Jak znaleźć florystkę na swój ślub?

Kwiaty, jak i same dekoracje są bardzo często pomijane przez Parę Młodą. Wiele osób uważa, że dekoracje kwiatowe będą z sali weselnej, a w kościele jakiekolwiek dodatki są zbędne. Moim zdaniem, to właśnie kwiaty i dekoracje tworzą klimat wesela. Nie pomijajmy ich, bo nawet przy małym budżecie, można wyczarować coś pięknego, a pomóc w tym może Florystka :)


Fot. Photo by Alisa Anton on Unsplash

1. Określ jakie chcesz mieć dekoracje i kwiaty

Wbrew pozorom jest to najważniejszy punkt, przy wyborze florystki. Najpierw musimy określić, czy decydujemy się na motyw przewodni, w postaci koloru, czy np. właśnie określonego kwiatu, bo to będzie determinować nasze rozmowy z potencjalnymi florystkami. Przed spotkaniem z dekoratorką powinniśmy przeglądnąć Pinteresta, zobaczyć różne realizacje kwiatowe, aby określić co nam się podoba, a co nie. Na spotkanie z florystką powinniśmy iść z pewną wizją wesela, oczywiście dekoratorka może nam coś doradzić albo zaproponować, ale to my mamy ostatnie słowo.

2. Zapoznaj się z ofertami florystów w Twoim regionie

Teraz nadchodzi czas wyboru potencjalnych firm dekoratorskich. Najlepszą metodą jest wizyta na lokalnych targach ślubnych, gdzie firmy dekoratorskie mają swoje stoiska. Tak na prawdę za jednym zamachem możemy spotkać się z większością florystów w naszym regionie i obejrzeć ich realizacje. Oczywiście to co firmy prezentują na swoich targowych stanowiskach to jedno, nie możemy na tej podstawie wybierać florystów! Zaglądnijmy też do katalogów prezentujących ich realizacje na konkretnych weselach, wtedy możemy ocenić, czy dana firma wykonuje swoje dekoracje w stylu, który nam odpowiada.


Fot. Photo by Nine Köpfer on Unsplash

3. Popytaj znajomych i podwykonawców

Gdy jesteśmy na weselu, na którym podobają się nam dekoracje, czy kompozycje kwiatowe, zapytajmy się Pary Młodej, jaką firmę do tego celu wynajęli. Nie ma nic lepszego jak rekomendacje z pierwszej ręki! Co więcej, możemy popytać naszych weselnych podwykonawców - fotografa, filmowca, właściciela sali, czy nie znają dobrej firmy dekoratorskiej.

4. Określ swój budżet

W przypadku dekoracji, budżet to bardzo ważna sprawa. Obecnie mamy wiele możliwości dekoratorskich, takich jak lampiony, najróżniejsze kompozycje kwiatowe, pompony, girlandy, specjalistyczne oświetlenie sali, że możemy "przepuścić" na dekoracje cały budżet weselny. Teoretycznie zakłada się, że dekoracje powinny stanowić 10% budżetu weselnego, ale to tak na prawdę Wy o tym decydujecie. Przede wszystkim, z góry musimy przedstawić naszemu floryście budżet, ponieważ posiadając tę informację, dostosuje on dekoracje do naszych możliwości. Czasami już zmiana samego rodzaju kwiatów, może obniżyć nasze wydatki o połowę.


Fot. Photo by rawpixel.com on Unsplash

5. Umów się na indywidualne spotkanie

To, że przejrzymy czyjeś realizacje na targach, czy na stronie internetowej to jedno. Musimy spotkać się indywidualnie z wybranymi przez nas florystami i opisać im naszą wizje dekoracji. Generalnie bardzo rzadko się zdarza, że firmy dekoratorskie mają gotowe cenniki dekoracji (raz spotkałam się z taką firmą), bo przy wycenie np. kompozycji kwiatowych, ich cena zależy od kilku czynników m.in. od użytych kwiatów, wielkości kompozycji, czy dodatków, dlatego ciężko określić stałą cenę. W związku z tym spotkanie z florystą jest bardzo ważne, bo na podstawie ustaleń dotyczących dekoracji podjętych na spotkaniu, określany jest kosztorys. Moja rada, zabierzmy ze sobą koniecznie nasze inspiracje, które chcemy wykorzystać podczas wesela, nakreśli to floryście wizję naszego wesela. Idąc na spotkanie musimy także wiedzieć, czy będziemy potrzebować bukietów dla druhen, butonierek, ile będziemy mieli stołów (determinuje to liczbę dekoracji na stołach).

6. Nie upieraj się na siłę przy swoich propozycjach

Oczywiście nie przeczę, że Wasza wizja wesela jest zła! Ale musimy pamiętać, że floryści mają już pewne doświadczenie przy organizacji wesel i czasami coś co chcemy przeforsować nie jest najlepszym rozwiązaniem. To samo dotyczy kwiatów, ich cena generalnie zależy od sezonu, jako, że my nie jesteśmy florystami nie orientujemy się w cennikach kwiatów na giełdach, dlatego w tym przypadku zaufajmy floryście!


Fot. Photo by Wang Xi on Unsplash

7. Wybierz zwycięzce 

To już ostatnia prosta! Przejrzyjmy oferty i kosztorysy od naszych florystów, skonfrontujmy to z naszymi odczuciami ze spotkania i wybierzmy najlepszą opcję. Ja z moją florystką od razu złapałyśmy dobry kontakt i jestem pewna, że mogę powierzyć jej nasze dekoracje :) Po ostatecznej decyzji podpisujemy umowę i cieszymy się z posiadania idealnego podwykonawcy :)
Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger