25 Alternatyw dla księgi gości

wtorek, 10 marca 2015
Prawie na każdym weselu Para Młoda przygotowuje dla swoich gości księgę gości. Wpisują oni swoje krótkie życzenia, albo po prostu składają w niej podpisy. Z własnego doświadczenia wiem, że księga gości jest często omijana przez gości, ponieważ w ferworze weselnej zabawy zapominają o niej albo po paru drinkach nie chce im się tworzyć wymyślnych życzeń. Dobrym sposobem, aby przekonać ich do wpisu, jest przygotowanie takiej księgi gości, aby przez swój oryginalny wygląd przyciągała uwagę i skłoniła gości do wpisania życzeń.

1. Plakat z podpisami

Dobrą alternatywą dla tradycyjnej, książkowej księgi gości jest ta w formie plakatu. Goście mogą wpisywać się na listkach drzewa, balonach, czy sercach. Do nabycia w sklepie Ślubne Zakupy od 45 do 62zł.

Fot. Ślubne Zakupy

2. Plakat z odciskami palców

Jeżeli zwykły plakat to dla was za mało, możecie zaprezentować swoim gościom plakat, na którym oprócz życzeń goście będą mogli składać odciski palców. Z praktycznego punktu widzenia, polecam umieszczenie obok księgi gości chusteczek do mycia rąk, aby goście mogli zmyć atrament. Taką księgę można kupić w sklepie Ślubne Zakupy od 45zł do 60zł.

Fot. Ślubne Zakupy

3. Plakat ze zdjęciem Pary Młodej

Plakat ze zdjęciem Pary Młodej, najłatwiej wykonać samemu. Na brulionie A3 przyklejamy wspólne zdjęcie Młodej Pary, wokół którego goście będą mogli składać swoje życzenia i podpisy. Plakat można oprawić w ramkę i będzie mógł służyć jako bardzo fajna pamiątka. Jeżeli nie chcemy sami wykonywać takiej księgi gości, możemy ją kupić gotową na Allegro za 84zł.

Fot. Allegro.pl

4. Plakat z serduszkami/motylami

Inną formą plakatu jest ten z wystającymi karteczkami w kształcie serduszek lub motylków, na których goście mogą składać swoje podpisy. Do kupienia np. w sklepie Ślubne Zakupy za około 60zł.

Fot. Ślubne Zakupy

5. Ankieta

Jeżeli uważacie, że księga gości nie przypadnie do gustu waszym gościom, możecie zastąpić ją ankietą. Goście doradzają w niej gdzie np. macie pojechać w pierwszą podróż albo co według nich jest kluczem do serca kobiety. Do nabycia w sklepie Ślubne Zakupy za około 7zł za 20 sztuk.

Fot. Ślubne Zakupy

6. Jenga

Inną formą księgi gości jest jenga, na której goście składają swoje życzenia. Można ją kupić za około 30zł za 51 sztuk, w sklepach z zabawkami, czy supermarketach.

Fot. Pinterest

7. Kamienie

Gdy uważacie, że jenga to niezbyt dobry pomysł, możecie zastąpić ją kamieniami! Albo skompletujecie je samemu na łonie natury albo możecie je kupić na angielskim Ebayu za około 50 zł za 20 sztuk.

Fot. Pinterest

8. Globus

Globus jako księga gości to idealny pomysł, gdy organizujemy wesele o tematyce podróży. Możemy kupić go za około 30 zł na Allegro. Określmy tylko, czy jeden globus na daną liczbę naszych gości to nie za mało i nie musimy dokupić drugiego.

Fot. Pinterest

9. Skrzynka na listy

Kolejną możliwością urozmaicenia księgi gości, jest ustawienie tradycyjnej skrzynki na listy, do której goście będą mogli wkładać napisane na kartkach życzenia. Skrzynki w różnych kolorach są do nabycia na Allegro za około 80-100zł.

Fot. Pinterest

10. Puzzle

Inną możliwością są puzzle w różnych kształtach np. serca lub drzewa. Można je kupić na Allegro za około 100zł.

Fot. Allegro

11. Drewniane kształty

Drewniane serduszka, gwiazdki czy motyle, na których goście będą mogli wypisywać swoje życzenia, także mogą zastąpić księgę gości. Do kupienia na Allegro za około 90zł za 110 serduszek. 

Fot. Pinterest

12. Księga gości jako fotobudka

Chyba to najpopularniejsza alternatywa dla księgi gości. Do naszej księgi potrzebujemy tradycyjnej książki, do której goście będą mogli wklejać zdjęcia i wpisywać swoje życzenia, aparatu typu polaroid (najlepszy według mnie będzie aparat Fuji instax mini do kupienia za około 300zł), kliszę oraz naklejki do przyklejania zdjęć. Dodatkowo możena ustawić ramkę z instrukcją, jak posługiwać się księgą gości. I gotowe !

Fot. Pinterest

13. List w butelce

Jest to idealna alternatywa dla księgi gości, gdy organizujemy wesele z motywem marynistycznym. Goście będą wypisywać życzenia na małych karteczkach i wrzucać je do dużej butelki. Niczym listy w butelce!

Fot. Pinterest

14. Drzewo życzeń

Według mnie jest to bardzo efektowna alternatywa dla księgi gości. Kupujemy gotowe drzewo (np. tu), na który, goście będą mogli zawieszać karteczki z życzeniami.


Fot. Pinterest

15. Tabletki

Jest to chyba najoryginalniejsza alternatywa dla księgi gości, bo przynajmniej ja się jeszcze z taką nigdy nie spotkałam. Na angielskim Ebayu możemy kupić uśmiechnięte tabletki, w których goście będą mogli umieszczać swoje życzenia. Do kupienia tu.

Fot. Ebay

16. Inicjały Pary Młodej

Dobrym pomysłem jest zastosowanie inicjałów Pary Młodej, na których goście będą mogli składać swoje podpisy. Można je kupić za około 60zł na Allegro.

Fot. Pinterest

17. W formie krążków wrzucanych do plakatu

Inną odmianą plakatu jest ten, do którego można wrzucać okrągłe krążki, na których goście składają swoje podpisy. Do kupienia na Allegro za 120zł.

Fot. Pinterest

18. Sportowe atrybuty

Sportowe atrybuty typu piłka, czy koszulka ulubionej drużyny są idealną alternatywą dla księgi gości, gdy organizujemy wesele z motywem sportowym.

Fot. Pinterest

19. Maszyna do pisania

Maszyna do pisania, na której goście będą mogli wypisywać swoje życzenia, na pewno zainteresuje gości i skłoni ich do złożenia życzeń. Można ją kupić na Allegro za około 80-120zł.

Fot. Pinterest

20. Przez internet

To kolejna, jedna z bardziej oryginalnych alternatyw. Zamiast tradycyjnej księgi gości, możemy ustawić laptop lub tablet, na którym goście na blogu ślubnym lub specjalnie utworzonym forum będą mogli wpisywać swoje życzenia. Do takiej księgi gości potrzebujemy sali weselnej z dostępem do internetu. 

Fot. cofeecup.com

21. Pocztówki

Kolejna bardzo dobra alternatywa, gdy organizujemy wesele z motywem podróży. W czasie naszych zagranicznym podróży kupujemy pocztówki z różnych krajów, a goście podczas wesela, na każdej z nich będą mogli wypisywać swoje życzenia.


Fot. Pinterest

22. Ceramika

Wszelkiego rodzaju ozdobne talerze, butelki, czy wazony są też bardzo dobrą alternatywą dla księgi gości. Musimy tylko przygotować odpowiedni długopis, aby podpisy i życzenia gości nie zatarły się.

Fot. Pinterest

23. Kawałek drewna

Jeżeli organizujemy modne w tym sezonie wesele z motywem lasu, mchu, czy rustykalne, dobrym pomysłem na księgę gości będzie kawałek drewna. Można go kupić w lokalnym sklepie z drewnem. Po zakończaniu wesela wystarczy go jedynie zalaminować, aby podpisy pozostały na swoim miejscu.

Fot. Pinterest

24. Dyktafon

Kolejna bardzo oryginalna alternatywa dla księgi gości. Goście nie muszą już składać swoich życzeń pisemnie, mogą je nagrywać! Zamiast księgi gości przygotujcie jeden lub dwa dyktafony (do kupienia w sklepach elektronicznych za około 80zł), a  w małej ramce opiszcie instrukcje obsługi i gotowe!

Fot. Pinterest

25. Mapa

Już trzecia bardzo dobra alternatywa dla księgi gości przy organizacji wesela z motywem podróży. Należy jedynie przygotować dużą mapę świata lub danego kontynentu. Goście będą składać na niej życzenia i podpisy, a Para Młoda będzie mogła ją oprawić w ramki.

Fot. Pinterest


9 komentarzy

 1. Ja chciałam zrobić tradycyjną księgę gości plus drzewo na odciski, ale teraz tak myślę, że w sumie wszyscy piszą życzenia na kartkach z zyczeniami, więc nie wiem czy jest sens jeszcze tradycyjną księgę wystawiać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam pytanie czysto techniczne: czy ilość serduszek/motyli bądź innych kształtów, w które wpisują się goście powinna dokładnie odpowiadać liczbie gości? Często zdarza się, że pary wpisują się razem lub ktoś rezygnuje z wpisów.
  Zastanawiam się nad jednym z plakatów podobnym do tego z punktu 4. Na nim jest ponad 60 miejsc do wpisów, a liczba moich to ok. 100. Czy taka ilość będzie wystarczająca? Dzięki z góry za odpowiedź, bo niestety w internecie nie znalazłam żadnych praktycznych informacji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam! Zajmuję się produkcją ksiąg gości w formie ramek z wrzucanymi serduszkami i wiem że najlepiej sprawdza się 60-75% serduszek w stosunku do liczby gości. Więc myślę że na 100 osób 60 miejsc na wpis powinno wystarczyć :)

   Zapraszam na mojego fanpage'a: https://www.facebook.com/EduGraphicOlsztyn

   #EduGraphic

   Usuń
 3. Myślę, że warto mieć księgę gości, bo zawsze można za kilka lat do niej zajrzeć, można również tam powklejać wasze wspólne zdjęcia. Goście przy okazji pooglądają fotki. A kartki z życzeniami zawsze mogą się gdzieś zapodziać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi się marzy "list w butelce" tylko nie mogę znaleźć odpowiedniej butelki :/
  Księga już jest trochę oklepana. Tylko nie wiem co zrobić z fotobudką, bo chciałabym żeby też była na weselu a nie wiem jak to połączyć z taką formą życzeń od gości. Macie jakieś pomysły? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niesamowity artykuł, bardzo mi się podoba !

  OdpowiedzUsuń
 6. Jesteście samotni i szukacie wsparcia w innej osobie ? Zajrzyjcie na SamotneSerce.pl a wasze serce będzie uleczone !

  OdpowiedzUsuń
 7. A moze ktoś podpowie mi gdzie kupie małe naklejki ( raczej smiechowate :) pary młodej. Potrzebuje ich do naklejenia na kieliszki.

  OdpowiedzUsuń