6 najdroższych elementów wesela

Myślę, że wesele można scharakteryzować jako najdroższe przyjęcie, jakie wyprawimy w życiu :) Jest to skarbonka bez dna, która bez dobrej organizacji, może pochłonąć wasze całe oszczędności. Więcej na temat kosztów ślubnych, możecie poczytać na moim blogu TUTAJ. Dzisiaj chciałabym się skupić na 6 najdroższych elementach wesela. To tak na prawdę one decydują o tym, czy zmieścicie się w budżecie i czy uda wam się trochę zaoszczędzić.

Fot. Photo by Steve Johnson on Unsplash

1. Sala weselna

Pewnie nie zaskoczy was fakt, że to właśnie sala weselna jest największym ślubnym wydatkiem. Z reguły pochłania ona od 40% do 60% budżetu weselnego, w zależności od tego co w niej jeszcze zamawiamy (np. noclegi, tort, atrakcje). Na poszukiwania sali weselnej, powinniście poświęcić najwięcej czasu, ponieważ jej wybór to tak na prawdę, najważniejsza decyzja w ramach przygotowań ślubnych. Więcej o tym, jak znaleźć salę weselną krok po kroku, pisałam TUTAJ.

2. Zespół

DJ, czy Zespół to nieodłączny dylemat Młodych Par. Jeżeli bierzemy pod uwagę jedynie koszty, oczywiście lepszym wyborem dla naszego budżety weselnego, będzie DJ. Łatwiej jest bowiem znaleźć dobrego DJa np. do 3000zł niż Zespół.  Zespoły z reguły składają się z kilku osób, natomiast DJ występuję sam lub razem z konferansjerem/wodzirejem, więc choćby dlatego koszty będą wyższe. 

3. Fotograf/Kamerzysta

Kolejny duży koszt w naszym budżecie ślubnym. Oczywiście cena za wynajęcie Fotografa, czy Kamerzysty będzie zróżnicowana, w zależności od ich umiejętności, stażu pracy, czy sprzętu, na którym pracują. Pamiętajcie, żeby w tym przypadku nie sugerować się ceną i nie brać najtańszego Fotografa, czy Kamerzysty, bo w tym przypadku, często za ceną idzie również jakość, a zdjęcia ślubne będą na całe życie :)

4. Suknia ślubna

Wiele kobiet uważa, że suknia ślubna jest najważniejszą sukienką w życiu kobiety i nie można na niej oczędzać. O ile z pierwszą częścią się zgadzam, to z drugą już trochę mniej. Według mnie na prawdę można znaleźć suknią ślubną do 3500zł i nie trzeba za nią płacić horrendalnych kwot. Oczywiście, gdy ktoś ma na to pieniądze, to jak najbardziej, może robić z nimi co dusza zapragnie  :) Nie zakładajmy jednak od razu, że wydamy na suknię ślubną bardzo dużej sumy, najpierw odwiedźmy kilka salonów ślubnych, a potem podejmijmy decyzję:) Więcej o sukniach ślubnych znajdziecie TUTAJ.

5. Dekoracje

Jest to dość elastyczny punkt w tym zestawieniu, ponieważ są Pary Młode, które wydają na dekoracje więcej niż Fotografa i Zespół razem wzięte, a są także Pary, które wydają tak mało, że ten punkt nie powinien się znaleźć w zestawieniu. Wszystko zależy od Pary i od tego, co jest dla niej ważne. Wiele sal weselnych ma także w cenie wynajmu dekoracje kwiatowe na stołach, co jest pewną formą oszczędności (pamiętajcie, aby przed podpisaniem umowy z salą, szczegółowo ustalić, jak one będą wyglądały, bo możecie na weselu być niemiło zaskoczeni). W moim przypadku, również ze względu na motyw przewodni wesela, dekoracje są ważnym punktem budżetu weselnego i na nich nie będziemy oszczędzać :)

6. Podróż poślubna

Kolejny kontrowersyjny punkt w tym zestawianiu. Są bowiem Pary Młode, które nie przywiązują do podróży poślubnej dużej wagi i wybierają się np. nad polskie morze. Ale większość Par, marzy o podróży poślubnej całe życie i wybiera dalekie, egzotyczne kierunki, które kosztują już niemałe pieniądze. Więcej o propozycjach na podróż poślubną znajdziecie TUTAJ.
Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger