Obowiązki Świadka

Nie wiem czy zauważyliście, ale Świadek to bardzo często pomijana osoba przy organizacji wesela. O ile Świadkowa, to prawa ręka Panny Młodej, Świadek to postać drugoplanowa. Tak przynajmniej jest przy organizacji naszego wesela i podobnie było na weselach moich koleżanek. Uważam jednak, że bycie czyimś Świadkiem to duże wyróżnienie, dlatego też również i on powinien w jakiś sposób zaangażować się i pomóc Parze Młodej.

Fot. Photo by Hermes Rivera on Unsplash

1. Zaplanować wieczór kawalerski

To akurat Świadkowie potrafią robić perfekcyjnie :) Scenariusz wieczoru kawalerskiego, często ustalany jest już od chwili zaręczyn, a koledzy Pana Młodego, jak i Świadek prześcigają się w pomysłach na ten "ostatni" dzień w stanie wolnym. Jest to obowiązek, z którego większość Świadków wywiązuje się w 100%!

2. Pomóc w wyborze garnituru ślubnego

Nie zawsze to Panna Młoda oddelegowana jest do pomocy w wyborze garnituru ślubnego. Często Pan Młody chce zrobić to sam, a idealnym pomocnikiem będzie nie kto inny jak Świadek. Przygotowania ślubne są bardzo stresujące, a z reguły większość rzeczy jest na głowie Panny Młodej, dlatego też Świadek może odciążyć Pannę Młodą i wybrać się z Panem Młodym na zakupy.

3. Przygotować przemowę

O ile w Polsce nie ma jeszcze tradycji długich przemów i toastów, wypadałoby, aby Świadek powiedział na weselu parę słów i wzniósł toast za Parę Młodą. Lepiej także, aby przygotował ją wcześniej, bo jak wiadomo w stresie może mieć problem z powiedzeniem paru sensownych słów :)

4. Kupić alkohol na wesele

Kolejny aspekt, w którym Świadek może odciążyć Pannę Młodą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Para Młoda wcześniej wybrała konkretną wódkę, czy inny alkohol, a na wyprawę do sklepu, czy hurtowni Pan Młody wybrał się ze Świadkiem.

5. Witać gości

Świadek, jak i Świadkowa, przez całe wesele powinni być pogodni, gościnni, witać gości przy wejściu do kościoła, czy sali weselnej, namawiać ich do tańca, czy po prostu do zabawy. Świadek powinien być po prostu dobrym gospodarzem.

6. Być pomocnym

To bardzo ogólne określenie, ale właśnie taki powinien być Świadek. Ma pomagać Parze Młodej, gdy będzie taka potrzeba, zarówno podczas przygotowań do ślubu, jak i w dniu wesele. Nie powinien czekać, aż Para Młoda sama zapyta o pomoc, ale sam ją oferować.

A jak jest u Was, Świadek angażuje się w przygotowania?
Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger