15 pytań do fotografa ślubnego

Wybór fotografa jest jednym z ważniejszych wyborów weselnych. To właśnie zdjęcia zrobione przez niego, będą z nami przez całe życie. 
Przeważnie wybór fotografa składa się z 3 etapów:
- przeglądamy portfolia określnej grupy fotografów, poleconych przez znajomych lub znalezionych w internecie,
- na podstawie analizy realizacji fotografów wybieramy 3-4, których zdjęcia podobają nam się najbardziej,
-spotykamy się z wybranymi fotografami osobiście.

Fot. Photo by Recito Prasida on Unsplash

1. Czy fotograf oferuje pakiety swoich usług, czy za wszystko trzeba płacić osobno?

Pakiety z reguły różnią się tym, że zawierają lub nie sesję w plenerze, sesję narzeczeńską, foto relację z przygotowań, lub dodatkowego fotografa.

2. Czy fotograf działa na podstawie umowy?

Wychodzę z założenia, że jeżeli nie ma umowy, nie ma też usługi. Nigdy nie zdecydowałabym się na fotografa, który stwierdziłby, że umowa jest nieważna i będziemy działać bez niej. Jest to nieprofesjonalne. Jeżeli nie mamy umowy, taki fotograf może dzień przed ślubem stwierdzić, że ma już inne zlecenie i nie pojawi się. Dlatego też umowa to podstawa!

3. Co zawiera umowa?

Umowa musi zawierać oznaczenie stron, datę i miejsce wykonywania usługi, liczbę zdjęć która zostanie przekazana Młodej Parze po zleceniu, wielkość wynagrodzenia wraz z zaznaczeniem, kiedy będą dokonywane płatności (z reguły są to 3 raty, pierwsza zaliczka, następnie zapłata po weselu i ostatnia rata po sesji plenerowej), czas pracy fotografa, termin przekazania materiału, możliwości wypowiedzenia umowy, czy koszty dojazdu.

4. Ilu fotografów będzie na weselu?

Generalnie przyjmuje się, że na wesele do 120 osób wystarczy jeden fotograf. Wiadomo jednak, że jeden fotograf nie uchwyci sam wszystkiego, więc gdy mamy fundusze, wynajmijmy 2 fotografów.

5. Do której godziny fotograf będzie obecny na weselu?

Z reguły fotograf zostaje do godziny 24.00/1.00,  zakłada się, że koniec pracy następuje po zakończeniu oczepin.

6. Kiedy odbywa się sesja plenerowa?

Stało się już regułą, że sesje plenerowe odbywają się innego dnia niż wesele. Przemawia za tym to, że w dniu ślubu poprostu nie mamy czasu aby poświęcić 2 lub 3 godziny na zdjęcia. Dzięki sesji innego dnia na spokojnie zrobimy zdjęcia i jeszcze raz ubierzemy naszą suknie ślubną :)

7. Jakie ma doświadczenie?

Przed podpisaniem umowy musimy wnikliwie sprawdzić portfolio fotografa, ponieważ każdy  robi zdjęcia w innym stylu i możemy być pewni, że nie zmieni go specjalnie na nasze wesele. Musimy się także upewnić, że nasz fotograf nie jest amatorem, który hobbistycznie robi zdjęcia, gdyż będą one pamiątką na całe życie i chcemy żeby były dobrej jakości.

8. Ile wesel fotograf obsługuje w trakcie weekendu?

Musimy być pewni, że fotograf w dniu naszego wesela nie ma innego zlecenia i nie będzie "dzielić" swojej osoby pomiędzy dwa miejsca (słyszałam o takich sytuacjach). Zapytajmy się także, czy dzień przed naszą uroczystością  nie ma innej realizacji w odległym od naszego miasta miejscu, aby następnego dnia na naszym weselu był wypoczęty.

9. Czy fotograf ma zaprzyjaźnionego filmowca?

Często fotograf współpracuje z firmą zajmującą się kręceniem filmów weselnych. Najlepiej, aby fotograf znał pracę filmowca i na odwrót, ponieważ w innym przypadku mogą utrudniać sobie na wzajem pracę.

10. Czy zdjęcia podlegają obróbce?

Wiadomo, że zdjęcia, które będą obrobione, będą o wiele lepszej jakości niż te "surowe". Często fotografowie tylko określoną liczbę przekazanych nam zdjęć obrabiają, musimy to z nimi ustalić.

11. Czy fotograf oferuje dodatkowe usługi?

Często fotografowie oprócz fotografowania wesela, czy sesji w plenerze oferują dodatkowe usługi takie jak sesja narzeczeńska, sesja na wieczorze panieńskim, fotobudka lub foto studio.

12. Jaka jest cena dodatkowych godzin pracy?

Profesjonalny fotograf wie, że oczepiny mogą się trochę opóźnić i mimo, że ma podpisaną umowę do godziny 24.00, zostanie dodatkowe 20 minut "za darmo". W przypadku gdy chcemy, aby fotograf został dłużej musimy ustalić stawkę za godzinę, z reguły jest to około 300zł.

13. Co stanie się w przypadku choroby fotografa?

Musimy pamiętać, że czasami zdarzają się sytuacje awaryjne i nasz fotograf może zachorować. Dlatego też, musimy mieć zapis w umowie, określający co stanie się w takim przypadku. Z reguły fotograf zapewnia nam zastępstwo.

14. Jak będzie ubrany na weselu?

Wiem, że to może wydawać się głupie pytanie, ale pomyślmy, że na nasze wesele przychodzi fotograf w dresie albo w bluzie sportowej i jeansach. Może dużo wymagam, ale wydaje mi się, że profesjonalista powinien dobrze prezentować się na weselu i np. założyć marynarkę.

15. Ile będziemy musieli czekać na zdjęcia?

Wiadomo, że każda Para Młoda chciałaby zobaczyć zdjęcia z wesela już następnego dnia. Niestety jest to niewykonalne! Z reguły czas oczekiwania na zdjęcia w zależności od fotografa to około 3 miesiące.

To jest moja lista, ale Wy możecie dodać do niej więcej pytań. Wychodzę z założenia, że kto pyta nie błądzi, więc im więcej pytań tym lepiej :)Copyright © Szalona Panna Młoda , Blogger