Jak wybrać datę ślubu?

Ustalenie daty ślubu to jedna z pierwszych rzeczy, jakie musimy zrobić po zaręczynach. W moim przypadku nie przywiązywałam do tego dużego znaczenia i byłam dość elastyczna, jeżeli chodzi o tę kwestię. Wiedziałam tylko, że chciałabym wziąć ślub w sierpniu, ale jeżeli wymarzona sala weselna byłaby wtedy zajęta, w grę wchodziłyby też inne miesiące. Nomen omen, chcąc nie chcąc z tego braku zdecydowania, wyszła nam całkiem "ładna" data, a mianowicie 6.08.2016r. :) Ale o czym trzeba pamiętać przy ustalaniu daty ślubu?

Fot. Photo by rawpixel.com on Unsplash

I. Określ priorytety

Każda Para ma jakieś główne założenia/priorytety jeżeli chodzi o wybór daty ślubu. W naszym przypadku były to miesiące letnie i kierowaliśmy się pogodą.
- specjalna rocznica - wiele Par jest bardzo sentymentalnych i chce, aby data ich ślubu COŚ znaczyła, w związku z tym na datę swojego ślubu wybierają rocznicę zaręczyn, pierwszej randki, pierwszego pocałunku, czy ślubu Rodziców,
- dostępność sali - jak wielokrotnie podkreślam na tym blogu, salę weselną najlepiej zacząć szukać od razu po zaręczynach, bardzo często najlepsze sale weselne, szczególnie w miesiącach letnich, rezerwowane są na dwa lata wstecz, więc, jeżeli wymarzyła wam się konkretna sala, musicie być elastyczni jeżeli chodzi o datę ślubu,
- budżet - jak wiadomo, koszt wynajęcia sali weselnej, czy podwykonawców zależy od pory roku, w której bierzemy ślub i tak, jeżeli chcemy zaoszczędzić, powinniśmy decydować się na miesiące od listopada do maja, wtedy to możemy liczyć na upusty cenowe.

II. Goście

Oczywiście wesele to dzień Pary Młodej i to ona jest najważniejsza, ale powinna ona wziąć również pod uwagę  sytuację swoich gości.
- uczniowie - organizując wesele w roku szkolnym, musimy liczyć się z tym, że niektórzy goście w szczególności ci, którzy dojeżdżają z daleka, mogą nie pojawić się ze względu na szkołę dzieci,
- studenci - dużo twoich gości jeszcze studiuje? Nie organizujcie wesela podczas sesji zarówno tej zasadniczej, jak i poprawkowej,
- fani sportu - przed ustaleniem daty ślubu sprawdźcie kalendarz sportowy i nie bierzcie pod uwagę dat, w które wypadają np. Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej (10.06-10.07.2016r.), wiele osób podczas wesela będzie szukało telewizora, albo pół wesela spędzi patrząc się w komórkę,
- inne religie - jeżeli spodziewacie się, że na waszym weselu pojawią się goście innego wyznania, sprawdźcie w kalendarzu, czy podczas planowanej daty ślubu, nie wypada jakieś ważne święto religijne.

III. Ciekawe daty

Jesteście zabawną Parą, która lubi robić dowcipy swoim znajomym? Jeżeli tak, na datę swojego ślubu możecie wybrać jedno z tzw. śmiesznych świąt np. Dzień Nutelli, czy Dzień Niedźwiedzia :) Wszystkie ciekawe święta na 2016r. znajdziecie TUTAJ.

IV. Data a budżet

Jeżeli w pierwszym punkcie postawiliście na budżet, to oto moje propozycję, jak zaoszczędzić, dzięki wybranej dacie ślubu:
- tylko nie sobota - słowo sobota, działa magicznie, jeżeli chodzi o cenę w sali weselnej :) Najwięcej za salę weselną zapłacimy w sobotę od czerwca do października. Jeżeli chcemy zaoszczędzić decydujmy się na piątek albo na niedzielę, która podobno staje się nowym piątkiem :)
- długie weekendy - idealny sposób na wybrnięcie z sytuacji, gdy chcemy zaoszczędzić i zorganizować wesele w letnich miesiącach, co prawda wiele sal weselnych zastrzega, że w długie letnie weekendy ceny są takie, jak w soboty, ale zawsze można próbować :)
- poza sezonem - chcecie zaoszczędzić, ale nie chcecie rezygnować z soboty? Jedynym wyjściem z sytuacji jest zorganizowanie wesela poza sezonem, czyli w miesiącach od listopada do maja.
Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger