Co powinny zawierać zaproszenia?

Wierzcie mi lub nie, ale tak jak przy zachowaniu przy stole, obowiązuje pewien savoir vivre,  przy zaproszeniach ślubnych nie jest inaczej. Oczywiście zaproszenia ślubne możemy projektować na dowolne sposoby, umieszczać je w kopertach, folderach, na płytach winylowych, czy magnesach. Niemniej jednak, istnieją pewne typowe elementy, które każde zaproszenie powinno zawierać. 


Fot. Photo by Morgan McDonald on Unsplash

1. Kto jest gospodarzem

Nie odkryje Ameryki, gdy napisze, że zaproszenia powinny zawierać imiona i nazwiska Pary Młodej, wyboldowane i specjalnie podkreślone. Przyimkiem łączących imię i nazwisko Panny Młodej i Pana Młodego może być "i", a w nowocześniejszej wersji "&". 

2. Rodzice

Tradycyjnie Para Młoda umieszcza na zaproszeniach imiona i nazwiska swoich rodziców np. Maria i Jan Kowalscy oraz Anna i Andrzej Nowak mają zaszczyt zaprosić na Ślub swoich dzieci... Często ten wstęp jest pomijany i umieszcza się jedynie formułkę wraz z Rodzicami lub w imieniu Rodziców i własnym

3. Termin

Kolejna informacja niezbędna na zaproszeniach ślubnych. Data i godzina uroczystości. 

4. Oznaczenie miejsca uroczystości

Jakby nie patrzeć, podanie miejsca, w którym odbywa się ślub, a potem wesele, jest priorytetem, ponieważ bez tego goście nie będą wiedzieli, gdzie mają się pojawić. Jeżeli przygotowujecie zaproszenia osobno na ceremonie i osobno na wesele, pamiętajcie, że trzeba to jednoznacznie zaznaczyć w zaproszeniach. Gdy ślub odbywa się w kościele, piszemy pod jakim jest wezwaniem i w jakim mieście się znajduję, podawanie dokładnego adresu nie jest wymagane, ale na pewno użyteczne. 

5. Wesele

Jeżeli zapraszamy kogoś również na wesele, tak jak wcześniej pisałam, trzeba dodać do zaproszenia wzmiankę o miejscu wesela. Podajemy nazwę hotelu lub domu weselnego oraz miasto, w którym się on znajduję np. Po uroczystości zaślubin, będzie nam miło gościć Państwa na przyjęciu weselnym w...

6. R.S.V.P.

Wzmianka o potwierdzeniu przybycia przez gości, może znajdować się w treści zaproszenia albo na osobnej kartce. Powinniśmy podać datę do której należy potwierdzić przybycie, a także numer/numery kontaktowe Pary Młodej, czasami umieszcza się również adres e-mail lub adres ślubnej strony internetowej.

7. Co zamiast kwiatów

Jeżeli Para Młoda nie chce otrzymać od swoich gości kwiatów, powinna o tym wspomnieć w zaproszeniach. Więcej na ten temat, pisałam w poście Co zamiast kwiatów?.

8. Inne informacje

Zaproszenia można wzbogacić również o inne informacje, takie jak prośbę o podanie na jakiej specjalnej diecie znajduje się gość, czy o zapewnieniu transportu przez Parę Młodą z miejsca uroczystości do sali weselnej. Coraz popularniejszym dodatkiem do zaproszenia, staję się mapka dojazdu do miejsca uroczystości a potem do sali weselnej.

Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger