10 mitów dotyczących planowania wesela

Większość Par Młodych, organizuje swoje wesele według utartych zwyczajów, obowiązujących w danym kraju, czy rodzinnych przyzwyczajeń. Jednak wesele, to nasza "impreza" i nie możemy poddawać się presji społecznej, czy naciskom rodziny. A przecież zasady są po to, aby je łamać! Poniżej lista "weselnych mitów", które możemy z łatwością zignorować.

Fot. Photo by Nick Karvounis on Unsplash

1. Żeby zorganizować wesele, trzeba wziąć kredyt

Wychodzę z założenie, że nie należy rozpoczynać nowej drogi życia z nowym obciążeniem finansowym. Według mnie, powinniśmy wyprawiać wesela na jakie nas stać. Gdy Para nie ma funduszy, może zrobić wesele w formie obiadu, nie trzeba od razu organizować bardzo wystawnego wesela na 200 osób. Oczywiście są dziewczyny, które od małego marzyły o dniu, w którym wyjdą za mąż. W takim przypadku, można  zastanowić się nad niewielkim kredytem, który znacząco nie obciąży naszego budżetu.

2. Musisz mieć taką samą liczbę druhen, jak drużbów

Pary, które zgodnie z zachodnim zwyczajem, chcą na swoim weselu mieć orszak składający się z drużbów i druhen, także powinny odejść od utartych zwyczajów. Czasami Para Młoda ma np. 5 najbliższych przyjaciół płci męskiej, ale nie ma już takiej samej liczby kobiet. Rodzi się wtedy problem, kogo dodatkowo wytypować? Osoby będące w naszym weselnym orszaku, muszą być dla nas bliskie, są to nasi przyjaciele, nie mogą być to osoby przypadkowe. Dlatego też, lepiej aby jedna para była "niekompletna", niż znajdowała się w niej przypadkowa osoba.

3. Robienie wszystkich dekoracji samemu, zaoszczędzi dużo pieniędzy

Trzeba pamiętać, że nie zawsze własnoręcznie robione dekoracje są najtańsze. Dla firm sprzedających akcesoria dekoracyjne nie jesteśmy klientem hurtowym, tak jak to jest w przypadku firm dekoratorskich, firmy te mają wiele zniżek i upustów. To samo dotyczy kwiatów, floryści wiedzą, gdzie mają kupować kwiaty, aby były one najtańsze, my niestety nie. Do kosztu dekoracji robionych własnoręcznie, trzeba doliczyć także koszt nieudanych dekoracji, które na pewno powstaną, gdyż nie jesteśmy ekspertami.

4. Organizatorka wesela to dla nas za duży wydatek

Oczywiście koszty zatrudnienia organizatorki są różne, w zależności od firmy, którą chcemy zatrudnić, czy ilości rzeczy jakie chcemy jej powierzyć. Trzeba jednak pamiętać, że organizatorzy mają zniżki u wielu podwykonawców, ponieważ współpracują z nimi od lat. Pomogą oni także utrzymać nasz budżet w ryzach, sami moglibyśmy bardzo łatwo go przekroczyć, dzięki czemu też zaoszczędzimy. Nie musimy również zatrudniać konsultanta na pełną organizację wesela, możemy wykupić jedynie koordynacje naszego wielkiego dnia.

5. Jeśli ktoś zaprosił Cię na swój ślub, Ty też musisz go zaprosić

Jeżeli jakiś czas temu, nielubiana kuzynka zaprosiła was na swoje wesele, na prawdę nie jesteście zobowiązani robić tego samego! To jest wasz ślub i to od was zależy lista gości. 

6. Lepiej zatrudnić utalentowanych znajomych, niż profesjonalne firmy

Musimy pamiętać, że gdy twój przyjaciel robi piękne zdjęcia przyrody, albo ma niesamowite zdjęcia z wakacji, nie oznacza to, że jest profesjonalnym fotografem ślubnym. Profesjonaliści wiedzą, jak zrobić dobre zdjęcia podczas ślubu, pierwszego tańca, czy oczepin, aby nie przegapić innych ważnych wydarzeń na weselu. Jeżeli macie ograniczony budżet, można poszukać tańszych podwykonawców, którzy dopiero zaczynają, ale mają już pewne doświadczenie. Profesjonalista nawet za bardzo małe pieniądze, umie wyczarować cuda!

7. Na ślub należy założyć białą suknie ślubną

Jeżeli nie jesteś zakochana w długich białych sukniach i okazałych welonach, nie decyduj się na nie pod presją otoczenia, to musi być twoja decyzja. Jest wielu projektantów, którzy szyją sukienki w innych kolorach niż biały np. kolekcja różowych sukien ślubnych Very Wang (oczywiście są też tańsze :) Jeżeli chcemy dodać koloru do sukni, nie musimy od razu kupować sukni w oryginalnym kolorze, możemy postawić na kolorowe buty lub dodatki w postaci kolczyków, czy opaski. 

8. DJ gra kiepską muzykę, a zespół robi bardzo dużo przerw

Muzyka to jeden z najważniejszych aspektów na weselu, to od niej zależy, jak goście będą się bawić i czy wesele będzie udane. W przypadku DJów, czy zespołów, nie można generalizować. Oczywiście w każdej branży zdarzają się nieprofesjonalne firmy. Bez względu na to, czy zatrudnimy DJa, czy zespół, przed podpisaniem umowy, musimy szczegółowo omówić z nimi to czego oczekujemy, jaki rodzaj muzyki preferujemy, czy jakich zabaw oczepinowych chcemy.

9. Jedzenie na weselu zawsze jest niesmaczne

Tylko dlatego, że byliście na weselach, na których jedzenie było niesmaczne, nie oznacza, że to norma. Najlepiej przed podpisaniem umowy z określoną salą weselną, spróbować dań, w niej podawanych. Jeżeli będą dobre, jest duża szansa, że na naszym weselu, też takich spróbujemy. 

10. Wszystkie suknie ślubne są sobie równe

Bardzo dużo Panien Młodych, wychodzi z założenia, że każda suknia jest taka sama i w każdym salonie sukien ślubnych oferowane są te same modele. Ale dlaczego jedna sukienka kosztuje 3000zł, a inna 6000zł? Oczywiście zależy to od materiału z którego jest wykonana, zdobień, ale też od marki. Dlatego, przed wyborem tej wymarzonej sukni ślubnej, trzeba odwiedzić kilka salonów, aby zapoznać z całym asortymentem dostępnym na rynku.


Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger