez próg, aby tego uniknąć. 

7. Powitanie chlebem i solą

To staropolska tradycja, w której to Para Młoda jest witana chlebem solą i dwoma kieliszkami wódki. Chleb symbolizuje dostatek i bogactwo, a sól ma odpędzać złe duchy. Kieliszki należy rzucać przez prawe ramię, a ilość szkiełek po rozbitych kieliszkach, ma symbolizować liczbę lat razem. 

8. Oczepiny

O tradycji oczepin, można byłoby napisać nie jedną pracę magisterską i doktorską. Oczepiny swoją nazwę zaczerpnęły od słowa czepiec, który w dawnych czasach był dostojnym nakryciem głowy dla zamężnych kobiet. Dawniej oczepiny wiązały się z rytuałem zakładania kobiecie czepca, co było symbolem zamążpójścia. 

Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger