Koszty ślubne, o których często zapominamy

Budżet weselny to skarbonka bez dna. Codziennie dowiadujemy się o nowych kosztach, które musimy doliczyć do naszego spisu niezbędnych wydatków. Są jednak koszty, o których w gorączce ślubnych przygotowań zapominamy, a mogą przyczynić się do znacznego przekroczenia budżetu i problemów finansowych.

Fot. Photo by rawpixel.com on Unsplash

1. Wysyłanie zaproszeń

Rzadko się zdarza, aby wszystkie zaproszenia udało się wręczyć osobiście. Zawsze zostaje jakiś procent, które musimy wysłać naszym gościom za pośrednictwem poczty. Ale jaka jest tego cena? List polecony priorytetowy kosztuje około 5,5 zł do tego trzeba doliczyć kopertę, ponieważ często koperta dołączona do zaproszeń może nie nadawać się do wysłania pocztą.

2. Nadgodziny

Podpisując umowy, często nie zauważamy paragrafu dotyczącego kosztów nadgodzin. A koszt dodatkowej pracy fotografa, czy filmowca może wynosić nawet 400-500zł. Co więcej, w umowie z salą weselną także mamy podaną godzinę zakończenia imprezy, spotkałam się z ofertą pewnego miejsca weselnego, gdzie impreza kończyła się o godzinie 2:00, a dodatkowa godzina kosztowała 1000zł. Dlatego też już przy podpisywaniu umowy upewnijmy się czy nie będziemy potem musieli dopłacać za nadgodziny.

3. Dodatki do sukni

Generalnie często zapominamy, że suknia ślubna to nie wszystko, ponieważ musimy dokupić do niej dodatki, które nie są tanie. Welon, odpowiednia bielizna, buty, czy biżuteria mogą bardzo nadszarpnąć budżet weselny.

4. Przeróbki

Kupując suknię ślubną, upewnijmy się, czy jej przeróbki i dopasowanie do naszej figury są wliczone w cenę. Oczywiście z reguły przeróbki powinny być wliczone w cenę, ale zawsze pytajmy o to przy kupnie sukni, bo możemy być potem nie miło zaskoczone.

5. Transport gości

Powoli wynajmowanie transportu dla gości, w postaci autokarów lub busów, staje się standardem weselnym. Oczywiście wszystko zależy od odległości kościoła, czy USC od sali weselnej. Natomiast wynajęcie autokaru lub busa w zależności od długości trasy nie jest tanie. Wynajęcie autokaru na cały dzień to koszt około 1200zł.

6. Koszty zniszczeń

Oczywiście nie chcę wam źle życzyć, ale czytajmy umowy i sprawdzajmy jakie są koszty uszkodzenia czegoś na sali weselnej. Pamiętam jak czytałam kiedyś umowę z salą weselną, w której zbicie choćby szklanki było wysoce wyceniane. 

7. Sukienki dla druhen

Koszt sukienek dla druhen zależy jedynie od tego jak się między sobą dogadacie. Albo druhny same płacą za sukienki, albo połowę ty, a połowę one, albo ty całość. W moim przypadku ja płacę za sukienki druhen, bo nie chcę przysparzać im dodatkowych kosztów. A łatwo policzyć, że np. 5 sukienek za około 130 zł, daje nam koszt 650zł, więc nie mało!

8. Opłaty za dojazd

W umowie z fotografem, kamerzystą, czy florystą mamy zapis o dodatkowych kosztach za dojazd. Oczywiście wszystko zależy od tego w jakiej odległości mamy kościół/USC od miejsca weselnego, ale np. ja moim florystą płacę około 185 zł za transport, może nie jest to dużo, ale jak doliczymy do tego przejazdy fotografa i filmowców wychodzi większa suma.

9. Wieczór panieński/kawalerski
Generalnie to świadkowa/świadek wraz z zaproszonymi gośćmi składają się na wieczór panieński/kawalerski. Jednak ja wychodzę z założenia, że Panna Młody, czy Pan Młody powinni jakoś dołożyć się do wieczoru. Mogą kupić alkohol albo zapewnić jedzenie/catering. Szczególnie gdy Pan, czy Panna Młoda zażyczyli sobie drogie atrakcje na swój wieczór panieński/kawalerski, powinni wtedy chodź w małej części partycypować w kosztach. 

10. Podróż poślubna

Dużo par (w tym ja z narzeczonym) planując budżet weselny, zapomina o kosztach podróży poślubnej, które mogą być kosmiczne. Oczywiście podróż poślubną można w pewnej części sfinansować z kopert, które dostaniemy na weselu, ale trzeba zaplanować ją wcześniej, bo o ile za hotel możemy zapłacić na miejscu, to bilety lotnicze, aby były tańsze, powinniśmy kupić wcześniej.

11. Opłaty urzędowe

Bez różnicy, czy bierzemy ślub kościelny, cywilny, czy konkordatowy ponosimy szereg opłat. W przypadku ceremonii cywilnej - sporządzenie aktu małżeństwa (84zł), 2 odpisy skrócone aktu urodzenia (44zł), ewentualny odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie (25zł). W przypadku ślubu kościelnego koszty to: nauki przedmałżeńskie (50-200zł), zapowiedzi (0-100zł), licencja aktu chrztu i bierzmowania, gdy bierzemy ślub w innej parafii (50-150zł), wynagrodzenie dla kościelnego (około 100zł), organisty (około 100zł), opłata za msze (generalnie co łaska, ale słyszałam, że w "modnych" kościołach co łaska to np. sugerowane 2000zł).

12. Pokoje hotelowe

Macie dużo gości przyjezdnych, a nie nie macie sumienia, aby zostawiać ich bez noclegu? Jeżeli chcecie zapłacić za noclegi gości, na pewno nie będą to małe koszty. Również gdy zaplanowaliście spędzenie nocy przed ślubem w hotelu, wiąże się to z dokupieniem dodatkowej doby, tak samo musicie się upewnić do której godziny obowiązuje doba hotelowa dzień po weselu, bo możliwe, że będziecie zmuszeni dokupić dodatkową noc.

13. Korkowe

Korkowe, to opłata pobierana przez salę weselną za wniesienie na nią alkoholu z zewnątrz. Oczywiście większość Par przy podpisywaniu umowy wypytuje o koszt alkoholu, ale możemy o tym zapomnieć. A koszt ten jest nie mały, bo niektóre hotele w Warszawie pobierają opłatę 25-35 zł od osoby.

14. Opłata za tort

Upewnijcie się jak w waszym miejscu weselnym wygląda kwestia tortu. Czy możecie wnieść tort z zewnętrznej cukierni, czy hotel zapewni wam talerzyki i łyżeczki na tort i czy będziecie za darmo mogli trzymać go w chłodni. W moim przypadku tort zamawiam w cukierni hotelowej, ponieważ opłata za wniesienie tortu z zewnątrz to 7zł od osoby, więc nawet nie miałam wyjścia. 

15. Opłata za talerzyk dla podwykonawców

Mimo, że z reguły opłata za talerzyk dla tzw. obsługi to połowa normalnej ceny, zawsze to jakieś koszty. 2 fotografów, 2 filmowców, DJ, Wodzirej, Barman, 7 a nawet czasami 10 osób zdecydowanie obciąży wasz budżet.
Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger