Wszystko co trzeba wiedzieć o welonie

Jedne Panny Młode uważają welon za największe ślubne zło. Inne kochają go i twierdzą, że niesamowicie dopełnia look Panny Młodej i bez niego nie wezmą ślubu. Argumenty za i przeciw są rozmaite. Jednak w tym poście nie chcę oceniać, czy warto go założyć, czy nie, chcę natomiast podać najważniejsze informacje, które mogą wam pomóc w podjęciu decyzji o jego posiadaniu lub nie.

Czy muszę zakładać welon?

Oczywiście, że nie! To twoja decyzja, jest wiele alternatyw dla welonu od kwiatów we włosach po opaski z brylantów. W bardzo łatwy sposób go zastąpisz. Wychodzę jednak z założenia, że nawet jak jesteśmy zagorzałymi przeciwniczkami welonu, podczas przymiarek sukni ślubnej, powinniśmy go założyć i sprawdzić, czy na pewno go nie chcemy. Może się okazać, że zakochamy się w nim od pierwszego wejrzenia, mimo, że wcześniej nie chciałyśmy o nim słyszeć :)

Wszystko co trzeba wiedzieć o welonie
Fot. weddinglds.com

Jakie są długości welonów?

Podziały welonów według ich długości są najróżniejsze. Ja jednak przedstawię wam ten siedmiostopniowy.
 • blusher - sięga do przedramienia, może być także połączony i z innym welonem opadającym na ramiona i plecy,
 • do ramion - stosunkowo krótki, sięga jak sama nazwa wskazuje do ramion, ma około 51 cm długości,
 • do łokci - welon tzw. do łokci, zasłania ramiona, w zależności od producenta ma około 64 cm długości,
 • fingertip - ma długość aż do koniuszków palców, inaczej mówiąc do połowy uda, zasłania ramiona, jak i biodra, bardzo popularny wśród Panien Młodych, około 92 cm długości,
 • do walca - najczęściej do połowy łydki, ma około 153 cm długości,
 • chapel - krótszy od katedralnego, jeżeli rezygnujemy z trenu, stworzy on jego iluzję, ma około 230 cm długości,
 • katedralny - inaczej royal, najdłuższy i najbardziej formalny ze wszystkich, ma około 305 cm długości.
Wszystko co trzeba wiedzieć o welonie
Fot. weddinglds.com

Jakie mogą być jego kolory?

W zależności od producenta welonu, jak i miejsca, w którym go kupujemy, welony mogą mieć różne odcienie bieli:
 • biały - jasna biel, welon wykonany jest najczęściej z tkanin syntetycznych,
 • błyszczący biały - jasna biel powyżej z jasnym blaskiem, sprawiający, że welon wydaje się jakby błyszczał,
 • diamentowa biel - cieplejszy od białego, ale nie tak żółty jak kość słoniowa, wykonany z białego jedwabiu,
 • błyszcząca diamentowa biel - kolor jak powyżej z jasnym blaskiem,
 • kość słoniowa - wpadający w żółty odcień, 
 • błyszcząca kość słoniowa - nieco jaśniejszy niż kość słoniowa z błyszczącymi wykończeniami.

Gdzie można kupić welon?

Welon można kupić w wielu miejscach. Najlepiej zrobić to w salonie sukien ślubnych, gdzie kupujemy suknie. Będziemy mogły od razu dopasować go do naszej kreacji. Jeżeli chcemy skorzystać z innych możliwości możemy kupić go w sklepie internetowym z akcesoriami ślubnymi, na Allegro, a nawet zrobić go samemu.

Jaka jest cena welonu?

Ceny są niezwykle zróżnicowane, za bardzo krótki welon, czy woalkę możemy zapłacić już 15zł, a za ręcznie wyszywany, bardzo długi welon z koronki 1500zł. Wszystko zależy od tego z jakiego materiału jest zrobiony, jakiej jest długości oraz czy ma jakieś zdobienia, czy kryształki.

Czy welon niszczy fryzurę?

Zdania są podzielone. Na pewno może on uszkodzić fryzurę ślubną, gdy jest nieumiejętnie zdejmowany. Według mnie musimy przede wszystkim kwestię welonu, przedyskutować z naszym fryzjerem. Podczas fryzury próbnej, przedstawmy mu jego zdjęcia, opiszmy jaką ma długość i rodzaj wpięcia. Dobry fryzjer zaproponuje nam taką fryzurę, która na pewno utrzyma nasz welon i przy tym się nie zniszczy.

Kiedy mogę zdjąć welon?

Jeżeli chcesz podążać za tradycją, welon powinnaś zdjąć po północy, czyli na oczepinach. Jeżeli jednak chcesz podczas oczepin rzucać wiązanką albo innym kupionym specjalnie do tego celu welonem, możesz go zdjąć wcześniej. Idealnym momentem do tego celu, jest moment po pierwszym tańcu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdjąć welon tuż po ceremonii w kościele, czy przed przyjazdem do sali weselnej. Wszystko zależy od Panny Młodej. Trzeba tylko pamiętać o "przeszkoleniu" przez fryzjera, o tym jak zdejmować welon, aby nie popsuć fryzury.

Jaka jest symbolika welonu?

Zwyczaj ślubnych welonów wprowadzili Grecy i Rzymianie. Wierzyli, że welon chroni Pannę Młodą przed złymi duchami. Starożytny zwyczaj przetrwał również w chrześcijaństwie, gdzie kobiety podczas nabożeństw miały zakryte twarze, co symbolizowało odrzucenie ziemskich próżności. Generalnie welon jest symbolem czystości i niewinności.

Jakie są ślubne przesądy związane z welonem?

Według przesądów, welon Pannie Młodej powinna upinać niezamężna kobieta, niewybaczalne jest także zniszczenie lub uszkodzenie welonu. Natomiast w drodze do ołtarza o długi welon, powinna troszczyć się świadkowa, mama lub małe dzieci, pod żadnym pozorem Pana Młoda nie może wtedy odwracać głowy.

Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger