5 rzeczy, które trzeba zrobić po zaręczynach

czwartek, 27 sierpnia 2015
Mamy okres wakacji, dużo Par wyjeżdża do ciepłych krajów, a romantyczna atmosfera i piękne miejsca, stwarzają idealną scenerię do zaręczyn. Po tym, jakże podniosłym wydarzeniu, mijają pierwsze chwilę ekscytacji, a czasami niedowierzania i szoku, które zafundował nam Narzeczony. Ale po paru dniach, czy tygodniach, powstaje pytanie, co mamy robić, od czego powinniśmy zacząć organizując nasze wymarzone wesele. Oto lista 5 rzeczy MUST DO po zaręczynach.

Fot. Photo by Edgar Chaparro on Unsplash

1. Określcie wasze oczekiwania

Jest to jeden z ważniejszych punktów przy organizacji wesela. Musicie zrobić burzę mózgów i ustalić, czy chcecie małe, czy duże wesele, w miejscu zamieszkania Panny Młodej, czy Pana Młodego, czy chcecie organizować wesele w piątek, kiedy jest taniej, czy tradycyjnie w sobotę. W tym punkcie możecie też wstępnie określić jaki temat przewodni wybieracie, czy będzie to określony kolor, czy konkretna rzecz. Wszystkie te ustalenia determinują pozostałe punkty, dlatego też wstępna rozmowa Narzeczonych o ich oczekiwaniach jest bardzo ważna.

2. Ustalcie budżet

Jeżeli już wiecie, czego oczekujecie od waszego wesela, teraz przychodzi pora na ustalenie budżetu. Oczywiście nie musicie podawać konkretnej kwoty, tylko "widełki", w których chcecie się zmieścić. Tutaj także musicie ustalić kto płaci za ślub, czy Para Młoda pokryje wszystkie koszty, czy dokładać się będą rodzice, a jeżeli tak to w jakiej kwocie. Te dane są niezbędne przy wybieraniu sali weselnej, gdyż nie będziecie odwiedzać tych miejsc, na które was po prostu nie stać.

3. Stwórzcie listę gości

Budżet ustalony? Teraz czeka was kolejne trudne zadanie...lista gości! Więcej o liście gości, pisałam w poście Lista gości weselnych-jak ją tworzyć i nią zarządzać?. Oczywiście przy wstępnym ustalaniu listy gości, nie podawajcie ich liczby co do jednego. Jednak idąc do konkretnych sal weselnych powinniście wiedzieć, czy na wasze wesele zaprosicie 80-100 gości, czy 180-250, ponieważ warunkuje to salę, które odwiedzicie.

4. Wybierzcie datę ślubu

Chcecie pobrać się w rocznicę zaręczyn, a może w dniu, w którym ślub brali wasi rodzice? Ustalcie to! Co prawda ja szukając sali weselnej, byłam otwarta na propozycję, braliśmy pod uwagę miesiące od czerwca do września, ale moim faworytem był pierwszy tydzień sierpnia. I tak jak chciałam, ślub bierzemy 6.08.2016r. :) Ale uważam, że jeżeli zafiksujemy się na konkretną datę, która nie jest już dostępna w salach weselnych, które nam się podobają, powinniśmy to dwa razy przemyśleć i być otwartym na jej zmianę.

5. Odwiedźcie salę weselne

I tu dochodzimy do ostatniego punktu - wybierania sali weselnej. Możecie mi wierzyć lub nie, ale niektóre salę w Polsce, nie mają wolnych terminów na dwa lata wstecz. Dlatego szukać sali weselnej powinniśmy zacząć jak najszybciej. Nie ma tu reguły, bo niektóre miejsca mają wolne terminy na pół roku wcześniej, a inne trzeba rezerwować dwa lata wcześniej. Nie ma dla tego faktu jednego wytłumaczenia, ale z reguły albo znajdują się one w miastach, w których jest mała konkurencja, albo mają dobry stosunek ceny do jakości, albo po prostu są "modne". Więcej o tym, jak szukać sali weselnej w kolejnych postach :)

4 komentarze

 1. Ja zareczylam się 24 kwietnia a już mam wszystko ustalone: sala, orkiestra itp. Bo masz rację brak już miejsc na dwa lata nawet do przodu ;) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, że Wam się udało wszystko załatwić :) Już kilka razy spotykałam się z właścicielami sal, którzy mówili mi, że odsyłali z kwitkiem Pary, które były bardzo zdziwione, że na rok do przodu nie ma już miejsc w ich wymarzonych salach;/ Trzymam kciuki za Wasze przygotowania :))) Pozdrawiam serdecznie !

   Usuń
 2. Jeszcze zanim się zaręczyłam wiedziałam gdzie chce zorganizować wesele. Miałam swoją wymarzoną salę, ale co z tego... Kiedy już doszło faktycznie do tego, że z narzeczonym chcieliśmy zarezerwować w niej termin okazało się, że najbliższy jest za trzy lata! To był dopiero szok dla nas!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Ja też spotkałam się z salą, w której na 2 lata do przodu nie było miejsc, ale 3 lata, nawet ja jestem w szoku;/// Teraz w Polsce jest taki boom na wesela, że chyba najpierw trzeba zarezerwować salę na wesele, a potem szukać Narzeczonego :pppp Ale mam nadzieje, że jednak udało Wam się znaleźć fajną salę :)) Pozdrawiam serdecznie !

   Usuń