Obowiązki druhen

To już mój drugi post z cyklu "Obowiązki ...". Zapraszam was także na posta o Obowiązkach świadkowej
Tym razem opiszę jak powinny zachowywać się druhny, które po tzw. druhnie honorowej, czyli świadkowej, są najważniejszymi pomocnikami i dobrymi duszami Panny Młodej. 
Instytucja druhen i drużbów to nowy trend ślubny, który przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych i który mi bardzo odpowiada :) Oczywiście świadkowa jest naszą prawą ręką, ale często się zdarza, że mamy grupę przyjaciółek, które także pragniemy wyróżnić na naszym weselu i pokazać, że są one dla nas ważne.

Fot. Photo by Photos by Lanty on Unsplash

PRZED ŚLUBEM

 • bądź prawą ręką Świadkowej - jeżeli Świadkowa zgłosi się do ciebie o pomoc bo np. razem z Panną Młodą nie radzą sobie z jakimś aspektem wesela pomóż im! 
 • bądź w granicach możliwości niezawodna - jeżeli np. umawiacie się na wybieranie sukienek dla druhen, bądź na czas i nie spóźniaj się, to samo dotyczy zadań, które zleciła ci Panna Młoda, zrób je w wyznaczonym przez nią czasie. W przygotowaniach ślubnych, nie ma nic gorszego dla Panny Młodej niż opóźnienia!
 • wspieraj Pannę Młodą - jeżeli spotykasz Pannę Młodą w złym humorze albo zamartwiającą się przygotowaniami ślubnymi, pociesz ją. Powiedz, że wszystko będzie dobrze i że poradzicie sobie razem ze wszystkim.
 • pomóż w wybieraniu sukni ślubnej - jeżeli Panna Młoda zaprosi cię do salonu sukien ślubnych, na wspólne wybieranie sukni, towarzysz jej w tym ważnym wydarzeniu. Pamiętaj, że to duże wyróżnienie dla ciebie i Panna Młoda liczy się z twoją opinią. Dlatego też, nie narzucaj zbytnio swojego zdania i gdy Panna Młoda zakocha się w sukni, która nie jest twoją faworytką, nie pokazuj swojego niezadowolenia. To może jej zniszczyć całą "magie" zakupu sukienki.
 • pomóż w wyborze sukienek dla druhen - sukienki dla druhen mogą być powodem sporów na linii Panna Młoda - druhny. Na wstępie musicie ustalić kto za nie płaci i jaki jest na nie budżet. Jeżeli to druhny mają płacić za sukienki, mogą bardziej "agresywnie" wnosić swoje sprzeciwy, co do wysokości budżetu. Natomiast, gdy Panna Młoda przedstawi ci swoje propozycje sukienek, wybierz tę, która ci się najbardziej podoba i skonsultuj swój wybór z resztą druhen. Jeżeli sukienka na prawdę bardzo nie przypadła ci do gustu, "wynegocjuj" z Panną Młodą, że założysz ją na ceremonię oraz do sesji zdjęciowej, a na wesele będziesz mogła założyć coś innego.
 • zorganizuj wieczór panieński ze Świadkową - oczywiście Świadkowa jest gospodarzem wieczoru panieńskiego, ale ty wraz z pozostałymi druhnami, też jesteście ważne na weselu i dobrze znacie Pannę Młodą. Dlatego też, pomóż Świadkowej przy organizacji wieczoru, jakby nie było co dwie głowy to nie jedna i na pewno wspólnie wymyślicie coś fajnego :)
 • bądź obecna na próbie - jeżeli Panna Młoda poprosi cię, abyś była obecna na próbie w kościele dzień przed ceremonią, zrób to. Na pewno pomoże ci to następnego dnia, ponieważ będziesz wiedziała co masz robić.

W DNIU ŚLUBU

 • dobrze odgrywaj swoją rolę - jesteś bardzo ważną częścią uroczystości, dlatego też dobrze odgrywaj swoją rolę, uśmiechaj się, bądź olśniewająca, po prostu dobrze reprezentuj Pannę Młodą.
 • dbaj o Pannę Młodą - jeżeli przygotowujesz się razem z Panną Młodą, pomóż jej w ubieraniu sukni ślubnej, wspieraj gdy nastąpi przedślubny kryzys, a gdy w czasie wesela Panna Młoda poprosi cię o wspólną "wycieczkę" do łazienki, zrób to bez gadania ! :)
 • wspieraj pozostałe druhny - jeżeli jedna z was ma jakiś problem np. ze swoim ubiorem albo wstydzi się się tego, że wszyscy będą na nią patrzeć w kościele, wspieraj ją.
 • komplementuj Pannę Młodą - Panna Młoda w dniu swojego ślubu chce czuć się najpiękniejsza na świecie, dlatego też utwierdzaj ją w tym przekonaniu i komplementuj jej wygląd. Pomoże to poczuć się Pannie Młodej pewniej i na pewno bardzo doceni twoje miłe słowa.
 • pomagaj Świadkowej - jeżeli Świadkowa nie zauważyła, że np. Pannie Młodej źle układa się welon podczas ceremonii, albo nie radzi sobie z prezentami ślubnymi, pomóż jej!
 • bądź pomocna i uśmiechnięta - jeżeli na weselu, czy w kościele goście poproszą cię o pomoc np. przy zajmowaniu miejsc, zrób to z uśmiechem na ustach, jesteś przecież wizytówką Panny Młodej.
 • nie narzekaj - jeżeli Panna Młoda "kazała ci" założyć sukienkę, która ci nie odpowiada, nie opowiadaj o tym na każdym kroku, nie narzekaj na to jak źle wyglądasz, po prostu "wynegocjuj" z Panną Młodą możliwość jej zmiany podczas wesela.
 • dobrze się baw - bądź duszą towarzystwa, dobrze się baw, bądź królową parkietu i rozkręcaj imprezę. Oczywiście możesz mieć gorszy dzień, ale pamiętaj druhną nie jest się codziennie, a to zobowiązuje!
 • zostań do końca wesela - w miarę możliwości towarzysz Parze Młodej do końca wesela, aby nie zostali oni sami. Oczywiście, jeżeli nie jesteś w stanie wytrzymać np. do 4 nad ranem, poinformuj o swoim wyjściu Pannę Młodą, aby nie poczuła się przez ciebie opuszczona. 
Moja Rada: To, że zostałaś druhną, a nie świadkowa, nie oznacza degradacji! Mimo wszystko, to na prawdę duże wyróżnienie! Dlatego też, nie obrażaj się na Pannę Młodą, że mimo waszej długoletniej przyjaźni nie jesteś Świadkową i ciesz się ze swojej roli druhny :)
Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger