Jakie wino wybrać na wesele?

Wybór alkoholu na wesele to trudny orzech do zgryzienia. O ile z reguły mamy ulubioną wódkę (jak można w ogóle ją lubić), to już z winem, czy innymi alkoholami do drink baru, może być trudniej. Muszę przyznać, że od kiedy zaczęliśmy planować wesele, postawiłam sobie za cel próbowanie różnych rodzajów wina, zarówno czerwonych, jak i białych, wytrawnych, jak i słodkich, aby w dniu zakupu wina na wesele mieć jedno, ulubione. Na pewno duża grupa z was już wie, jakie wino wybierze na swoje wesele, ale dla tych jeszcze niezdecydowanych jest ten post :)

Fot. Photo by Tamara Menzi on Unsplash

1. Najpierw wybierz menu

Pewnie już nie raz słyszeliście, że wino dobiera się do potrawy, a nie na odwrót. Na weselu może to być utrudnione, bo mamy wiele, różnego rodzaju potraw. Najlepiej, gdy wino będziemy przypasowywać do potraw serwowanych na początku wesela, ponieważ wtedy najczęściej goście sięgają po wino. Potem decydują się na mocniejsze alkohole. Więcej o doborze win do potraw, znajdziecie TUTAJ.

2. W jakim miesiącu jest wesele?

Wbrew pozorom miesiąc, w którym odbywa się wesele, również ma znaczenie. Białe wina, takie jak - Sauvignon Blanc, Pinot Gris/Grigio, Riesling, różowe i czerwone - Pinot Noir, Beaujolais, Valpolicella, Rioja są lepsze na letnie wesela, są lżejsze i mogą odświeżyć gości. Na jesienne i zimowe wesela, najlepiej sprawdzą się Chardonnay, Marlot, czy Syrah, ponieważ działają lepiej w niższych temperaturach.

3. Rodzaj wesela

Jeżeli organizujecie coraz popularniejsze wesele w formie obiadu, które najprawdopodobniej zakończy się o 21, możecie założyć, że goście raczej postawią na wino, niż na mocniejsze alkohole. W związku z tym musicie wybrać wino, które będzie bardziej uniwersalne i dobrze się je będzie piło w większych ilościach. To samo dotyczy wesel organizowanych w niedziele. Natomiast, gdy organizujecie tradycyjne, całonocne wesele, możecie być pewni, że większość gości zdecyduje się na wino jedynie podczas serwowanego posiłku i nawet kobiety w trakcie wesela wypiją więcej kolorowych drinków niż wina.

4. Zapytaj o radę

Kto pyta nie błądzi! W Makro, czy Selgrosie, czyli sklepach, gdzie Nowożeńcy najczęściej kupują alkohol na wesele, są sprzedawcy, którzy na winie się znają. Może nie są ekspertami, ale na pewno będą w stanie wam doradzić. Czytajcie również blogi/strony o winach, polecam np. dotrzechdych.pl, czy marekkondrat.pl.

5. Przeprowadź degustację

Pamiętajcie, aby nie polegać na opinii innych i mimo, że przeczytaliście na branżowym blogu że dane wino jest idealne na wesele, nie kupujcie go w ciemno! Ustalcie budżet na wasze weselne wino i kupcie w tym przedziale kilka win, które według was mogą się sprawdzić. Zaproście na degustację rodzinę i przyjaciół i razem wybierzcie idealne wino :)

6. Nie trzeba przepłacać

Każdy uważa, że im coś jest droższe tym lepsze. Oczywiście koneser wina, pewnie nie weźmie do ust, wina poniżej 30zł. Domyślam się jednak, że 90% waszych gości nie jest znawcami wina i nie za bardzo się na winach zna. W związku z tym, jesteście w stanie znaleźć wino do 20zł, które zadowoli zarówno was, jak i waszych gości. 

7. Ile wina na wesele?

To odwieczny problem każdej Pary Młodej, ile kupić alkoholu na wesele, aby go nie zabrakło? Oczywiście nie ma wzorca, który określi jaka jest idealna liczba butelek, zakłada się, że jedna butelka wina, przypada na 7 osób. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy goście będą pili tylko wino i czy będzie ono cieszyło się dużym zainteresowaniem, wtedy jedna butelka przypada na 3 osoby. Gdy organizujemy wesele przykładowo na 100 osób i będą dostępne na nim inne rodzaje alkoholu, w tym drink bar, powinniśmy zaopatrzyć się w 40 butelek wina (najlepiej 20 butelek białego i 20 butelek czerwonego). Natomiast, gdy wino ma grać pierwsze skrzypce, wtedy najlepiej zaopatrzyć się w 60 butelek. Ale wy, jako Para Młoda najlepiej znacie swoich gości i wiecie, jakie preferencje co do alkoholu mają.

Wina, które polecam:

  • Carlo Rossi - stare dobre Carlo Rossi, które zawsze sprawdzi się na weselu,
  • Liebfraumilch - tzw. wino Matka Boska, dobre, tanie, idealne,
  • Jacob's Creek - wino powyżej 20zł z Australii, jedno z moich ulubionych,
  • Labyrinth - jedno z lepszych win poniżej 20zł, prosto z Bułgarii.
Pamiętajcie również, aby odwiedzić Biedronkę, czy Lidla, bo można znaleźć tam na prawdę dobre wina!A na jakie wina, Wy się zdecydowaliście?
Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger