25 sposobów na obniżenie kosztów wesela

Podobno najdroższy ślub świata, który odbył się w 2012r. kosztował 400 mln dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje prawie 1,5 miliarda złotych.... Myślę, że czytelnicy mojego bloga jednak nie dysponują aż takimi budżetami:) Mimo, że Polacy coraz więcej wydają na organizację wesel, większość Par Młodych chce zorganizować tą uroczystość jak najlepiej, ale w miarę jak najniższym kosztem. I tu pojawia się pytanie, jak można obniżyć koszty wesela, aby nie popadać w długi?

Fot. Photo by rawpixel.com on Unsplash

WESELE

1. Zmniejsz liczbę gości
Może nie jest to najmniej konfliktowy sposób zmniejszenia kosztów weselnych, ale najbardziej skuteczny. Bardzo prosto możemy przeliczyć, gdy zaprosimy 100 osób, zamiast 150, licząc cenę za osobę 200zł, zaoszczędzimy tym sposobem 10.000zł. Oczywiście w przypadku dużych rodzin, albo rodziców bardzo ingerujących w listę gości, może być to trudne, ale trzeba próbować!
2. Zorganizuj wesele w mniej popularnym miesiącu lub dniu
Jak powszechnie wiadomo, sezon ślubny to czerwiec-wrzesień/październik. Większość Par Młodych chce zorganizować swoje wesele w sobotę, któregoś z wymienionych miesięcy. Jednak gdy wyprawimy wesele w piątek albo niedzielę w sezonie ślubnym lub w sobotę poza sezonem ślubnym, możemy liczyć na ogromne zniżki, zarówno w salach weselnych, jak i u podwykonawców.
3. Zrezygnuj z okrągłych stołów na rzecz długich prostokątnych
Jest to bardzo prosty sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na dekoracjach. Na długim stole, zużyjemy mniej kwiatów, czy dekoracji, niż na kilkunastu pojedynczych okrągłych stołach.
4. Zrezygnuj z bardzo formalnego stylu wesela
Pozwoli to na duże oszczędności, począwszy od sali po kwiaty. Wynajem stodoły będzie na pewno tańszy niż wynajem sali w modnym hotelu, polne kwiaty będą tańsze od storczyków, a proste domowe jedzenie nie pochłonie takich kosztów jak owoce morza.
5. Kupuj na wyprzedażach
Jeżeli sami organizujemy dekoracje na wesele, nie możemy przegapić wyprzedaży, w salonach z wyposażeniem wnętrz, czy sklepach dekoratorskich. Ramki na zdjęcia, obrusy, serwetki, czy inne dekoracje, na wyprzedażach kosztują nawet 80% mniej, co oznacza zmniejszenie naszych kosztów weselnych o 80%:)
6. Zorganizuj ślub blisko sali weselnej
Wybierz salę weselną blisko kościoła, w którym będziecie brać ślub lub weźcie ślub cywilny w Waszej sali weselnej. Po zmianie przepisów, śluby cywilne możemy brać w dowolnych miejscach, jeżeli zorganizujemy go przy naszej sali weselnej zaoszczędzimy na wynajmie samochodu dla Młodej Pary, a także na transporcie gości weselnych.

KWIATY

7. Używaj mniej kwiatów, a więcej elementów zielonych
Możemy zlecić naszej florystce takie kompozycje, w których będzie mało kwiatów, a dużo tzw. wypełniaczy, czyli różnorodnych elementów zielonych, które są zdecydowanie tańsze od kwiatów.
8. Wybieraj kwiaty sezonowe
Wiadomo, że gdy na jakiś produkt jest sezon, jego cena jest niższa. To samo dotyczy kwiatów (zapraszam na kolejny post o sezonowych kwiatach weselnych).
9. Używaj jedynie jednego lub dwóch gatunków kwiatów
Ceny kwiatów zależą od ich ilości, im florysta kupi więcej kwiatów danego gatunku, tym mniej zapłaci, a tym samym my poniesiemy mniejsze koszty. 
10. Zrezygnuj z kwiatów i zdecyduj się na inne dekoracje
Wbrew pozorom, nie tylko kwiaty mogą być dekoracjami na Twoim weselu. Idealnie nadają się do tego duże latarenki, świeczki, czy sztuczne drzewka, których cena będzie o wiele niższa niż kompozycji kwiatowych, a będzie tak samo efektowna.

JEDZENIE

11. Zmniejsz liczbę serwowanych posiłków
Gdy zrezygnujemy z 5 ciepłych serwowanych posiłków na rzecz 3, dużo zaoszczędzimy, a goście i tak będę najedzeni. Na weselach, oprócz serwowanych posiłków, jest też duży wybór dań w bufecie, którymi goście na pewno najedzą się i nikt nie wyjdzie głodny.
12. Kupcie tańszy alkohol
Myślę, że goście na weselu nie będę wybredni i zadowolą się Żubrówką zamiast Finlandii, Ballantinesem zamiast Johnniego Walkera, czy piwem Żywiec zamiast Corony. 
13. Sami kupujcie alkohol
Rzadko się zdarza, aby ceny alkoholu oferowanego przez salę weselną były niższe, niż ceny, które możemy uzyskać samemu kupując alkohol w Makro, Selgrosie, czy hurtowni alkoholowej. Oczywiście wszystko się trochę zmienia, gdy w danej sali obowiązuje korkowe, ale np. w moim przypadku, mimo dość wysokiego korkowego i tak bardziej opłaca się nam kupować alkohol na własną rękę.
14. Wybierzcie proste, smaczne jedzenie z sezonowych produktów
Nie musicie mieć na swoim weselu pieczonego prosiaka, udźca z sarny, dzika, czy.... strusia w całości na gorąco, postawcie na proste dania i sezonowe produkty, wtedy i goście będą zadowoleni i wasz budżet weselny nie pęknie w szwach!

ZAPROSZENIA&PREZENCIKI DLA GOŚCI

15. Postaw na prostotę
Wybieraj proste zaproszenia z gotowych projektów, nie dodawaj do nich dodatków takich jak mapka, rvsp, czy zdobiona koperta. Na prawdę za bardzo małe pieniądze, możemy kupić porządne zaproszenia. Gdy chcecie je robić samemu, przeliczcie koszty materiałów, które zużyjecie do ich tworzenia i skonfrontujcie to z cenami gotowych, może się okazać, że druga opcja będzie bardziej opłacalna.
16. Zrób samemu winietki i karty menu
Jeżeli chcemy sami zrobić papeterię na nasze wesele, to właśnie winietki i karty menu będą najprostsze w wykonaniu. W internecie jest wiele gotowych szablonów, według których bardzo szybko stworzymy taką papeterię.
17. Wyślij e-mailem Save the Date
Jeżeli decydujemy się na wręczanie naszym gościom Save the Date, nie musimy robić tego osobiście, wyślijmy je e-mailem z prostym zawiadomieniem o planowanej dacie ślubu. Możecie mi wierzyć, że zaoszczędzicie na tym trochę pieniędzy.
18. Połącz opakowania na prezenty dla gości z winietkami
Jest to opcja 2 w 1, przy której bardzo łatwo możemy zaoszczędzić. Opakowania występują w formie krzesełek (do kupienia TUTAJ), fraka i sukienkipudełeczka, czy serca.
19. Jeden prezencik na parę
Jest to też dobra forma oszczędności. Możemy wręczyć naszym gościom jeden prezent na parę (problem gdy para, jest jedynie parą znajomych) np. w formie solniczki i pieprzniczki.

PODWYKONAWCY

20. Wybierz DJa zamiast zespołu
Oczywiście nie jest to reguła, że DJ kosztuje mniej niż zespół, ale generalnie za wynajęcie DJa z Wodzirejem zapłacicie mniej niż np. za 5 osobowy zespół.
21. Bierz podstawowe pakiety
Generalnie, gdy dostajemy ofertę od fotografa, czy filmowca, składa się ona z różnych pakietów, które różnią się między sobą ceną. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, nie musimy mieć na weselu dwóch fotografów, czy filmowców, ale jednego, nie potrzebujemy sesji plenerowej, ani także latających dronów.
22. Pytaj o ekipy z polecenia
Jeżeli masz wymarzonego fotografa, czy filmowca, na którego po prostu Cię nie stać, przedstaw mu jak sytuacja wygląda i poproś o polecenie przez niego innego podwykonawcy. Bardzo często zdarza się, że dobrzy fotografowie, czy filmowcy, mają byłych asystentów, którzy zaczynają swoją działalność, albo znajomych, którzy dobrze wykonują swoją pracę, ale za mniejsze pieniądze.

STROJE

23. Korzystaj z promocji
Podczas promocji w salonie sukni ślubnych, możemy kupić suknie nawet 2.500-3.000zł taniej. To samo dotyczy dodatków, czy butów. Na prawdę chodzenie na promocje to nie wstyd, a suknie kupione podczas wyprzedaży są tak samo piękne, jak te kupowane przed obniżkami.
24. Niech druhny same płacą za sukienki
Jeżeli zdecydowaliście się na druhny, powiedźcie im, że macie mały budżet i nie wiele możecie dołożyć się do ich sukienek, na pewno jakoś rozwiążecie ten problem.

TRANSPORT

25. Pożycz od kogoś samochód
Jeżeli sami nie macie samochodu, albo nie chcecie nim jechać do ślubu, popytajcie znajomych, może ktoś ma auto, które przypadnie Wam do gustu i wynajmie go za darmo lub za bardzo małe pieniądze. Wynajęcie samochodu zabytkowego na 4h to koszt około 1200zł, dlatego też warto przemyśleć pożyczenie go od kogoś znajomego.


Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger