RSVP - Potwierdzenie przybycia

RSVP, inaczej mówiąc potwierdzenie przybycia, to rzecz, która spędza sen z powiek, większości Par Młodych. Wielokrotnie słyszałam narzekania Par na gości, którzy nie stosują się do daty potwierdzenia przybycia. Jest to o tyle ważne, że na tej podstawie zamawiamy w sali weselnej ilość posiłków, kupujemy prezenciki dla gości, czy prezenty dla dzieci. Poniżej moje zestawienie 6 punktów, które mam nadzieje wam to ułatwią.

Fot. Photo by rawpixel.com on Unsplash

1. Daj gościom dużo czasu

Pamiętaj, aby dać sobie, jak i gościom pewną rezerwę czasową. Z reguły w sali weselnej, ostateczną liczbę gości należy podać miesiąc przed planowaną datą. W związku z tym, podajcie na zaproszeniach datę potwierdzenia przybycia na 2 tygodnie przed ostateczną datą. Da wam to 2 tygodnie, na upewnienie się, czy goście, którzy nie potwierdzili swojego przyjścia, na pewno nie pojawią się na weselu. My wydłużyliśmy ten okres i podaliśmy datę o miesiąc wstecz, pozwoli nam to na doproszenie gości, w razie, gdy ci z podstawowej listy nie będą mogli przyjść.

2. Technologia niech ułatwi Ci życie

Pamiętaj, że Internet przy planowaniu wesela, nie jest twoim wrogiem, a przyjacielem! W związku z tym, nie krępuj się wysłać swoim gościom, w szczególności tym młodym, prośby o potwierdzenie lub też nie, poprzez e-mail lub wiadomość na Facebooku.

3. Dużo gości nie odpowiada

Pewnie za bardzo was nie zdziwię, gdy napiszę, że musicie się liczyć z tym, że bardzo dużo gości nie potwierdza swojego przybycia. Nie bierzcie tego do siebie, chociaż wiem, że może to być bardzo frustrujące. Większość po prostu o tym zapomina i myśli, że Para Młoda wie, że się pojawią na ich weselu. Inni do ostatniej chwili nie mogą się zdecydować, czy iść, czy nie. Jest to problem, z którym borykają się wszystkie Pary Młode, więc nie myślicie, że wasi goście robią to specjalnie :)

4. O 4 osoby więcej

Jest to zasada, o której mało osób wie. Musimy pamiętać, że mimo, że obdzwoniliśmy wszystkich gości i część poinformowała nas o tym, że nie może się pojawić i tak na nasze wesele przyjdzie o 4 osoby więcej. Oczywiście na pewno będą wesela, na których ta zasada się nie sprawdzi, ale liczmy się z tym, że ktoś w ostatniej chwili dostanie wolne w pracy, albo zdecyduje się zabrać ze sobą osobę towarzyszącą.

5. 20% odpada

Podstawowa zasada przy planowaniu wesela - około 20% zaproszonych gości, nie będzie mogła się pojawić. Z tego co zauważyłam, ta liczba rośnie, wraz ze wzrostem liczby zaproszonych gości. W związku z tym pamiętajcie, aby w umowie z salą weselną, podać mniejszą liczbę osób.

6. Odwołania w ostatniej chwili

Pamiętajcie też, że goście mogą odwołać swoje przybycie na kilka dni przed weselem. Jest to najgorsze co może was spotkać, bo często będzie się to wiązało ze stratą pieniędzy za "talerzyk" w sali weselnej. Niestety na takie rzeczy jak pogrzeb, choroba dzieci, czy odwołane loty, nie mamy wpływu.

Rada na koniec: Pamiętajcie, aby dopraszając gości, nie wręczać im zaproszeń, z datą, która już dawno minęła, jest to faux pas i goście poczują się bardzo niemiło.
Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger