Save the Date - co to jest?

czwartek, 5 lutego 2015
Save the Date, czyli inaczej powiadomienie o planowanym ślubie, staję się coraz popularniejsze w Polsce. Sama, przez zbyt późne wręczanie zaproszeń przez Parę Młodą, musiałam ominąć dwa wesela, ze względu na zarezerwowane wcześniej wakacje. Dlatego też, moi goście na pewno otrzymają Save the Date !

Fot. Robimy Śluby

Co to jest?

To generalnie kartka/magnes/przypinka/zakładka do książki, którą wysyłamy naszym gościom, przed wręczeniem oficjalnych zaproszeń, w celu zawiadomienia ich o dacie naszego ślubu, z prośbą, aby zarezerwowali sobie ten dzień dla nas i np. nie wyjeżdżali na wakacje, tak jak było to w moim przypadku.

Czy trzeba je mieć?

Nie! O Save the Date powinny zatroszczyć się Pary, które organizują wesela, w popularnych terminach urlopowych, czyli od czerwca do września. Goście będą mogli zarezerwować swoje wakacje tak, aby nie kolidowały z planami ślubnymi Młodej Pary. Poza tym, powinnyśmy wysyłać je gościom zagranicznym, ich podróż na nasze wesele to duże przedsięwzięcie logistyczne, muszą wykupić np. bilet lotniczy, a wiadomo, że bilet kupiony wcześniej, jest tańszy. 

Fot. MagnetCards

Kiedy powinniśmy wysyłać Save the Date?

Wysyłając Save the Date musimy pamiętać, że po nich wyślemy jeszcze zaproszenia, dlatego też, ważne jest rozplanowanie w czasie. Według mnie, optymalnie będzie wysłać Save the Date na 10 miesięcy przed uroczystością, aby każdy na spokojnie mógł zarezerwować sobie ten termin, bo jak wiadomo są też osoby, które np. w grudniu rezerwują już letnie wakacje :) Oczywiście nie będzie też błędem, jak wyślemy Save the Date na rok przed weselem, będzie ono stanowiło dla dalszej rodziny jednocześnie zawiadomienie o zaręczynach, jak i o ślubie.

Czy Save the Date trzeba wysyłać wszystkim gościom?

Wiadomo, że Save the Date, tak jak i zaproszenia, to nie małe koszty. Dlatego też, nie musimy wręczać ich najbliższym osobom, które doskonale znają datę naszego ślubu. Powinniśmy je wysłać przede wszystkim gościom zagranicznym, a następnie rodzinie lub znajomym, z którymi nie mamy bardzo bliskiego kontaktu, ale chcemy, aby byli oni obecni na naszym weselu.

Fot. Paper Story

Czy w Save the Date powinniśmy zapraszać gościa z osobą towarzyszącą?

Według mnie to zależy od Pary, bo zabieg ten ma swoje plusy i minusy. Plus, to oczywiście docenienie partnerki/partnera naszego gościa, nie będzie czuł się on pominięty w zaproszeniu. Natomiast samotnym gościom da to impuls do szukania przyszłego partnera :) Generalnie, już przy Save the Date bądźmy z gośćmi szczerzy i zaznaczajmy, czy zapraszamy ich z osobą towarzyszącą albo z dziećmi.

Fot. Hello Prints

Co, gdy po wysłaniu Save the Date zmienimy datę uroczystości?

Oczywiście takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale niestety są prawdopodobne. Dlatego też, w tym przypadku, najlepiej jest osobiście skontaktować się z gośćmi, do których wysłaliśmy Save the Date. Możemy do nich zadzwonić lub napisać e-maila, ale musimy ich o tym powiadomić:)

Fot. KG Design

1 komentarz

  1. Ja myślę, że rok jest tak samo dobry jak 10 miesięcy.
    A kiedy? Do wakacji dodałabym jeszcze długie weekendy (maj, listopad), okolice świąt, nietypowe daty (np. piątek), komunijny maj. W sytuacji, gdy nie mieszka się w miejscu zamieszkania gości i zapraszać zamierza się np. na 3 miesiące przed ślubem.
    Ja osobiście nie wyobrażałam sobie wysłać STD do dalekiej rodziny, a ominąć tych bliskich in najważniejszych :) Oni też musieli dostać, bardziej w formie: "jesteście najważniejsi, nie może Was zabraknąć", a nie "zarezerwujcie sobie termin". Tym bardziej, gdy Save The Date nie jest papierkiem, a ma mniej standardową formę (magnes na lodówkę, naklejki na kalendarz).

    OdpowiedzUsuń